חדשות אנליסטים

הראל פיננסים: ”היום שאחרי הבחירות- עכשיו צריך לטפל בגירעון”

"להערכתנו, לקראת הרבעון האחרון של השנה ובמהלך 2020 נראה תמהיל הכולל קיצוץ תקציבי, עליית מיסים מסוימת וגם גידול מתון ביעד הגירעון"

חדשות ספונסר 10/04/2019 15:27

א+א-

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מפרסם היום סקירה מקרו כלכלית שבועית ואומר כי הכנסות המדינה ממסים (ללא יבוא ביטחוני) עמדו על 28.8 מיליארד ₪ במרץ, עלייה נומינלית של קרוב ל-10 אחוזים בהשוואה למרץ אשתקד, דבר שתרם לגירעון נמוך יותר במרץ. יחד עם זאת, חלק ניכר מהגידול נובע מזינוק במיסוי על רכבים (כתוצאה מהקדמת רכישות לפני העלייה בשיעורי המס באפריל), כך שבניכוי ההכנסות הללו חלק ניכר מהגידול מצטמצם.

 

הגירעון כאחוז מהתוצר ב-12 החודשים האחרונים ירד קלות ל-3.4 אחוזים, אך הוא צפוי לעלות בחודשיים הבאים למרות הצמיחה החזקה ברבעון הראשון. נתוני הגירעון המצטברים לרבעון הראשון מחזקים את הערכתנו שללא הכנסות חריגות ב-2019 הגירעון כאחוז מהתוצר צפוי להימצא מעל ליעד הממשלתי במהלך כל השנה ואף לנשוק ל-4 אחוזים, בעיקר בשל ההערכות שלנו שהשיפור בשוק העבודה קרוב למיצוי ותחזית הצמיחה לעולם נראית כעת מתונה יותר מאשר בעת תכנון התקציב.

 

אנו סבורים שהסבירות שהממשלה החדשה תוכל לשנות במהירות ולעמוד ביעד הגירעון השנה נמוכה, אך אנו לא מאמינים שהדבר יבוא לידי ביטוי בתשואות אג"ח הממשלתיות, במיוחד לאחר מספר שנים של גירעון משמעותית נמוך מהיעד.

 

יחד עם זאת, בשל הדמוגרפיה הישראלית (עליה בשיעור המבוגרים והילדים באוכלוסיה), על מנת להמשיך ולשמור על אופק הדירוג הגבוה והיציב של ישראל הממשלה החדשה שתקום תצטרך לעמוד במשמעת פיסקאלית ולהציג תוכנית לשנים הבאות עם תוואי גירעון יציב. הדבר יחייב את הממשלה לרסן את קצב הגידול העתידי בהוצאות (מאתגר, על רקע המגעים הקואליציוניים אך קל יותר בשל הירידה במספר המפלגות המהוות לשון מאזנים), או להגדיל את ההכנסות על ידי העלאת מיסים.

 

להערכתנו, עיקר צעדים אלו ימומשו רק לקראת הרבעון האחרון של השנה ובמהלך 2020, כאשר סביר שנראה תמהיל הכולל קיצוץ תקציבי, עליית מיסים מסוימת וגם גידול מתון ביעד הגירעון.

 

כצפוי, ריבית בנק ישראל נותרה ללא שינוי על 0.25 אחוז ובהודעה לעיתונות לא נרמז על כוונה להעלות את הריבית בקרוב כאשר תחזית מחלקת המחקר, יחד עם דברי הנגיד נשאו בעינינו אופי "יוני".

 

הודגש שהוועדה מעריכה שתוואי העלאת הריבית בעתיד יהיה הדרגתי וזהיר ואם יימשך הייסוף בשקל הוא עלול לעכב את עליית האינפלציה. במסיבת העיתונאים נגיד הבנק הדגיש ש"במידה והעלאת הריבית בארה"ב אכן תושהה, מרחב התמרון להעלאת הריבית בישראל....יפחת במידת מה." בנוסף, הנגיד הוסיף ש"במידת הצורך, הוועדה תוכל להמשיך לקיים מדיניות מוניטרית מרחיבה למשך זמן יותר ממושך, באופן שיהיה עקבי עם השגת יעדי המדיניות."

 

בשורה התחתונה, אנחנו נשארים תחת הרושם מהחודשים האחרונים שהריבית תעלה ב-2019 פעם אחת לכל היותר – בסוף השנה.

 

במקביל, חטיבת המחקר פרסמה את תחזיותיה המעודכנות; כפי שהערכנו התחזית ל-2019 עודכנה קלות כלפי מטה ל-3.2 אחוזים (עכשיו זהה לצפי שלנו) והאינפלציה עודכנה קלות כלפי מעלה ל-1.5 אחוזים. תוואי הריבית החזוי של חטיבת המחקר נשאר על 0.5 אחוז בסוף הרבעון השלישי של השנה. לגבי 2020 חטיבת המחקר צופה צמיחה של 3.5 אחוזים ואינפלציה של 1.6 אחוזים, אך היא צופה רק עוד 2 העלאות ריבית.

 

לגבי המתרחש בעולם אומר קליין כי נותרו עוד כיומיים ליציאה של בריטניה מהאיחוד והצדדים לא הגיעו עדיין להסכמה. הנדנדה נובעת בעיקר בשל העובדה שבפרלמנט הבריטי אין רוב מספק להעביר בחקיקה אף אחת מהאלטרנטיבות. ראשת הממשלה ביקשה מהאיחוד להאריך את מועד היציאה עד לסוף יוני והודיעה שהיא תשתף את מרבית המפלגות במשא ומתן החדש (כולל ראש האופוזיציה).

 

להערכתנו, הארכה נוספת היא בלתי נמנעת (בשל ההשלכות השליליות לכל הצדדים) ואנו מאמינים שהיא תאושר בפגישת הפסגה של מנהיגי האיחוד היום, אך לא בהכרח שהאיחוד יסכים לכך ללא תנאים מוקדמים. חוסר היכולת להגיע להחלטה מקרבת את בריטניה לבחירות חדשות.

 

עוד בעולם -קרטל אופ"ק, בהובלת ערב-הסעודית, ממשיך להקטין את הפקת הנפט ולוחץ את המחיר למעלה. סנטימנט החברות בסין עלה במפתיע במרץ, בתמיכת ההתקדמות החיובית במשא ומתן עם ארה"ב לצד התמריצים של הממשלה.

 

ייצור הרכבים בגרמניה השתפר, אך הוא עדיין נמוך משמעותית בהשוואה לרמתו ברבעון המקביל אשתקד. בניגוד למיתון בענף התעשייה באירופה, הצריכה הפרטית נותרה יציבה.

 

כצפוי, קרן המטבע הבינלאומית הפחיתה את תחזית הצמיחה הגלובלית, בעיקר בשל חולשה באירופה ובאמריקה הלטינית

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה