חדשות אנליסטים

כלכלני לאומי: ”האינפלציה בישראל נותרה נמוכה בהשוואה בינלאומית”

"האינפלציה לא צפויה, להערכתנו, להתבסס בתוך יעד יציבות המחירים במהלך 2019, אלא להישאר בסביבת הגבול התחתון"

חדשות ספונסר 23/01/2019 15:30

א+א-

אגף הכלכלה בחטיבת שוקי הון של לאומי, בראשות ד"ר גיל בפמן מפרסם היום את הסקירה השבועית . בסקירה מתייחסים כלכלני לאומי לאינפלציה בישראל ואומרים כי שנת 2018 הסתכמה באינפלציה של 0.8% (דצמבר 2018 לעומת דצמבר 2017) במשק המקומי. נתון זה, משקף אמנם מגמת עלייה באינפלציה בהשוואה לשנים קודמות, 0.4% ב-2017 ואינפלציה שלילית בשנים 2014-2016, אולם בהשוואה בינלאומית האינפלציה בישראל נותרה נמוכה, זאת בהמשך לשנים קודמות.

 

במהלך שנת 2018 האינפלציה בישראל הייתה מהנמוכות מבין מדינות ה-OECD. האינפלציה בישראל נותרה נמוכה בהשוואה למרבית המדינות המפותחות גם ב-2018, זאת למרות שינוי המגמה בשער החליפין של השקל מול סל המטבעות במהלך השנה, שעבר לפיחות לאחר מספר שנים רצופות של תיסוף. התפתחות זו, תרמה להתייקרות מחירי המוצרים המיובאים ולכן תמכה בעליית האינפלציה אשתקד.

 

נראה כי ההשפעה של הצעדים שננקטו בשנים האחרונות להגברת התחרות בענפים מסוימים במשק, אשר הינם ייחודיים לישראל; כגון: "רפורמת הקורנפלקס", הרפורמה בשוק הסלולר, פטורים ממס על יבוא אישי, "שמים פתוחים" ועוד; עדיין קיימת, וכפי הנראה ממתנת את האינפלציה. כמו כן, הפחתות מחירים יזומות מצד הממשלה, למשל: הפחתת מכסי יבוא במסגרת תכניות ה"נטו" למיניהן, הפחתת תעריפי ביטוחי הבריאות המשלימים ועוד, לצד העובדה כי פעילות המסחר המקוון של תושבי ישראלי בולטת בהשוואה בינלאומית, מהווים גורמים אשר להם השפעה ממתנת על האינפלציה.

 

במבט קדימה, אנו מעריכים כי יש מקום רב להמשך תהליכים אלה, תוך השפעה ממתנת על האינפלציה גם בשנים הבאות, ולפיכך, האינפלציה לא צפויה, להערכתנו, להתבסס בתוך יעד יציבות המחירים במהלך 2019, אלא להישאר בסביבת הגבול התחתון (1%).

 

למרות הפיחות המתון ב-2018, שער החליפין הריאלי של השקל ביחס לסל המטבעות נותר חזק משמעותית מרמתו מלפני עשור. במבט קדימה, גורמי הרקע המאקרו כלכליים, ובהם: העודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים, השקעות ישירות נכנסות בהיקף גדול ועודף של נכסים על פני התחייבויות, צפויים להמשיך ולתמוך בעוצמתו של השקל בשנים הקרובות, אם כי, במידה פחותה יחסית ב-2019, ובכך להגביל את פוטנציאל הפיחות ארוך הטווח של השקל

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה