חדשות אנליסטים

הראל פיננסים: ”לפנינו ימים של פעילות כלכלית אינטנסיבית בעולם”

הבנק המרכזי בארה"ב ידגיש השבוע שהריבית לא תעלה בקרוב, אך לא יכריז על מדיניות מרחיבה

חדשות ספונסר 29/01/2019 12:18

א+א-

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מפרסם את סקירתו השבועית וכותב כי מחר הבנק המרכזי בארה"ב צפוי להשאיר את הריבית ללא שינוי ולהערכתנו, ידגיש שהוא לא מתכנן להעלות את הריבית בחודשים הקרובים בעיקר בשל ההכרה שהסיכונים לירידה בתחזית הצמיחה והאינפלציה ל-2019 בארה"ב ובעולם עלו.

 

בהמשך השבוע, שיחות הסחר בין הממשל בארה"ב לבין סין צפויים לעלות מדרגה עם בואו הצפוי של סגן נשיא סין לארה"ב. דיווחים חיוביים על כך שהפרלמנט הסיני מתכנן להציע חוק לעידוד השקעות זרות (יבוא מארה"ב) תורמים לסנטימנט חיובי בהקשר זה.

 

בחמישי הקרוב תתפרסם החלטת הריבית של הבנק המרכזי בבריטניה ואנו צופים שהריבית תישאר ללא שינוי על 0.75 אחוז. להערכתנו, הבנק ימשיך להדגיש את העלייה בסיכונים אי-הוודאות לגבי ה-Brexit ושתגובתו להסכם הפרישה עם אירופה לא תהיה אוטומטית ויכולה להשתנות לשתי הכיוונים.

 

בארץ, עדכון משקולות סעיפי מדד המחירים לצרכן לא משנה באופן מהותי את התחזית שלנו לאינפלציה של 1.2% ב-12 המדדים הבאים.

 

כמידי שנתיים הלמ"ס מעדכנת את משקולות הסעיפים השונים במדד המחירים לצרכן שייכנסו לתוקף עם פרסום המדד הקרוב (ינואר 2019). סעיף הדיור נותר המשמעותי ביותר במדד, אך משקלו עודכן כלפי מטה ל-24.1 אחוזים. מנגד, סעיף המזון עלה ל-14.3 אחוזים וסעיף התחבורה עלה ל-18.2 אחוזים.

 

על רקע התמתנות קצב הצמיחה העולמי והתחזקות השקל אנו צופים שנה פחות טובה בענף המלונאות. שנת 2018 הייתה שנת שיא בתיירות בישראל, הלינות בבתי מלון עלו ב-4 אחוזים ב-2018 לשיא חדש כאשר עיקר הגידול נרשם במחוז הצפון ובמחוז ירושלים. העלייה בלינות נובעת מעלייה של 9 אחוזים במספר לינות התיירים, לעומת יציבות במספר הלינות של הישראליים. להערכתנו, השנה נראה קצב גידול מתון בהרבה בסך הלינות בעיקר על רקע התמתנות קצב הצמיחה העולמי וצפי להתחזקות השקל.

 

הציפיות לאינפלציה נותרו כמעט ללא שינוי בהשוואה לסקירה הקודמת.

 

בעולם, ההשבתה הממשלתית הארוכה בהיסטוריה של ארה"ב הסתיימה, לפחות באופן זמני. הבנק המרכזי בארה"ב ידגיש השבוע שהריבית לא תעלה בקרוב, אך לא יכריז על מדיניות מרחיבה. נתוני שוק הדיור בארה"ב היו חלשים, אך נתוני שוק העבודה המשיכו להיות חזקים. סנטימנט החברות בגוש האירו המשיך לרדת גם בינואר, קרוב לרמה שמצביעה על קיפאון בפעילות הכלכלית. הבנק המרכזי בגוש האירו הותיר את המדיניות ללא שינוי, אך הנגיד הודה שהסיכונים כרגע נוטים כלפי מטה.למרות שהפרלמנט הבריטי דחה את הצעת ראשת הממשלה, מרביתו לא מעוניין ביציאה חד-צדדית ללא הסכם.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה