חדשות אנליסטים

הראל פיננסים: ב-2019 הממשלה תצטרך לקצץ בהוצאה או להעלות מיסים בכדי לעמוד ביעד הגירעון

בארה"ב נתוני שוק התעסוקה החזקים ממשיכים לתמוך בהעלאת ריבית במהלך השנה

חדשות ספונסר 08/01/2019 12:24

א+א-

לדברי עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים כצפוי, ריבית בנק ישראל נותרה ללא שינוי על 0.25 אחוז, לאחר שעלתה בהחלטה הקודמת. בהודעת הריבית הודגש שהוועדה מעריכה שתוואי העלאת הריבית בעתיד יהיה הדרגתי וזהיר. במסיבת העיתונאים נגיד הבנק הדגיש שרוב הסיכונים לתחזית נוטים כעת כלפי מטה ובאופן כללי נקט בקו מתון יחסי. במקביל, חטיבת המחקר פרסמה את תחזיותיה המעודכנות;

 

כפי שצפינו התחזיות ל-2019עודכנו קלות כלפי מטה ל-3.4אחוזים והאינפלציה ל- 1.3 אחוזים. בעקבות זאת תוואי הריבית החזוי של חטיבת המחקר נשאר על 0.5 אחוז בסוף הרבעון השלישי של השנה, בדומה להערכתנו ונמוך מהציפיות בשווקים הפיננסים. לגבי 2020 חטיבת המחקר צופה צמיחה של 3.5 אחוזים ואינפלציה של 1.8אחוזים, ולכן היא צופה עוד 3 העלאות ריבית ב-2020. התחזית המעודכנת שלנו לצמיחה בשנת 2019 מעט נמוכה יותר (3.2אחוזים) וכך גם תחזית האינפלציה, ומכאן התחזית לריבית שלנו נמוכה יותר מהצפי של הבנק לגבי שנת 2020.

 

הכנסות המדינה ממיסים בדצמבר היו מרשימות ועמדו על 25.6 מיליארד ₪ ולפי הערכות האוצר זהו גידול ריאלי של קרוב ל-9 אחוזים בהשוואה לדצמבר אשתקד (לאחר תיקון לשינויי חקיקה והכנסות חריגות). גם כאשר מנטרלים מהחישוב את ההעברה המיוחדת לקרן הפיצויים בדצמבר 2017 (4.2מיליארד) ₪ הגידול בהכנסות בדצמבר עדיין נאה. הגירעון המצטבר בסיכום 2018 עלה ל-38 מיליארד ₪, כ-2.9 אחוזים מהתוצר. בדיוק ביעד הגירעון וטוב מהערכות המוקדמות שלנו. כרגע, אנו לא צופים האצה משמעותית בהכנסות המדינה ממיסים במהלך השנה הקרובה (ללא הכנסות חריגות), בעיקר בשל ההערכות שלנו שהשיפור בשוק העבודה קרוב למיצוי ותחזית הצמיחה לישראל ולעולם נראית כעת מתונה יותר מאשר בעת תכנון התקציב.

 

אנו מאמינים שהממשלה החדשה שתקום תשמור על משמעת פיסקאלית ולא תאפשר לגירעון (כאחוז מהתוצר) לעלות באופן משמעותי מעל ליעד, דבר שיחייב אותה לרסן את קצב הגידול בהוצאות (לעשות קיצוץ) או לחלופין להעלות מיסים לאחר הבחירות. 

 

שנת 2018 הייתה שנת שיא בתיירות בישראל גם בתיירות הנכנסת וגם ביוצאת. מספר כניסות התיירים לישראל לדרך האוויר עלה ב-1אחוז בדצמבר (ע"פ נתונים מנוכי עונתיות) לשיא חדש, כך שבשנת 2018נרשם גידול של כ-14אחוזים (לאחר 25% ב-2017). התיירות הנכנסת ממשיכה ליהנות מהגידול בתיירות העולמית, התחרותיות הגדולה בענף (שמורידה עלויות) ובעקבות סבסוד ממשלתי. להערכתנו, בשנה הבאה נראה קצב גידול מתון בהרבה בתיירות הנכנסת על רקע התמתנות קצב הצמיחה העולמי. יציאות הישראלים לחו"ל דרך האוויר רשמו אמנם עלייה קלה של 1אחוזים בדצמבר (ע"פ נתונים מנוכי עונתיות), אך בסיכום 2018 נרשם גידול של 10 אחוזים, שנה שישית ברציפות של גידול דו-ספרתי הגידול נשען על החוזקה של הצריכה הפרטית לצד התחרותיות הגבוהה בתחום הטיסות וחוזקו של השקל (למרות הפיחות ב-2018 השקל עדיין התחזק משמעותית בשנים האחרונות.

 

בארה"ב נתוני שוק התעסוקה החזקים ממשיכים לתמוך בהעלאת ריבית במהלך השנה, בניגוד למה שמגולם כרגע בשווקים. יחד עם זאת, להערכתנו הפד לא יישאר אדיש לירידות בשווקים ולירידה בסנטימנט החברות.

 

שוק העבודה סיים את שנת 2018 במומנטום חזק מאוד. בדצמבר נוספו 312 אלף משרות חדשות (הגידול החודשי הגדול ביותר מאז פברואר) ונתוני החודשים הקודמים עודכנו כלפי מעלה (ב-58 אלף). גם נתוני השכר הממוצע הפתיעו כלפי מעלה שקצב הגידול השנתי עלה ל-3.2 אחוזים - הקצב המהיר ביותר מאז 2008, גם פה נתוני החודשיים הקודמים עודכנו כלפי מעלה. במקביל, שיעור האבטלה עלה ל 3.9 אחוזים, אך זאת בשל עלייה מרשימה בשיעור ההשתתפות. להערכתנו, ההשבתה הממשלתית שנכנסה לתוקף בתחילת 2019 כנראה תשפיע לשלילה על הפרסום הבא של חודש ינואר (שיתפרסם בתחילת פברואר).

 

נתוני שוק התעסוקה החזקים ממשיכים לתמוך בהעלאת ריבית במהלך השנה, בניגוד למה שמגולם כרגע בשווקים. יחד עם זאת, להערכתנו הפד לא יישאר אדיש לירידות בשווקים, לעלייה בתנודתיות ולירידה בסנטימנט החברות. נגיד הבנק הדגיש זאת בנאומו בסופ"ש האחרון בכך שהבנק לא פועל במדיניות של "טייס אוטומטי", אלא הם ימתינו לנתונים הכלכליים שיתפרסמו כדי לאמוד כיצד הירידות החדות השפיעו על הכלכלה הריאלית. הנגיד אף ציין שהמדיניות שלהם גמישה והם מוכנים לפעול לתמוך בכלכלה. בכך רמז שהעלאת הריבית הבאה איננה קרובה

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה