חדשות אנליסטים

לאומי שוקי הון: 2019 מעירה את השווקים עם פלאש קראש בשוק המט”ח

"במידה וג’רום פאוול יאותת כבר מחר שהוא חושש מהאטה בכלכלה, אזי הדולר האמריקאי עלול להחזיר חלק נכבד מההישגים שצבר ב 2018"

חדשות ספונסר 03/01/2019 10:11

א+א-

ליאור פאוסט, מנהל מסחר מט"ח בלאומי שוקי הון, מפרסם היום התייחסות לנפילה הפתאומית בשוק המט"ח ואומר כי שנת 2019 מעירה את שוק המטבעות עם סטירה מצלצלת. בזמן שהשווקים באסיה עדיין בחופשה, בדגש על יפן, התחיל הלילה מהלך flash crash אלים.

 

הריצה לנכסים בטוחים – flight to safety התחילה כבר בארה"ב עם הודעת מנכ"ל אפל טים קוק, שהצביע על ההאטה הכלכלית בסין כגורם הסיכון שהביא לשינוי בתחזית ההכנסות למטה (8%, מ-91 מיליארד דולר ל-84 מיליארד דולר, מה שהוביל גם לירידה ועצירת מסחר במניית אפל).

 

אבל לאחר הסגירה של השוק בארה"ב ותחת חוסר הנזילות של שוקי אסיה בשל החופשה ביפן, בין השעות 00:35 ל-00:42 שעון ישראל התחוללה מהומה בשוק המטבעות.

 

הין בראש הרשימה: לא די שהוא התחזק בשבועות האחרונים בכחמישה אחוזים, למורת רוחם של בכירי הבנק המרכזי היפני וראש הממשלה שמחוייבים למדיניות מוניטארית מרחיבה וין חלש, בשל הנטיה של שחקני השוק לחפש נכסים בטוחים. אלא שהלילה, תוך שהיפנים בחופשה ואינם יכולים להתערב או להגיב, התחזק הין תוך דקות מ 109 ל 104 !

 

ברור לחלוטין שכאשר עשיית השוק במטבעות נעשית ע"י רובוטים אלגוריתמים, היכולת לספק נזילות לשווקים נעלמת לחלוטין כאשר תזוזות השוק מחריפות וכך, הם פשוט נעלמים. כך היה ב 15.1.2015 עם הודעת הבנק המרכזי השוויצרי על הפסקת ההתערבות בשוק (אז תזוזה של 35%) - גם הלילה נוצר וואקום בשוק.

 

העדר הנזילות החריף את המהלך, תוך שהוא מושך מטבעות נוספים לקלחת, כגון הדולר האוסטרלי, הדולר הקנדי והלירה הטורקית. 

 

כעת, השוק יעקוב בדאגה אחרי ההתפתחויות בבורסות, יחפש אמירה מצד הבנק המרכזי היפני ובעיקר ימתין לנאומו של הנגיד האמריקאי מחר. במידה וג’רום פאוול יאותת כבר מחר שהוא חושש מהאטה בכלכלה, אזי הדולר האמריקאי עלול להחזיר חלק נכבד מההישגים שצבר ב 2018.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה