חדשות אנליסטים

לאומי שוקי הון: מהלך של העלאת מיסים לאחר הבחירות נראה בלתי נמנע

הגרעון הממשלתי בישראל ממשיך לטפוח והגיע לרמה של 3.5% תוצר בסוף חודש פברואר

חדשות ספונסר 10/03/2019 11:42

א+א-

כלכלני לאומי שוקי הון דודי רזניק אסרטג הריביות וד"ר גיל מיכאל בפמן כלכלן ראשי,  מפרסמים הבוקר את הסקירה השבועית של התפתחויות מקרו כלכליות ושוק הריביות ואיגרות החוב. בלאומי אומרים כי הגרעון הממשלתי בישראל ממשיך לטפוח והגיע לרמה של 3.5% תוצר בסוף חודש פברואר. צפוי מהלך של העלאת מיסים לאחר הבחירות, וככל שהמהלך יתמקד במיסים עקיפים ולא במיסים ישירים, זה צפוי לתמוך באפיק צמוד המדד מחד, אך לא להגדיל מאוד את הסיכויים להעלאות ריבית מאידך.

 

שנת 2018 הסתכמה בעודף בתנועות ההון הנכנסות נטו, התפתחות אשר תומכת בעוצמתו ארוכת הטווח של השקל. במבט קדימה, ישנם גורמים אשר תומכים בהתחדשות מגמת התיסוף בשקל מסוף 2019 והלאה, ובהם: תחילת הפקת הגז הטבעי ממאגר "לווייתן", ציפיות להתחלתו של צמצום פער הריביות בין ישראל לארה"ב וההיחלשות הצפויה בקצב הצמיחה של המדינות המפותחות. לא מן הנמנע שככל שהשוק יקדים להעריך שגורמי תיסוף אלו עומדים להתממש בעתיד, ההשפעה בכיוון של התחזקות השקל בשווקים תוקדם, זאת כפי שיתכן וכבר בא לידי ביטוי בהתחזקות השקל מול סל המטבעות בכ-3% מראשית השנה.

 

ההאטה באירופה וסביבת האינפלציה הנמוכה, מביאים להעמקת ההרחבה המוניטארית על ידי ה ECB דבר המביא לירידה נוספת בתשואות האג"ח הממשלתיות לשפל של יותר משנתיים. בנוסף, הבנק המרכזי של אירופה אמר כי הוא מצפה להותיר את הריבית ברמות הנוכחיות "לפחות עד לסוף 2019", ולא "לפחות עד הקיץ" כפי שהיה בנוסחים קודמים. כלומר שההנחיה קדימה, וגם פעולות המימון החדשות, הן יותר מרחיבות מאשר השווקים צפו. האמור לעיל עולה בקנה אחד עם הצפי להמשך הפחתת תחזיות הצמיחה והאינפלציה באירופה. עם זאת, ספק אם הצעדים המוניטריים הנ"ל יספיקו בכדי לבלום את ההאטה הכלכלית.

 

מעמיקה ההאטה במגזר הייצור העולמי. בארה"ב מגזר השירותים ממשיך לפי שעה להפגין עוצמה. אפילו בארה"ב, שמצבה טוב במידה ניכרת ממדינות מתקדמות אחרות, מתגלים סימני האטה ברורים בתפוקה התעשייתית. כלומר, מגזר הייצור העולמי מצוי בעיצומה של האטה, בעוד שסקטור השירותים מחזיק מעמד טוב יותר כעת. הזמנות הייצוא הגלובליות נחלשו, והצביעו על האטת צמיחת הסחר העולמי לקצב של כ- 1% בלבד במונחים שנתיים.

 

ההאטה בעולם, לצד תנאי מזג אויר חריגים, מתחילה להשפיע גם על שוק העבודה בארה"ב שרשם בחודש פברואר תוספת משרות אפסית. עם זאת השכר ממשיך לעלות על רקע רמת אבטלה מינימאלית.

 

שוק האג"ח הממשלתי נסחר השבוע במגמה חיובית קלה למעט איגרות החוב השקליות לטווח ארוך מאוד שרשמו ירידות שערים. תנאי הרקע העולמיים ממשיכים לתמוך בשוק האג"ח הממשלתי אולם מהלך ירידת התשואות מתחילת השנה לצד העלייה בגרעון עלולים להביא לביצועי חסר בשוק האג"ח הממשלתי המקומי ביחס לשוקי אג"ח ממשלתיים בעולם. בתקופה הקרובה אנו נוטים להעדיף השקעה במח"מ מעט קצר מזה שהומלץ עד כה, בטווח של 3 – 5 שנים. אנו ממליצים על המשך אחזקה עודפת בשקלים צמודי המדד. בניגוד לדעתנו עד כה, אנו סבורים כי פוטנציאל התרחבות פערי התשואה השליליים בין אג"ח ממשלת ישראל לאג"ח ממשלת ארה"ב ירד.

 

לגבי האג"ח הקונצרני אומרים בלאומי כי בראשית השנה נהנה האפיק הקונצרני הן ממגמת ירידת התשואות הממשלתיות והן מהתיקון החד יחסית בשוקי המניות בארץ ובעולם. תיקון זה הביא לירידה מחודשת ברמת המרווחים ולמעשה החזירה את הרמה בסמוך לרמות השפל של השנים האחרונות, למעט במגזר חברות הנדל"ן הזרות מארה"ב. אנו ממליצים על הקטנת החשיפה לאג"ח קונצרני. בדומה לאפיק הממשלתי, אנו ממליצים על קיצור המח"מ באפיק הקונצרני והשקעה במח"מ קצר יחסית של 3 – 4 שנים.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה