חדשות אנליסטים

כלכלני לאומי: ”המגמה לשיפור בשוק העבודה נבלמה ב-2018 וניכרת חולשה בגיוס עובדים לסקטור העסקי”

ניתן לצפות כי ההתמתנות בצריכה הפרטית שהחלה ב-2018 תימשך גם בחודשים הבאים

חדשות ספונסר 06/02/2019 14:07

א+א-

אגף כלכלה בלאומי, בראשות ד"ר גיל בפמן, מפרסם היום את הסקירה השבועית. לגבי שוק העבודה אומרים בלאומי כי נתוני התעסוקה מצביעים על תוספת של כ-80 אלף מועסקים במהלך שנת 2018, זאת לאחר תוספת של כ-88 אלף מועסקים וכ-93 אלף מועסקים בשנתיים שקדמו, 2016-2017, בהתאמה.

 

התפתחות זו, משקפת ירידה בקצב קליטת המועסקים אשתקד לכ-2.1%, לאחר כ-2.4% ב-2017 וכ-2.6% ב-2016. בנוסף, כ-70% מהמועסקים שנוספו אשתקד נקלטו במשרות מלאות, נתון המשקף ירידה בהשוואה ל-2017, בה כ-80% נקלטו במשרות מלאות.

 

כמו כן, יש לציין שבניגוד לשנים קודמות, חלק הארי של המועסקים שנוספו בשנת 2018 נקלטו בסקטור הציבורי ולא בסקטור העסקי. לאור זאת, ניתן לומר כי בשנת 2018 המגמה המתמשכת של שיפור בשוק העבודה נבלמה.

 

הנתונים מצביעים על חולשה יחסית בגיוס עובדים לסקטור העסקי במהלך שנת 2018, להוציא את ענפי ההיי-טק והשירותים המקצועיים. זאת, בין היתר, על רקע קרבתו של המשק למצב של "תעסוקה מלאה", אשר משתקף בגידול מהיר יחסית בשכר במהלך 2018 (קצב שנתי של יותר מ-3% ריאלי בתשעת החודשים הראשונים של 2018), שהגביר את הקושי של מעסיקים לגייס עובדים, לצד מחסור מתמשך בעובדים מקצועיים עליו דיווחו החברות העסקיות לאורך השנה ("פער הכישורים" – Skills gap).

 

בנוסף, ייתכן שההתמתנות היחסית של סביבת הצמיחה הנוכחית, לצד עדכונים כלפי מטה בתחזיות הצמיחה לשנים הבאות (בפרט 2019), תרמו גם כן למגמה, אשר ייתכן ותימשך גם במהלך שנת 2019.

 

בהשוואה בינלאומית שוק העבודה המקומי ממשיך לבלוט לחיוב. ישראל הינה אחת המדינות בעלות הביצועים הטובים ביותר של שוק העבודה בשנים האחרונות. שיעור האבטלה בישראל בשנת 2018 הוא מהנמוכים מבין המדינות המפותחות.

 

כמו כן, בעשור האחרון, 2018 לעומת 2008, שבחלק ניכר ממנו היה משבר פיננסי שהשפיע על רוב המדינות, , הירידה בשיעור האבטלה בישראל הייתה מהבולטות מבין מדינות ה-OECD, ועמדה על כ-2.1 נקודות אחוז, זאת בדומה לארה"ב והרפובליקה הצ’כית, כאשר רק בגרמניה, פולין וסלובקיה נרשם שיפור גדול יותר. כשמביאים בחשבון הן את רמתו הנוכחית של שיעור האבטלה (ב-2018) והן את השיפור מאז 2008, עולה כי ביצועי שוק העבודה המקומי בולטים לחיוב בהשוואה למרבית המדינות המפותחות, בהן ממוצע האיחוד האירופי, וכלכלות אירופאיות גדולות, כגון: ספרד, איטליה וצרפת, בהן נרשמה עלייה באבטלה בעשור האחרון.

 

לסיכום, על אף הבלימה בתהליך השיפור בשיעור האבטלה במהלך השנה החולפת, רמתו הנוכחית של שיעור האבטלה בישראל עדיין נמוכה ובולטת לחיוב בהשוואה בינלאומית. עם זאת, לאור המגמות שתוארו בפסקאות הקודמות, ייתכן כי ביצועי שוק העבודה המקומי יצביעו בתקופות הבאות על חולשה יחסית, התפתחות אשר עשויה להשתקף גם בהשוואות בינלאומיות עתידיות. במבט קדימה, אנו מעריכים כי שיעור האבטלה המקומי עשוי לעלות באופן איטי ומוגבל בשנים הבאות.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה