מיטב דש: ללא שיפור בכלכלה, במקביל להקלה מוניטארית, שוקי המניות יתקשו לעלות

"ההערכות בשוק לשלוש הורדות ריבית ה-FED עד סוף השנה נראות מוגזמות"

חדשות ספונסר 10/06/2019 12:11

א+א-

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מפרסם היום סקירת מאקרו ושווקים שבועית ואומר כי הגירעון הממשלתי המצטבר ב-12 החודשים האחרונים נותר ברמה של 3.8%, כמו בחודש שעבר, אך למעשה הוא עלה כי בחודש שעבר ציינה רשות המסים שבנטרול דחיית תשלומי המסים מאפריל למאי הגירעון היה 3.7%. הבחירות החוזרות והתגברות הסיכונים הגלובליים מעלים סיכון הגירעון בעת הנוכחי.

 

קצב הגידול במספר המשרות במגזר העסקי ממשיך לרדת. מתוך כ-50 אלף משרות שכיר חדשות שנוצרו במשק בשנה האחרונה, כ-30 אלף שייכים לענפי החינוך, הבריאות והמנהל הציבורי. בענפי האירוח והאוכל, המסחר, הבינוי, החקלאות והתעשייה מספר המשרות נמוך כעת מאשר אשתקד.

 

השכר הממוצע במשק ממשיך לגדול בקצב יחסית גבוה, אך קצב הגידול בסך השכר ירד, במיוחד במונחים ריאליים. זה אולי אחד ההסברים להתמתנות בצריכה הפרטית שבאה לידי ביטוי בנתוני התמ"ג ובאינדיקאטורים השוטפים שמתייחסים לצריכה הפרטית.

 

לגבי המתרחש במאקרו העולמי אומר זבז’ינסקי כי נראים סימני האטה בכלכלה העולמית בחודש מאי. מדד מנהלי הרכש הגלובלי במגזר התעשייה ירד מתחת לרמה של 50, לראשונה מאז באמצע 2016. גם המדד במגזר השירותים ירד לרמה מלפני שלוש שנים.

 

תוספת המשרות במשק האמריקאי הייתה בחודש מאי נמוכה מהתחזיות (75 אלף במקום 175 ועוד עדכון כלפי מטה של 75 אלף לחודשיים הקודמים, כך שלמעשה לא נוצרו משרות חדשות כלל). הקצב השנתי של יצירת המשרות אכן התחיל לרדת כבר לפני כמה חודשים. גם השכר הממוצע עלה פחות מהתחזית והקצב השנתי ירד ל-3.1% כאשר בחודש פברואר הוא טיפס כבר ל-3.4% .

 

יחד עם זאת, אם ניקח את נתוני המשרות בהקשר של המחזור הכלכלי בארה"ב, אז הם בוודאי לא צריכים כלל להטריד בשלב זה. ברמת אבטלה נוכחית ירידה במספר המשרות החדשות היא דבר טבעי והייתה צריכה להתרחש הרבה קודם. היא לבדה בוודאי לא מצדיקה הורדת ריבית. בשורה התחתונה, ה-FED לא יכול למצוא הצדקה להורדת הריבית בנתוני שוק העבודה, אלא רק אם הוא מאוד רוצה.

 

השווקים פסקו שהריבית בארה"ב עומדת לרדת. עובדה זו באה לידי ביטוי לא רק בחוזים על הריבית, אלא גם בעקום התשואות, במיוחד בעלייה בתלילותו בכל חלקיו ובמגמת היחלשות הדולר שהחלו בשבוע שעבר.

 

החוזים על הריבית בארה"ב מגלמים כבר כמעט שלוש הורדות ריבית עד סוף השנה. בהתחשב בעובדה שהחוזים מעניקים הסתברות של כ-25% בלבד שהריבית תרד כבר בפגישת ה-FED ב-19/6, המשמעות היא שבשלוש מתוך ארבע פגישות ה-FED החל מחודש יולי ועד סוף השנה הריבית אמורה לרדת. זה נראה לנו תרחיש מעט קיצוני אשר מניח הרעה משמעותית במשק האמריקאי שלא כל כך מסתדרת עם העליות שנרשמו בשבוע שעבר בשוק המניות.

 

הורדת ריבית ה-FED ללא רגיעת מלחמת הסחר לא תצליח לאורך זמן לתמוך בשווקים. בשבוע שעבר חזר הדפוס המוכר מאז משבר 2008 לשווקים: ככל שהנתונים הכלכליים גרועים יותר, כך השווקים, שרואה בבנקים המרכזיים "פותרי כל הבעיות", עולים חזק יותר. אנחנו לא בטוחים שהפעם "הקסם" של הבנקים המרכזיים יהיה מספיק. הורדות ריבית ה-FED לא תמיד עזרה לשווקים לאורך זמן, אלא כאשר גם ניתן פתרון לבעיות הכלכליות שעמדו מאחורי. אם הנשיא האמריקאי גם יצליח לגרום ל-FED להוריד את הריבית וגם תוך פרק זמן קצר להגיע להבנות עם הסינים, כפי שעשה מול מקסיקו, אז שוק המניות יוכל לקבל תמיכה יציבה יותר. להערכתנו, השווקים מגזימים בכל החזיתות - גם בעוצמת הורדת ריבית הצפויה וגם ביכולתה לחולל לאורך זמן שינוי חיובי בכלכלה ובשווקים.

 

לאחר שגם ה-FED בעצמו הביע נכונות להצטרף למגמת ירידת הריבית שמשקפים השווקים, מה שאף גרם להיחלשות הדולר ומלווה בירידה במחירי הסחורות, נראה שעליית ריבית בישראל יכולה לקרות רק אם בנק ישראל יהיה חייב. בינתיים, מבחינת המצב של האינפלציה זה לא נראה שם. הסיכון העיקרי לתשואות משתקף מצד הגירעון הממשלתי. בשורה התחתונה אנו ממליצים על מח"מ בינוני בתיק תוך הטיה לאפיק השקלי.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה