הראל פיננסים: ”צופים מדד גבוה, צמיחה מהירה והריבית ככל הנראה ללא שינוי”

למרות הצמיחה החזקה אנחנו לא מאמינים שבנק ישראל יעלה את הריבית בהחלטה ביום שני הקרוב גם בגלל הזעזוע סביב הסכמי הסחר וגם בשל חוזקו של השקל

חדשות ספונסר 14/05/2019 10:58

א+א- 1

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מפרסם הבוקר את סקירת המקרו השבועית ומעדכן כי בארץ אלו ימים של נתונים מאקרו כלכליים. אנו צופים מדד גבוה, צמיחה מהירה  והריבית ככל הנראה ללא שינוי.

 

הציפיות לאינפלציה נותרו כמעט ללא שינוי מאז הסקירה הקודמת. ברביעי הקרוב יתפרסם מדד המחירים לחודש אפריל. על פי האומדנים שלנו המדד צפוי לעלות בשיעור גבוה של 0.5 אחוז, בשל עלייה עונתית במחירי הפירות והירקות, התרבות והנסיעות. הפתעה אם תהיה, סביר שתהיה בכיוון של מדד נמוך יותר בשל השפעה של הייסוף שלא בא עדיין לידי ביטויי באופן מלא בחודשים הקודמים.

 

למרות שמרבית האינדיקאטורים מצביעים על האצה בצמיחה ברבעון הראשון, הממצאים הראשונים מסקר החברות הרבעוני של בנק ישראל מצביעים על התמתנות בקצב ההתרחבות של הסקטור העסקי. ממצאי הסקר לא משנים את הערכתנו שהאומדן הראשוני לתוצר, שיפורסם ביום חמישי הקרוב, יצביע על צמיחה חזקה בשיעור של כ-5 אחוזים בשיעור שנתי, (בחלקה בשל גורמים חד פעמיים בעקבות יבוא הרכבים המוגבר).

 

למרות הצמיחה החזקה, העלייה בתשואות המק"מ והצפי לעוד מדד מחירים גבוה ביום רביעי, אנו לא מאמינים שבנק ישראל יעלה את הריבית בהחלטה ביום שני הקרוב (ה-20 במאי), גם בשל הנסיגה מהמדיניות המוניטרית המצמצמת בעולם והזעזועים סביב הסכמי הסחר של ארה"ב וגם בשל חוזקו של השקל שחזר להתחזק במהירות בשבועיים האחרונים והגיע לשיא חדש מול סל המטבעות הנומינלי.

 

לאחר שנשיא ארה"ב מימש את איומו בשישי האחרון והעלה את שיעור המכסים על יבוא מוצרים מסין ל-25 אחוזים, התגובה הסינית לא איחרה לבוא. הממשל בסין הודיע רשמית שב-1 ביוני יוטלו מכסים (בשיעורים של 5% עד 25%) על יבוא רחב של מוצרים מארה"ב, בפעולות שנראות כחלק מאסטרטגיית המשא ומתן של הצדדים כדי לשפר עמדות לקראת החתימה.

 

בתוך בפחות משבוע, עסקה בין המעצמות שהייתה סמוכה לחתימה, פתאום נראית רחוקה מאוד, דבר שעלול לפגוע עוד בתעשייה ובסחר העולמי ולהמשיך ולזעזע את השווקים. אנו עדיין מאמינים שבסופו של דבר כן ייחתם הסכם, גם אם הוא לא יפתור סופית את כל הנושאים שבמחלוקת, אך זה נראה כיום רחוק יותר וקשה יותר.

 

עוד בארה"ב - הנתונים האחרונים בגזרת האינפלציה ושוק העבודה מחזקים את עמדתנו שכל עוד מלחמת הסחר לא יוצאת מכלל שליטה, הבנק המרכזי לא יאותת כרגע על הפחתת ריבית למרות הצפי הגלום בשוק.

 

האינפלציה באפריל עלתה ל-2.0 אחוזים, בעיקר בשל העלייה במחירי האנרגיה. גם אינפלציית הליבה עלתה ל-2.1 אחוזים, אך פחות מהצפי בעיקר בשל ירידה במחירי ההלבשה וההנעלה לצד ירידה במחירי הרכבים. אנו צופים יציבות באינפלציית הליבה בחודשיים הקרובים בשל המשך עליית השכר לצד רמה גבוהה של אינפלציית השירותים (ללא אנרגיה), שעלתה קלות ל-2.8 אחוזים.

 

נתוני שוק העבודה ממשיכים להיות חיוביים כאשר סך המשרות הפנויות עלה ל-7.5 מיליון, טוב מהצפי וקרוב לרמות השיא. הנתון תומך בהמשך לחצים לעליית השכר הממוצע. הנתונים האחרונים בגזרת האינפלציה ושוק העבודה מחזקים את עמדתנו שכל עוד מלחמת הסחר לא יוצאת מכלל שליטה, הבנק המרכזי לא יאותת כרגע על הפחתת ריבית למרות הצפי הגלום בשוק.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    צריך לעלות את הריבית דחוף בנק ישראל מנפח בלונים

    בלון הנדלן מדינה בחובות 14/05/2019 16:05