חדשות אנליסטים category name

לאומי שוקי הון על כיל: תוצאות מצוינות, רף גבוה ל-2019

"אנו מסקרים את כיל במשקל שוק ובמחיר יעד של 23 שקלים"

חדשות ספונסר 06/02/2019 12:02

א+א- 1

אלה פריד, אנליסטית בכירה בלאומי שוקי הון, מפרסמת היום התייחסות לדוחות כיל ואומרת כי כיל פרסמה תוצאות חזקות מאוד לשנת 2018, הן בשורה עליונה והן ברוב הפרמטרים של רווחיות תפעולית. עם זאת, השורה התחתונה בתוצאות הרבעון הייתה נמוכה ביחס לרבעון המקביל בשנת 2017 בגלל עלויות הגידור והוצאות מימון רטרואקטיביות שהקטינו את הרווח הנקי. נציין כי המס האפקטיבי המתואם עמד בשנת 2018 על 22% בשנת 2018 מול 30% בשנת 2017, בעיקר בשל מיסים נדחים, קיטון הכנסות בארהב עקב מכירת עסקים וירידת שיעור המס במדינה, ומקיטון השקל.

החברה תחלק דיבידנד בסך 62 מיליון דולר, 4.8 סנט למניה

 

מגזר האשלג:

ייצור האשלג בשנת 2018 נאמד בכ- 3.8 מיליון טון. היקף המכירות ברבעון הרביעי עמד על כ-1.5 מיליון טון. חשוב לציין כי האתר בספרד עבר לרווחיות, ולהערכתנו בשיעור דו ספרתי. ה-JV בסין גם הוא עבר לרווחיות, כנראה חד ספרתית. כזכור השלמת איחוד מכרות בספרד ועלייה ברווחיות שם, צפויה בשנת 2020.

מחיר המכירה הממוצע של אשלג ברבעון הרביעי של השנה גדל ב-20% ל-292 דולר לטון. מחיר המכירה של אשלג ברמה השנתית לכל שנת 2018 עלה בשיעור של 18% לכ- 278$ דולר לטון .

ביקושים גלובליים בשנת 2018 : לפי דיווחים ראשוניים ייבוא האשלג לסין ירד בכ-1% לכ-7.5 מ’ טון, יבוא האשלג להודו עלה באחוז אחד ל-4.4 מ’ טון, ויבוא האשלג לברזיל עלה בבכ-8% ל-10.5 מ’ טון.

 

מגזר מוצרים תעשייתיים

המגזר רשם רבעון מוצלח ושנה חזקה מאוד עם 35% ! מהרווח שיוחס למגזרים בשנת 2018. זאת בעיקר בזכות המחירים הגבוהים של ברום. המגזר היווה 22% מהמכירות וכ-30% ברבעון האחרון של השנה שחלפה. כיל מציינת כי המגזרחתם על מספר עסקאות לשנת 20119 שהתאפיינו במחירים גבוהים. לפי ניתוחים בענף, תוספת האשלג הגלובלית החזויה כנראה תהיה יותר מתונה, אולם בדומה למה שהנחנו היא בהחלט עשויה לזכות במרבית הגידול הצפוי בביקוש הגלובאלי בשנים הקרובות.

 

פתרונות פוספט:

שוק הפוספט כקומודיטי נחלש לקראת סוף שנת 2018 והמחירים צפויים להמשיך להיות חלשים לפי הערכות בשוק עד אמצע 2019. 

האסטרטגיה של כיל להתמקד בפתרונות בעלי ערך בהחלט הגיונית לאור העובדה, שאין לה יתרון בכריית הפוספט מול מתחרות בסין ומארוקו החולשות על השוק. נציין כי רווחיות המגזר ברמה השנתית עלתה מ-7% בשנת 2017 ל-10% בשנת 2018 . בשל התמתנות המחירים ברבעון האחרון שיעור הרווחיות בו התמתן גם הוא לכ-8% מול 5% ברבעון המקביל.

 

פתרונות חדשניים לחקלאות

מכירות המגזר הצעיר הזה הסתכמו בכ-741 מ’ ד’ ושיקפו צמיחה של 7% ברמה השנתית.

 

 

שורה תחתונה

השאלה העיקרית המסכמת את הניתוח הראשוני של הדוחות היא: האם ניתן לשחזר את התוצאות האלה בשנת 2019? התשובה הקצרה כן, אבל זה לא יהיה פשוט. תהליכי ההתייעלות ממשיכים ומחירי האשלג בשלב זה שומרים על יציבות, אבל האתגרים ידועים. 

 

הסיכונים עדיין כוללים את המצב המאקרו כלכלי בסין, שעלול להשפיע הן על האשלג והן על מוצרים תעשייתיים. בנוסף לכך, צפויה עלייה בהוצאות כריה בים המלח (קציר מלח) לצד מלאי פתיחה נמוך של אשלג בתחילת 2019 בשל המכירות החזקות בסוף 2018. זה יוצר מצב שכיל תוכל למכור רק את מה שהיא תייצר השנה (פחות ככ-0.12 מ’ טון בים המלח).

 

והשנה כמו בשנים קודמות, שאלת מיליון הטון עדיין מרחפת באוויר: מה יהיה קצב הגידול הגלובאלי של האשלג. הסקטור משדר אמנם נינוחות גדולה יותר בקשר להיצע החדש ממזרח אירופה,K+S ומוזאיק, אבל ויזיביליות אמיתית ביחס למכירות קיימת רק במחצית הראשונה של השנה. מנגד, לחיוב נציין גורם חשוב שעשוי לתמוך בביקוש, וזאת העלייה הצפויה בגידול תירס בארה"ב, כבעיקר לאתנול.

 

לסיכום: הסקטור משדר יציבות, אם לא צמיחה בשלב זה, החששות מגידול ההיצע והאטה בסין לא מתורגמים בינתיים לפגיעה במחירים. אנו מסקרים את כיל במשקל שוק ובמחיר יעד של 23 שקלים.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    כיל משדרת חוזק ואיתנות עם הנהלה בוגרת

    כיל משדרת חוזק ואיתנות עם הנהלה בוגרת ומנוסה.עם גידול בכל הפרמטרים . המשך הגידול מובטח לכיל עם החוזים שהיא סגרה בשנה האחרונה

    יוסף 07/02/2019 18:26