חדשות אנליסטים

אלומות: ”שלוש הפחתות ריבית מאפיינות תרחיש מאקרו קיצוני מידי”

רק חדשות חיוביות לגבי הסכם סחר בין-ארה"ב יצליחו לתמוך בשוק המניות ולמנוע תיקון משמעותי

חדשות ספונסר 12/06/2019 15:10

א+א-

יניב חברון, האסטרטג הראשי של בית ההשקעות אלומות, מפרסם היום את סקירת המאקרו השבועית ואומר כי " שלוש הפחתות ריבית מאפיינות תרחיש מאקרו קיצוני מידי. על פי שוק האג"ח האמריקאי, ב-6-9 חודשים הקרובים הריבית בארה"ב תופחת 3 פעמים, ב-0.75%. בהחלט ייתכן כי התמחור מוגזם קצת, בהשפעת מלחמת הסחר של סין-ארה"ב והוא עשוי להתמתן כבר בסוף החודש במידה שהמפגש בין שני הנשיאים ב-G20 יתקיים ויהיה מוצלח.

 

מה שלא מסתדר כל כך זו התגובה החיובית של שוק המניות לעלייה בהסתברות להפחתת הריבית. אומנם הפחתת ריבית אכן תורמת לתמחור המניות ובמקביל דוחפת את המשקיעים לחפש אלטרנטיבה אחרת ואטרקטיבית יותר להשקיע את כספם, אבל תרחיש מאקרו קיצוני שיצריך 3 הפחתות ריבית בתוך 6-7 חודשים, יהיה בעל השפעות שליליות על שוק המניות חרף הפחתות ריבית. לכן, או ששוק המניות טועה, או ששוק האג"ח טועה. ובמילים פשוטות יותר, או שתשואות האג"ח הממשלתיות בארה"ב ירימו ראש בשבועות הקרובים, או ששוק המניות יאבד גובה.

 

רק חדשות חיוביות לגבי הסכם סחר בין-ארה"ב יצליחו לתמוך בשוק המניות ולמנוע תיקון משמעותי. ברמה המאקרו כלכלית הגלובלית, תמחור הפחתות ריבית וירידות בשוקי המניות הם תרחיש שהולם יותר את המציאות הכלכלית הגלובלית. כלכלת סין נחלשת ומשפיע לרעה על מדינות הלוויין. אומנם צעדים פיסקליים של הממשל בבייג’ין יכולים לתמוך מעט, אבל לא יותר מלרכך אולי את ההשפעות הקשות של מלחמת הסחר.

 

אירופה מתקשה להתאושש והבנק המרכזי שם יאלץ להעמיק את ההרחבה מוניטרית שלו בשוק, חרף ריבית שלילית של מינוס 0.4% וסיום תוכנית רכישות ענק שנמשכה 46 חודשים, במהלכה המאזן של הבנק עלה ביותר מ-2.6 טריליון אירו! לזה אפשר להוסיף הערכה שלנו מתחילת השנה, כי המשבר האיטלקי יחזור לבקר את אירופה בקרוב ויבחן מחדש את יציבותה של המערכת הבנקאית. בנוסף עתיד הברקזיט לא ברור וההסתברות להיפרדות מאירופה ללא הסכם עולה, מה שמסכן הן את אירופה והן את בריטניה.

 

בארה"ב אומנם נתוני המאקרו ממשיכים להצביע על התרחבות כלכלית, אבל סימני החולשה והחשש מפני מלחמת הסחר נראים היטב בסקרי הציפיות ובמדדי מנהלי הרכש, שנחלשים בעקבות הרצון להשהות החלטות עסקיות.

 

בשורה התחתונה: השבועיים הקרובים יהיו מאוד קריטיים לשווקים, כאשר כל ציוץ שיעלה את המתיחות בין סין לארה"ב, יוביל לירידה נוספת בתשואות ולהערכתנו יכביד על שוק המניות. ציוצים חיוביים לגבי פגישה של שני הנשיאים בעוד שבועיים יחזקו את המשקיעים. בטווח ארוך יותר, נראה שגם השפעה של הסכם סחר תהיה זמנית, אבל לא הרבה יותר מזה.

 

בביצה המקומית, הגירעון הממשלתי המצטבר ב-12 החודשים הקרובים נותר ברמה של 3.8%, באוצר מכינים תכניות להתמודדות עם העלייה בגירעון, לרבות העלאת המע"מ ב-1%, ביטול פטור ממע"מ וביטול תוכנית נטו של כחלון. בבנק ישראל מאוד מוטרדים מפער הריביות בין ארה"ב וישראל, שעוד עשוי להצטמצם בקרוב – מרחב התמרון המוניטרי של בנק ישראל כנראה מתאפס.

 

שוקי המניות עולים לאור תמחור הפחתת ריבית, הנטייה של טראמפ להימנע ממכסים, למרות האיום, כדי לא לפגוע בכלכלה האמריקאית. ההערכות הן כי סין וארה"ב בסופו של דבר יגיעו להסכמות. אנחנו עדיין לא מחזירים את ההמלצה החיובית על סין – השבועיים הקרובים עשויים להיות מתוחים והרבה יהיה תלוי בתגובות מבייג’ין.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה