חדשות אנליסטים

אלומות: ”הלחץ של בנק ישראל להעלות ריבית עשוי להפתיע את השוק”

"סיום העלאות הריבית בארה"ב לעת עתה והכוונה לסיים את צמצום המאזן של הפד, מחלישים את הדולר בעולם"

חדשות ספונסר 03/02/2019 13:04

א+א-

יניב חברון, האסטרטג הראשי של בית ההשקעות אלומות, מפרסם היום את סקירת המאקרו השבועית  ואומר כי בבנק ישראל יתחיל לחץ לעלות ריבית מחשש שחלון הזמן ייסגר. גם בריבית של 0.5%-0.75% המדיניות המוניטרית עדיין מרחיבה - הבנק המרכזי בארה"ב השתמש בתירוץ הזה לאורך כל תהליך העלאות הריבית וכך עשו גם בבנק ישראל בהעלאת הריבית הראשונה בסוף נובמבר.

 

הסיכונים לצמיחה של הכלכלה הגלובלית ממשיכים, לרבות מלחמת הסחר, ברקזיט, השבתת הממשל בארה"ב, חולשה באירופה ומיתון באיטליה ועוד. למרות זאת, בנק ישראל לא יוכל לחכות עד שכל הסיכונים יתפוגג לחלוטין. להערכתנו הלחץ של בנק ישראל להעלות ריבית עשוי להפתיע את השוק, מה שיוביל לעליית התשואות בכל הטווח הקצר בינוני. בנוסף, ירידת התשואות בארה"ב היתה חדה מידי בעקבות הטון היוני קיצוני של הפד.

 

הפוזיציה הדולרית מאבדת אטרקטיביות בעקבות כיוונים מנוגדים של הפד ובנק ישראל. אחרי עליות של 8% מתחילת השנה ויותר מ-14% מהשפל, אפשר להוריד הילוך – טריגר הבא לעליות/ירידות עשוי להגיע מכיוון סין.

 

באירופה יתפרסמו השבוע מדדי מנהלי הרכש ואחרי הגלישה של איטליה למיתון ונתוני אחרונים שהעידו על חולשה כללית בגוש, המשקיעים ירכזו עניין בניסיון להבין האם אירופה כולה צועדת למיתון. בנוסף גלישה של איטליה למיתון, למרות שהיתה צפויה עשויה לסבך מחדש את ההסכם בין ממשלת איטליה לאיחוד בנוגע ליעדי הגירעון.

 

בארה"ב צפויים שלל נתוני מאקרו ביניהם מדד מחירי הצריכה PCE ליבה שנחשב לנתון האינפלציה החשוב יותר עבור הפד. אחרי הטון היוני שהוצג במסיבת העיתונאים ודוח התעסוקה החזק, יהיה מעניין לראות האם האינפלציה אכן יציבה כפי שהפד מעריך. בנוסף צפויים להתפרסם מדד מנהלי הרכש הלא יצרני ומכירות קמעונאיות לחודש דצמבר.

 

בשבוע הקרוב צפויות התפתחויות נוספות בשיחות בין ארה"ב לסין אחרי דיווחים להתפתחויות חיוביות בסוף השבוע. דיווחים חיוביים יעודדו את המשקיעים אבל המקביל עשויים להרים את התשואות בארה"ב בעקבות התמתנות חששות לחולשה בכלכלה בעקבות מלחמת הסחר.

 

בגזרת הדוחות ירכזו עניים דוחות של גוגל וטוויטר אחרי דוחות טובים של פייסבוק. בנוסף GM תרכז עניין אחרי המלצות חיוביות בשבועות האחרונים.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה