חדשות אנליסטים

אקסלנס: שנת 2018 הייתה שנה של סגירת הפערים בין ישראל לשאר העולם

אחרי רפורמת המדדים, נראה כי הגיע שעתו של ת"א 35 להחזיר עטרה ליושנה

חדשות ספונסר 01/01/2019 13:56

א+א-

רינת אשכנזי מנהלת מחלקת מחקר מדדים בקסם מדדים, מקבוצת אקסלנס מסכמת את נתוני מדד ת"א 35 מול מדדי העולם ואומרת כי שנת 2018 הייתה שנה של סגירת הפערים בין ישראל לשאר העולם וניתן להניח כי היא לא תיעצר כאן. עד לאחרונה, ת"א 35 סבל ממשקולת כבדה של העיוות הטכני - ריכוזיות יתר במבנה שלו, הן ברמה הענפית והן ברמת המניה. החולי המבני העיב על ביצועיו והבריח את המשקיעים. הרפורמה במדדים הייתה צעד חשוב והכרחי בפיתרון בעיית הריכוזיות וכעת נראה כי הגיע שעתו של ת"א 35 להחזיר עטרה ליושנה.

 

2018 תיזכר כשנת האכזבות עבור כול בורסות העולם, של שווקים מפותחים ושל שווקים מתפתחים. סערת הזעזועים הגיאו-פוליטיים פקדה את שוקי המניות במחצית השניה של השנה וברור כי התהפוכות הגלובליות לא פסחו גם על תל אביב. עם זאת, הירידות בארץ הגיעו באיחור מסויים ועוצמתן הייתה מתונה יותר. בעוד ש-S&P500 השיל מערכו 4.9%, דאקס 30- כ-18.8% והירידות בשווקים המתעוררים הצטברו לכ-14.6%, אצלנו, מדד ת"א 35 ירד בכ- 3% בלבד.

 

ענפי התעשיה, הבנקים וההשקעות והאחזקות הפגינו חוסן מפתיע, כך שאלמלא ביומד שהתרסק וגרע יותר מ-3.6% מתשואת המדד, היה לת"א 35  סיכוי סביר להפוך לשיאן התשואות העולמי.

 

במבט על המניות, מגלים כמה כוכבות. כיל בלטה השנה עם עלייה של כ- 57.8%, מה גם שמשקלה עלה מ- 2.7% בתחילת שנה ל-6.9% בסוף שנה, כך שהתרומתה למדד הוכפלה. חברה לישראל עלתה בכ- 86% ותרמה למדד כ-1.7%. נייס בעלת המקשל של 8% הוסיפה כ-2% לביצועי המדד. בקצה השני, טאואר ופריגו, רשמו ירידות של יותר מ- 50% כול אחת והעיבו על הבורסה.

 

סודהסטרים, מזור רובוטיקה  ופרוטרום הפתיעו השנה עם עסקאות ענק ויצאו מת"א 35 . לייבפרסון (שנסקה ב- 70 אחוזים) ומניות אחרות החליפו את הגרועות. המדד הוא ייצור חי ודינאמי וזו משימה בלתי אפשרית לנבא מי תהינה הכוכבות התורניות בשנה הבאה, או בשנה לאחר מכן או בכלל. ת"א 35, הוכיח שוב כי בהינתן בנייה מאוזנת ומפוזרת של מדדי הבנצ’מרק, קשה עד בלתי אפשרי להתחרות עם הנוסחה הפסיבית לאורך זמן.  

 

הכותבת היא מנהלת מחלקת מחקר מדדים בקסם מדדים, מקבוצת אקסלנס. לקבוצת אקסלנס יש עניין בנכסים פיננסים המוזכרים בסקירה זו. המידע האמור הינו להערכת מחלקת מחקר מדדים בהתבסס על ניתוחי שוק שנעשו. האמור למטרות מידע בלבד ואין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות בידי יועץ השקעות בעל רישיון עפ"י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין באמור התחייבות להשיג תשואה כלשהי.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה