חדשות אנליסטים

לאומי שוקי הון על דו”חות פתאל: לאן נעלם השיפור ברווח הנקי?

"בשורה התחתונה, כאשר מסתכלים על התוצאות התפעוליות, נראה כי מדובר ברבעון מרשים"

חדשות ספונסר 27/03/2019 11:47

א+א-

גיל דטנר, אנליסט תקשורת וקמעונאות בלאומי שוקי הון, מפרסם הבוקר סקירה ראשונית על דוחות פתאל ואומר כי פתאל מציגה דוח חזק לרבעון הרביעי ברמה התפעולית. אז נתחיל עם הסוף - למרות הקפיצה הגדולה ברווח התפעולי (+72% לפני הוצאות אחרות), הרווח הנקי נותר ללא שינוי. לאן נעלם השיפור? שני סעיפים: הוצאות מימון ושיעור המס.

 

הוצאות מימון – אם נשווה לרבעון הקודם, ברבעון הרביעי הוצאות המימון עלו מ-23 מ’ ש"ח ל-51 מ’ ש"ח, וזאת למרות עלייה הרבה יותר מתונה ברמת החוב ברוטו, מ-3.62 מיליארד ש"ח ל-3.86 מיליארד ש"ח. מנגד, ברבעון המקביל הוצאות המימון היו דווקא נמוכות במיוחד, ועמדו על 11 מ’ ש"ח בהשוואה לכ-20 מ’ ברבעון השלישי של 2017.

 

אמנם החברה לא מספקת פירוט להוצאות ברבעון, אולם נראה שמדובר בעיקר בהשפעת מטבעות. אם ניקח הוצאות מימון מנורמלות על החוב הממוצע של החברה (לפי שיעור ריבית של 3.25%) אזי מגיעים להוצאות מימון של כ-29 מ’ ש"ח.

 

שיעור המס ברבעון הרביעי עמד על 36.5%, שיעור שאינו מייצג, כאשר ברבעון המקביל הוא עמד על 15.2%, גם לא מייצג.

 

לכן, אם ניקח את הרווח התפעולי ברבעון לפני הוצאות אחרות (147.5 מ’ ש"ח) ונפחית ממנו הוצאות מימון של 29 מ’ ש"ח, וניקח שיעור מס של 23%, אנו מקבלים רווח נקי של 91 מ’ ש"ח, בהשוואה לרווח של 48.5 מ’ ש"ח ברבעון המקביל (אנו לא עושים התאמות מטה למספרים של הרבעון המקביל).

 

עכשיו ניקח צעד אחורה ונסתכל על התוצאות התפעוליות על פי הדיווח המגזרי, מה שכולל את הנכסים הכלולים. בישראל החברה הציגה גידול של כ-8% במכירות ו-39% ב-EBITDA. מספר החדרים מול הרבעון המקביל לא גדל באופן משמעותי. החברה ביצעה שלוש רכישות במהלך השנה האחרונה, אך רק שתי רכישות השפיעו על ה-EBITDA האבסולוטית, ורק רכישה אחת שיפרה את שיעור ה-EBITDA. נראה כי רוב השיפור ברווח וברווחיות הגיעו משיפור בפרמטרים התפעוליים, וזאת יש להניח כתוצאה מחוזקת התיירות בישראל.

 

באירופה המכירות גדלו ב-24.5%, וה-EBITDA עלתה ב-28%. הגידול בהכנסות נבע מעסקת אפולו בהולנד (13 מלונות, אחד בניהול), ופתיחת ארבעה בתי מלון בגרמניה (אחד בדצמבר). שיעור ה-EBITDA נותר על 22%. אנו דווקא ציפינו לשחיקה קטנה ברווחיות בשל שינוי בתמהיל ליותר מלונות בשכירות. היציבות מצביעה על שיפור ברווחיות של בתי המלון.

 

בבריטניה זה היה הרבעון הראשון שכלל את האיחוד המלא של מלונות Jurys Inn, מה שהוביל לזינוק בהכנסות, מ-39 מ’ ש"ח ברבעון המקביל ל-369 מ’ ש"ח. ה-EBITDA קפץ מ-4 מ’ ש"ח ל-63 מ’ ש"ח. ברבעון השלישי החברה דיווחה על EBITDA של 51 מ’ ש"ח. קצת קשה לנתח את תוצאות המגזר בשל העדר מידע נוסף או נתונים השוואתיים רלוונטיים.

 

בשורה התחתונה, כאשר מסתכלים על התוצאות התפעוליות, נראה כי מדובר ברבעון מרשים. הצמיחה צפויה להמשיך גם ב-2019, על רקע גידול במספר החדרים, כמו גם המגמות החזקות בשוק התיירות בארץ באירופה.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה