חדשות אנליסטים

הין היפני, הפרנק השוויצרי והאג”ח האמריקאי בביקוש גבוה מאוד בימים האחרונים

אוירה של פחד בשווקים; המשקיעים רצים למקלטים והרע עוד לפנינו

חדשות ספונסר 04/06/2019 14:22

א+א-

ליאור פאוסט, מנהל מסחר מטח בלאומי שוקי הון, מתייחס היום לריצה של המשקיעים לין היפני, לפרנק השוויצרי ולאג"ח האמריקאי ואומר כי  בחודש דצמבר שעבר, לפני פחות מחצי שנה, העלה ג’רום פאוול את הריבית בארה"ב בפעם הרביעית ברציפות (!!!) ל 2018, ובנאומו הניצי הכין את השוק לשתי העלאות נוספות ב 2019.

 

בשביל טראמפ זה היה קצת יותר מדי: הנגיד הנכנס, מינוי טרי שלו, לאחר שלמעשה הוא "פיטר" את ג’נט יילן, שהיא היחידה בהיסטוריה המפוארת של הבנק הפדרלי האמריקאי שלא המשיכה לכהונה שניה. פאוול הלך רחוק מדי, מהר מדי, בעצמאות גדולה מדי.

 

אז, טראמפ יצא בשורה של ציוצים ואמירות לתקשורת בגנות העלאת הריבית. לטראמפ כמובן לא הייתה בעיה עם התחזית הניצית והאופטימית של הפד עד למקום שבו היא איימה על המשך הראלי בבורסות, וחיזקה את הדולר לרמה שחותרת תחת חרחורי מלחמת הסחר שלו.

 

המחלוקת הפומבית בין הנגיד לנשיא, ואלטרנטיבת הריבית הגבוהה יחסית, שאבה את הבורסות לגל ירידות אלים שהבהיל מאוד את ראשי הפד. כבר בינואר הפד התחיל לשנות את הטון, ובהמשך ההשפעות השליליות של מלחמות הסחר החריפו את הטון השלילי.

 

כעת נראה כי הדברים יוצאים משליטה. השוק כבר מתמחר שתיים עד שלוש הורדות ריבית בארה"ב. זהו היפוך מטורף. המשקיעים רצים למקלטים - הין היפני, הפרנק השוויצרי והאג"ח האמריקאי בביקוש גבוה מאוד בימים האחרונים - עדות לפחד שאוחז את השווקים. למרות שהנחת העבודה כעת מדברת על הורדות ריבית ולא העלאות, ובשעה שהתשואות על האג"ח האמריקאי צוללות, הבורסות דווקא יורדות, מתוך אותה תחושה של סלידה מסיכון בעת הזו.

 

חשוב לזכור, בעולם חלים שינויים פוליטיים בקנה מידה היסטורי. היטשטשות הפרדת הרשויות, נסיגה בשיח הדמוקרטי, הליברלי, הפלורליסטי, ועליה בריכוזיות ובסגנון האוטוקרטי. אל מול אלו הולכים ומתעצמים האתגרים שדווקא דורשים שיתוף פעולה גלובאלי. מלחמות הסחר, והשימוש בפרוטקציוניזם ככלי פוליטי (לאחרונה מול מקסיקו), הסתבכות הברקזיט שחצתה את רף שלוש השנים ועליה בבדלנות הלאומנית באירופה.

 

הכלכלה נראית פגיעה ובמידה והעולם יגלוש למשבר פיננסי או אפילו "רק" למיתון, הבנקים המרכזיים מגיעים אליו מוחלשים וחסרי תחמושת, כאשר המטבע העיקרי שלהם - העצמאות והאמינות - נשחקו.

בנוסף על המצב המורכב של הפד, שמצא את עצמו מובל ע"י הנשיא בתחילת השנה וכעת ע"י השוק שהולך רחוק מאוד בצפי להורדות ריבית, צריך לזכור שבאוקטובר יפנה את מקומו מריו דראגי - הנגיד הכל יכול של הבנק המרכזי של אירופה. האיש שהצליח להציל את יוון ואירופה כולה ב-2012, ומאז הצליח להשיג הרבה (יחסית) עם מעט שיתוף פעולה מצד הממשלות מולן הוא פועל ועוד יותר מכך - עם מעט תחמושת מוניטארית.

 

הבנק המרכזי של אוסטרליה כבר הגיב בהורדת ריבית ראשונה מזה שלוש שנים, ובהחלט נראה כי בנקים נוספים ילכו בעקבותיו. לא פלא שאם זה המצב, המשקיעים חוששים ובורחים אל היין, הפרנק השויצרי והאג"ח האמריקאי. המגמה הזו צפויה להתעצם, אלא אם נשמע קצת חדשות טובות.

 

החדשות הטובות להן השוק מצפה הן מאוד ספציפיות בשלב זה - פריצת דרך בדיוני הסחר בין ארה"ב לסין. או אמירה מהפד, שלפיה הכלכלה האמריקאית עדיין צומחת ומתפקדת כמצופה מבחינת ציפיות האינפלציה, התעסוקה והצמיחה. מה שבאופן כללי נכון, ומבליט עוד יותר את חוסר הסבירות בסיבוב הפרסה שלהם ושל השוק.

 

פחד ואמון הם נושאים שאמנם קשורים יותר בפסיכולוגיה התנהגותית מאשר בכלכלה, אך בכוחם להוריד את הכלכלה העולמית על הברכיים. בהיעדר מנהיגות אחראית בבנקים המרכזיים ובממשלות של הכלכלות הגדולות בעולם, ניתן להעריך כי הרע עוד לפנינו.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה