יניב חברון, אלומות: 11 סיבות למה בנק ישראל צריך להעלות את הריבית כבר היום

"בשורה התחתונה בנק ישראל יכול היה לעלות את הריבית כבר בחודש פברואר ובאמת שלא ברור מדוע הוא מחכה"

חדשות ספונסר 08/04/2019 12:34

א+א-

יניב חברון, האסטרטג הראשי של בית ההשקעות אלומות מפרסם היום את סקירתו השבועית ומונה 11 סיבות לכך שבנק ישראל צריך להעלות את הריבית.

1. ציפיות האינפלציה לאורך כל העקום עומדות ברמה של 1.7%-1.9% לעשור הקרוב. אם המטרה של בנק ישראל היא לחזיר את האינפלציה סמוך למרכז, אז אנחנו ממש קרובים לשם אבל הריבית עדיין נמוכה בצורה קיצונית! רצוי שתהליך העלאת הריבית יהיה הדרגתי אבל כרגע זה נראה שאנחנו כבר באיחור.

 

2. נתוני המאקרו המקומיים מצביעים אולי על התמתנות בקצב הצמיחה אבל אין כל אינדיקציה למשבר חריף דמוי 2008 שמצדיק ריבית כל כך נמוכה.

 

3. בבנק ישראל מתקשים לצייר תוואי ריבית עולה בגלל אי הוודאות הגלובלית בעיקר – האמת יותר טוב. הפתעות בהעלאות הריבית יצרו תגובה רגעית בשוק המט"ח והן עדיפות על יצירת תוואי ריבית עולה שיגרור תיסוף זוחל קטלני.

 

4. אומנם משוק ההון עולה כי הריבית תעלה אולי בעוד 12 חודשים אבל חזאים רבים העריכו בשבועיים האחרונים כי עלתה ההסתברות להעלאת ריבית כבר בחודש מאי. במידה ובנק ישראל לא יעלה את הריבית מחר, הערכות להעלאת ריבית במאי יעלו משמעותית אז למה לא כבר עכשיו?

 

5. אחרי ההפתעות לחיוב במדדים האחרונים, הפתעה לחיוב במדד חודש מרץ תגביר את הציפיות להעלאת הריבית והערכות כי בנק ישראל מאחר. עדיף להעלות כבר עכשיו ובמידה ומדד מרץ יאכזב, השוק פשוט ינמיך ציפיות זמנית מה שלא יגרור תגובה משמעותית בשוק המט"ח.

 

6. עדיף להעלות את הריבית יום לפני הבחירות מאשר לאחר הבחירות לפחות מבחינת שוק המט"ח. יש סיכוי טוב שביום למחורת המשקיעים יעסקו בעיקר בתוצאות הבחירות וההשפעה הצפויה על הכלכלה והשוק המקומי והרבה פחות בשוק המט"ח.

 

7. לפי העקום האמריקאי הריבית בארה"ב עשויה לרדת בשנתיים הקרובות, כדי לתמוך בכלכלה, אבל לא מסתמן משבר חריף בשלב זה. בנוסף אם להאמין לדוח התעסוקה, הפחתת ריבית כרגע לא על הפרק.

 

8. לפחות ע" הדיווחים ארה"ב וסין מצויות רגע לפני הסכם שיוסיף אופטימיות לשווקים ועשוי גם להאיץ את מחירי הסחורות – מאפשר חלון גדול יותר להעלאת הריבית.

 

9. הריבית הריאלית הקצרה צפויה להיות שלילית עם אינפלציה צפויה של 1.7% לשנה בעוד שנה וריבית צפויה נמוכה מ-0.5%.

 

10. ההשפעה על הריביות הריאליות ארוכות הטווח צפויה להיות נמוכה אם בכלל, שכן הן כבר היום גבוהות משמעותית. בסך הכל העלאת הריבית, תאותת על תגובה של בנק ישראל ותסיר חשש לתגובה מאוחרת מידי ולכן תוביל לתחילת השתטחות העקום.

 

בשורה התחתונה בנק ישראל יכול היה לעלות את הריבית כבר בחודש פברואר ובאמת שלא ברור מדוע הוא מחכה. אי וודאות עשויה ללוות אותנו עוד תקופה ארוכה. בנוסף ציפיות האינפלציה מתקרבות ליעדים של בנק ולפחות לפי הריביות ארוכות בטווח, הריבית הקצרה נמוכה בצורה קיצונית שאינה הולמת את מצב הכלכלה. ואם לא יעלה את הריבית הפעם... אז כנראה בפעם הבאה.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה