חדשות אנליסטים

אקסלנס: הפד יהיה חייב לחתוך את הריבית כדי להציל את חייו

לדעתנו הפד טעה עם ההעלאות האגרסיביות ומוטב לו להתקפל כשלא הרבה נזק נגרם, לפני ששוק המניות יגרום לו להתקפל תחת אש ויאבד אמון ביעד האינפלציה

חדשות ספונסר 18/06/2019 15:38

א+א-

אמיר כהנוביץ, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס מתייחס היום להחלטת הריבית בארה"ב הצפויה מחר ואומר כי ההצגה הכי גדולה בעיר תתחיל ביום רביעי הקרוב, כשהפד יצטרך לקבל החלטה רשמית אם הוא יוצא להילחם נגד השוק בחודש יולי או נכנע לו ומתחיל לדברר הורדת ריבית. קרב ענקים כזה אני לא זוכר, בצד אחד של הזירה בולטים הכלכלנים של גולדמן זאקס, שטוענים שהפד לא יוכל להשפיל את עצמו עם התהפכות כל כך מהירה במדיניות ומבלי HSBC שהתנאים הכלכליים התהפכו בהתאם, ובצד שהני הכלכלנים של עם רעל הפחתות ריבית בעיניים.

 

דעתנו ידועה, ושונה אגב בצורה בולטת מזאת של כלכלני דוייטש’ה בנק, והיא שמלכתחילה הפד טעה עם ההעלאות האגרסיביות ולא השוק, ומוטב לו למחול לכבודו ולהתקפל כשלא הרבה נזק נגרם, וזאת לפני ששוק המניות יגרום לו להתקפל תחת אש ואיבוד אמון משמעותי ביעד האינפלציה.

 

בישראל אינפלציית הליבה אומנם הצליחה בדרך נס להגיע במאי ל- 1.0% אך כל האטה כלכלית מהעולם שתגיע לחופי ישראל לא רק שתקרר את מחירי המוצרים המיובאים, אלא גם את העוגן העיקרי של האינפלציה בישראל – סעיף הדיור. מוטב גם לבנק ישראל לא להתגרות במזל ולוודא שהמשק נכנס לחולשה העולמית עם במומנטום כלכלי חיובי ועם שקל תחרותי. מספיק יש לנו ממשלה שמגיעה בלי אויר, רק מה שחסר לנו זה להגיע גם עם חיסרון יחסי בתנאים פיננסים. אנו מעריכים או יותר נכון רוצים להעריך שבנק ישראל יתחיל בקרוב לדברר הפחתת ריבית.

 

עוד בסקירתו מתייחס כהנוביץ לסוגיה הבוערת של עליית מחירי הירקות והפירות: "קיצוץ רוחבי בתקציב? יש דרכים יעילות יותר - גביית מע"מ על פירות וירקות מיובאים. מחירי הירקות והפירות סוג  ב’, שנפוצים בישראל, צפויים להיות נמוכים יותר גם אם יושת עליהם מע"מ - במקרה שהשוק ייפתח לייבוא חופשי. במקרה כזה גם המדינה תהנה מתקבולי מיסים, גם הציבור ייהנה מסחורה איכותית וזולה יותר וגם החקלאים יוכלו לצאת מרווחים אם ההטבות העצומות שהם מקבלים אפילו בלי לדעת, כדוגמת תקצוב קרן נזקי טבע ומימון משרד ממשלתי שלם )משרד החקלאות) - יומרו למענקים חד פעמיים לטובת התייעלות, פרישה מוקדמת או הסבה לתחם חקלאי חדש".

 

אפיק הכנסות נוסף שעשוי לסייע להתמודדות עם הגרעון התקציבי הוא לגליזציה - ישראל יכולה לצפות למיסים ממריחואנה בהיקף של כמיליארד שקל בשנה. לאור הצהרות מפלגות רבות בעד לגליזציה, ייתכן שכבר בקרוב האוצר יוכל להתחיל לצפות למקור נוסף של הכנסה ממיסים. מדינת קולורדו עשתה לגליזציה למריחואנה ב- 2014 . בשנת 2018 היא גבתה מיסים ממריחואנה בהיקף של 266.5 מיליון דולר - כמעט מיליארד שקל. מצד אחד קולורדו אופיינה ביותר תיירים מישראל, אך מצד שני האוכלוסייה בישראל גדולה יותר (8.7 מיליון תושבים בישראל מול 6 מיליון בקולורדו). כך שאפשרי שגם בישראל יהיה מדובר בהיקפי גבייה דומים, מה שיוכל לחסוך הטלת מיסים אחרים".

 

לגבי מגמת עדכון תחזיות האנליסטים בוול סטריט כלפי מטה, כהנוביץ  ממשיך להמליץ על השקעה בנכסי סיכון: "לא, אנחנו לא עיוורים , אנחנו רואים שאנליסטים מעדכנים כלפי מטה את תחזיות הרווח לחברות ל- 2019 ו 2020 וכן- אנחנו יודעים שהכלכלה העולמית מאטה ולמרות זאת אנחנו עדיין בהמלצה מתחילת השנה לנכסי סיכון (risk on). ולמה: הרווח בארבעת הרבעונים האחרונים של מניות ה- S&P500 גם אם לא יצמח בכלל ברבעונים הבאים, עדיין ייתן תשואה 5.3% (מכפיל רווח 18.9)שזאת תוספת תשואה של כ 3.2% לעומת אג"ח ממשלתיות שמציעות תשואה של כ-2%. זאת גם פרמיה הרבה יותר גבוהה מזאת ששוק המניות הציע לנו בשנתיים האחרונות, כך שאם אז קנינו מניות אז עכשיו התמחור אפילו יותר .

 

האנליסטים הורידו כאמור את תחזיות הרווח לחברות, אך העוצמה החיובית של ירידה של שיעורי ההיוון אפילו בחצי אחוז גבוהה יותר. אז נכון שיש מלחמת סחר ושיש אינדיקציות להאטה גלובאלית. אבל כל עוד אנחנו בתרחיש של האטה כלכלית ולא של משבר כלכלי אפשר לצפות שגם מרווחי האשראי לא ייפתחו בצורה משמעותית".

 

לגבי מלחמת הסחר אומר כהנוביץ כי הנחות המוצא שלנו בנוגע למלחמת הסחר הן: 1. לא סביר שיצליחו להגיע להסכם סחר במתווה האמריקאי. 2. לא סביר שהאמריקאים יתפשרו על דרישותיהם. 3. הסכם, גם אם בדרך נס ייחתם, לא יהיה בעל השפעה קריטית, כשהשפעת המכסים על הכלכלה העולמית שולית ובמיוחד לאור התחכמויות הסינים בהשוואת מקור הייצור". כהנוביץ מתייחס גם לסקרי הבחירות שמראים שטראמפ לא מוביל במרוץ ומדגיש כי "בכל מקרה, מלחמת הסחר משהוכרזה כבר גדולה מטראמפ

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה