חדשות אנליסטים

הראל פיננסים: התחזית הראשונית לצמיחה ב-2019 עודכנה והיא עומדת על קצב של 3.2 אחוזים

"לקראת החלטת הריבית הראשונה של הנגיד החדש בשבוע הבא: בנק ישראל צפוי לעדכן את תחזיותיו כלפי מטה. נתון הצמיחה החלש, מקטין את הסיכוי שנראה שתי העלאות ריבית השנה בישראל"

חדשות ספונסר 03/01/2019 10:55

א+א-

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים כותב היום בסקירת המקרו השבועית שלו כי לקראת החלטת הריבית הראשונה של הנגיד החדש בשבוע הבא: בנק ישראל צפוי לעדכן את תחזיותיו כלפי מטה. נתון הצמיחה החלש, מקטין את הסיכוי שנראה שתי העלאות ריבית השנה בישראל.

 

בשני הקרוב (7 בינואר) תתפרסם החלטת הריבית הראשונה של הנגיד החדש, אנו מאמינים שהריבית תישאר ללא שינוי. במקביל הבנק יפרסם את תחזיותיו המעודכנות לצמיחה, לאינפלציה ולתוואי הריבית החזוי. נתוני הצמיחה מחזקים את הערכתינו שתחזית הצמיחה של הבנק תעודכן כלפי מטה (כרגע 3.6% צמיחה ב-2019), ולכן אנו לא צופים שתוואי הריבית החזוי יעודכן כלפי מעלה (מעל ל-0.5% בסוף 2019).

 

התחזית המעודכנת שלנו ל-2019 יורדת מ-3.5 ל-3.2 אחוזים. על פי האומדנים הראשוניים של הלמ"ס הצמיחה ב-2018 עמדה על 3.2 אחוזים, ירידה לעומת 3.5 אחוזים ב-2017. הנתון היה נמוך מהצפי בעיקר בשל עדכון (נוסף) כלפי מטה של נתוני שלושת הרבעונים הראשוניים של השנה (2.1% ברבעון השלישי, 0.8% ברבעון השני ו-4.3% ברבעון הראשון). הצריכה הפרטית המשיכה להוביל את הצמיחה ב-2018 עם גידול מהיר של 4.1 אחוזים עלייה דומה של 4.0 אחוזים נרשמה ביצוא הסחורות והשירותים (8% בשירותים ו-1.2% בסחורות).

 

חשוב לציין שהאינדיקאטורים הראשוניים לרבעון האחרון של 2018 מצביעים על האצה בהשוואה לרבעונים הקודמים ולכן אנו מאמינים שהנתון השנתי ל-2018 יעודכן קלות כלפי מעלה. אשתקד, התחזית הראשונית לצמיחה ב-2017 עמדה על 3.0 אחוזים כאשר בפועל הצמיחה עודכנה למעלה ל-3.5 אחוזים.

 

בעקבות הפרסום התחזית המעודכנת שלנו לשנת 2019 עומדת כרגע על צמיחה של 3.2 אחוזים, עם המשך הובלה של הצריכה הפרטית (אך בשיעור מתון יותר) לצד גידול ביצוא השירותים וגידול מתון יותר ביבוא".

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה