חדשות אנליסטים

אלומות: הטריגר לעליות בשוק הסיני עשוי להיות כפול ומכופל

השוק בישראל מתמחר פחות מ-2 העלאות ריבית בשנתיים, למרות שהאינפלציה עשויה להגיע ל-1.4% אחרי אפריל

חדשות ספונסר 03/03/2019 12:01

א+א-

בסקירת המאקרו השבועית של יניב חברון, האסטרטג הראשי של בית ההשקעות אלומות, אומר חברון כי השוק בשנחאי רשם עליות של יותר מ- 20% מתחילת השנה, 8% מעל מדד ה-S&P 500. אומנם פתיחת השנה היתה מאופקת עם עליות של 3.6% בלבד לעומת 7.8% של השוק האמריקאי, אבל בפברואר השוק הסיני חימם מנועים וזינק בכ-14%, לעומת 3% בשוק האמריקאי.

 

חלק גדול מהזינוק החד שנרשם בפברואר ניתן לשייך לאופטימיות של המשקיעים לגבי התקדמות השיחות בין סין לארה"ב ולעלייה בהסתברות להסכם סחר, שימנע העלאת מכסים נוספת. בינתיים, שני הצדדים מדווחים על התקדמות דרמטית ובממשל האמריקאי אפילו האריכו את מועד האולטימטום לסיום השיחות.

 

אבל זו איננה הסיבה היחידה מדוע השוק הסיני נהנה מרוח גבית, שעוד עשויה להתגבר בהמשך השנה. השוק בשנחאי ושנזן עומד לקבל רוח גבית של עשרות מיליארדי דולרים, מתנועות הון גלובליות לשוק המניות והחוב שלו בעקבות גידול משמעותית במשקל שהוא יקבל בחברות המדדים השונים. ב-MSCI הודיעו השבוע כי ירבעו את המשקל של המניות הסיניות שנסחרות בשנחאי ושנזן, במדד שווקים מתעוררים שלהם מרמה של 0.7% כיום לרמה של 3%. כדי להבין את העיוות נזכיר כי משקל מניות של ברזיל במדד מגיע היום ל7.5% ושל רוסיה מעל 3%.

 

מלבד הגדלת המשקל, שתעשה בשלושה שלבים עד מאי 2020, MSCI מתכוונת להוסיף עוד 170 מניות בינוניות בנובמבר 2019 ו27 מניות (מתוך כ-740) מפלטפורמת המסחר ChiNext בבורסה בשנזן שנחשבת למקבילה של נאסד"ק. התוספת תעזור לחשיפה לשוק הטכנולוגיה המתפתח של סין, כאשר משקיעים רבים רואים בסקטור זה את אותה הזדמנות כמו בשוק האמריקאי שלפני עשור. כמות המניות הסיניות שתקבל חשיפה גלובלית בעקבות המהלך תעלה מ-5% כיום לכ-20% בסיום המהלך.

 

בנוסף אדמיניסטרטורים נוספים כמו בלומברג וברלקיס אמרו כי יוסיפו עשרות אגרות חוב סיניות של חברות שונות לסלי האג"ח הקונצרני המומלצים שלהם.

 

ההערכות בשווקים הן ששינוי זה יובילו לזרימה של מעל 50 מיליארד דולר לשוק המניות והחוב הסיני, רק ברמה הטכנית, אבל התנועות עשויות להתגבר לפי 2 ויותר בעקבות המגמה החיובית.

 

בבייג’ין נלחמו מזה זמן רב לקבל משקל גדול יותר במדדים השונים ונקטו במספר צעדים לשיפור הרגולציה והנזילות. הממשל הצהיר כבר אשתקד כי יעודד קרנות פרטיות לקנות מניות סיניות הרשומות למסחר ויפעל לפשט מהלכים של מיזוגים ורכישות. בנוסף בממשל הבטיחו לעודד עסקים בינונים להנפיק חוב ואף יעודדו מנהלי השקעות להקים קרנות מנייתיות וקרנות חוב. הפעילות של הממשל בסין להגברת הרגולציה והנזילות היתה אחת הקריטיות לקבלת ההחלטה. בנוסף נראה כי גם הדרישה מצד המשקיעים הזרים לחשיפה לסין עושה את שלה.

 

אז בהנחה שקובעי המדיניות לא יהרסו את החגיגה ואכן יצליחו להגיע להסכם סחר סין-ארה"ב בקרוב, נראה כי הטריגר לעליות בשוק הסיני עשוי להיות כפול ומכופל.

 

בהתייחסו לפרקטיקה בשוק הישראלי כותב חברון: "השוק מתמחר פחות מ-2 העלאות ריבית בשנתיים, למרות שאינפלציה עשויה להגיע ל1.4% אחרי אפריל. רצוי להחזיק מח"מ קצר (2.5) ואחזקה עודפת בצמוד. אחרי עליות של 10.5% מתחילת השנה בשוק המניות, רצוי אולי להקטין חשיפות. הטריגר הבא לעליות/ירידות עשוי להיות הצלחה/כישלון הסכם הסחר בין סין לארה"ב.

 

השבוע הקרוב עשוי להיות אחד השבועות הקריטיים במרוץ לסיום מלחמת הסחר ארה"ב-סין. אחרי הבעת אופטימיות זהירה בתקשורת הסינית בסופ"ש האחרון, והצהירו על התקדמות חשובה. המחלוקת העיקרית נותרה עדיין בנושא הקניין הטכנולוגי.

 

בשבוע הקרוב צפויים שלל נתוני מאקרו בארה"ב בתחום הנדל"ן ביניהם מכירות בתים חדשים והוצאות על בנייה. בהמשך השבוע יתפרסמו התחלות בניה ואישורי בניה שיעזרו להבין את הסנטימנט.

 

אחרי עליית התשואות בחדה בשבוע האחרון, נשאלת השאלה האם נתוני המאקרו יתמכו. מדד מנהלי הרכש הלא יצרני צפוי להשתפר וספר הבז של הפד צפוי להראות על יציבות. לקרת סוף השבוע יגיעו התותחים הכבדים עם דוח התעסוקה שצפוי להיות יציב עם תוספת של 200 אלף משרות ואבטלה שתרד ל3.9%.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה