חדשות אנליסטים

אקסלנס: ”השקל מזכיר לבנק ישראל שלא לחכות לנס – צריך להוריד את הריבית”

אמיר כהנוביץ: "גם הממשלה כבר לא יכולה לעמוד בסביבת ריבית שעמדה בה בעבר"

חדשות ספונסר 03/07/2019 10:37

א+א- 1

אמיר כהנוביץ, הכלכלן הראשי של אקסלנס, מתייחס בסקירתו השבועית לזינוק האחרון בשער השקל מול רוב המטבעות המובילים וכותב כי "השקל מזכיר לבנק ישראל שלא לחכות לנס – צריך להוריד את הריבית". לדבריו, "לאט נופל האסימון – ריבית שהופחתה כבר לא תחזור לעלות באופן בר קיימא – ’נגעת נסעת’... גם הממשלה שלנו התפתתה לקחת את ההוזלה שחוותה בעלויות המימון של השנים האחרונות ומצאה כבר למי לחלק אותן.

 

במידה שהריביות יחזרו לעלות ועלויות המימון של הממשלה יעלו – לא יהיה לה קל ללכת לכל אותם סקטורים שהעלתה להם שכר ולבקש בחזרה את הכסף, כך שהיא תתפתה לקצץ בכל מיני מקומות נוחים, שיביאו את הכלכלה למקום פחות טוב ממה שהיתה לפני הפחתות הריבית. כלומר – גם הממשלה כבר לא יכולה לעמוד בסביבת ריבית שעמדה בה בעבר".

 

כהנוביץ מתייחס גם לפריצת יעד הגרעון ואומר כי "אולי, בלי להתכוון, פריצת הגרעון היתה אנטי מחזורית והצילה את המשק מהאטה – נתונים שוטפים של הלמ"ס מלמדים שחלקים משמעותיים מהכלכלה הישראלית נכנסו בשנה האחרונה לקיפאון, ביניהם אפשר לציין גם את הקיפאון בהשקעות בנדל"ן. כך שהמדיניות הפיסקלית המרחיבה שיושמה בהיקף לא ברור, אך כנראה מעל אחוז מהתמ"ג תמכו בצריכה, בהשקעות ואפשרו לצמיחה להגיע לבסוף ל-3.2%. אם התמריצים הפיסקליים לא תרמו לצמיחה אז לא היה עוזר אם היינו שומרים אותם לתקופה של האטה חמורה יותר".

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    צריך לעלות ריבית

    בוב 05/07/2019 15:21