חדשות אנליסטים

הראל פיננסים: ”הסיכויים להעלאת ריבית פחתו משמעותית”

"הדרך להסכם סחר עדיין ארוכה. בינתיים, אנו צופים עוד הרחבה בפעילות המוניטרית והפיסקאלית של הממשל בסין"

חדשות ספונסר 02/07/2019 12:11

א+א-

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים כותב היום בסקירת המקרו הכלכלית שבועית כי האבטלה תעודכן כלפי מטה וייתכן ותחזית הצמיחה לשנה הנוכחית תעודכן כלפי מעלה, על חשבון התחזית לשנה הבאה, בשל הערכות ליבוא מוגבר של רכבים בסוף השנה (שוב שינויי מס). לגבי תוואי הריבית, מכיוון שמאז הפגישה הקודמת הבנקים המרכזיים המובילים בעולם אותתו על התנעה מחדש של המדיניות המרחיבה, אנו צופים שבנק ישראל יאותת שהסיכויים להעלאת ריבית פחתו משמעותית. אנו סבורים שהפעם ההחלטה להשאיר את הריבית ללא שינוי תתקבל פה אחד (בפעם הקודמת חבר אחד תמך בהעלאת הריבית).

 

הדרך להסכם סחר עדיין ארוכה

מנהיגי סין וארה"ב נפגשו במסגרת פסגת ה-G20 ביפן בסופ"ש האחרון וכצפוי הם הודיעו רשמית על חידוש המשא ומתן (בדרגים הגבוהים) לצד אי-העלאת מכסים נוספים של הצדדים. הציפיות להודעה ברוח הדברים הללו תרמה כבר לסנטימנט החיובי בשווקים במהלך יוני, אך נשיא ארה"ב הפתיע לחיוב בכך שהודיע שהוא משהה (חלקית) את החרם על ענקית הטכנולוגיה הסינית Huawei, ובתמורה הסינים התחייבו להגדיל את רכישות המזון (סויה) מארה"ב. למרות ההתפתחות החיובית יש לזכור שלמעשה מה שנמנע זה החרפה בעימות בין הצדדים, לא הושגה התקדמות והמכסים הקיימים לא הוסרו. יש לזכור שבחלק מהנושאים הפערים העמוקים בין הצדדים כמעט ולא ניתנים לגישור (במיוחד בנושא טכנולוגיה), והמשא ומתן צפוי להימשך עוד חודשים רבים.

 

עוד לפני הפסגה, העימות בין הצדדים נותן את אותותיו בענף התעשייה בסין שהמשיך להתכווץ גם ברבעון השני. הסקר מצביע על חולשה משמעותית בתעשייה שהביאה לירידה במספר המועסקים השנה. הממשל הגיב בעבר ע"י מדיניות פיסקאלית ומוניטרית מרחיבה. להערכתנו, עקב הרגישות הגבוהה שלו לשוק התעסוקה, ימשיך הממשל הסיני לעשות זאת על מנת למנוע האטה מהירה מידי גם בתעשייה וגם בכלכלה.

 

הריבית באוסטרליה ירדה בפעם השנייה ברציפות לרמת שפל של 1.0 אחוז

הבוקר הבנק המרכזי באוסטרליה הפחית את הריבית ב 0.25 נקודת אחוז (חודש שני ברציפות), לרמת שפל של 1.0 אחוז. נגיד הבנק אמנם ציין שהצמיחה הגלובלית סבירה, אך הסיכונים כלפי מטה נותרו גבוהים והדגיש שהם נובעים בעיקר מהעימותים בעולם סביב הסחר והטכנולוגיה. אנו מאמינים שהירידה בביקושים בסין ליצוא האוסטרלי, עקב הקיפאון בענף התעשייה וחוזקו של המטבע המקומי תרמו מאוד להחלטה. להערכתנו, הפחתת הריבית תימשך אך לא ברבעון הנוכחי.

 

השבוע נתונים פחות טובים בארה"ב

על פי העדכון האחרון הצמיחה ברבעון הראשון של השנה נותרה על 3.1 אחוזים, כאשר עדכון מעודד כלפי מעלה של ההשקעות (3.0%) פיצה על עדכון כלפי מטה של הצריכה הפרטית (ל- 0.9% בלבד).

 

מדד מנהלי הרכש של מכון ISM לענף התעשייה אמנם ירד ביוני פחות מהצפי – 51.7, אך זו רמתו הנמוכה ביותר מאז סוף 2016. הנתון רק מאשש את כל האינדיקאטורים האחרונים שמצביעים על עצירה בפעילות התעשייה ביוני גם בארה"ב. העימות הגובר בין ארה"ב לסין לצד החששות ממכסים על יבוא ממקסיקו היו התורמים העיקריים לחולשה. הדוח עצמו היו די מעורב עם חולשה בהזמנות החדשות ובמחירים אך שיפור קל בייצור ובביקוש לעובדים. יש לזכור שהדוח מגיע לפני אירועי סופ"ש האחרונים שאולי יתרמו להתאוששות בסנטימנט בחודשים הבאים.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה