המטבע הדיגיטלי XRP (המוכר כריפל, על שם החברה שיצרה אותו) הוא אחד המטבעות הפופולריים ביותר כיום בעולם המטבעות הדיגיטליים, ואף לאחרונה הדיח את פלטפורמת אתריום ו"כבש" את המקום השני (לפי שווי שוק) ברשימת המטבעות של האתר CoinMarketCap.

 

במהלך שנת 2018 הוגשו מספר תביעות נגד חברת ריפל בטענה שהמטבע XRP הוא נייר ערך שהנפיקה החברה על מנת לממן את פעולותיה ואת פיתוח האקו-סיסטם של XRP. התביעות, אשר הוגשו במדינת קליפורניה, מחפשות יחדיו פיצויים בסך עשרות מיליוני דולרים למשקיעים שרכשו את המטבע השנוי במחלוקת. אם יפסוק בית המשפט ש-XRP הוא נייר ערך, המטבע צפוי לאבד המון מהתועלת שהוא מציג כשכבת התחשבנות (בדומה למערכת הסליקה של סוויפט) וזירות מסחר רבות ייאלצו להסירו מרשימותיהן בכדי לציית לרגולציה, שכן עליהן להחזיק ברישיון ייעודי למסחר בניירות ערך.

 

מנכ"ל החברה, בראד גרלינגהאוס, אמר בתגובה בכנס פינ-טק בחודש יוני השנה: "XRP אינו נייר ערך משלוש סיבות: ראשית, אם חברת ריפל נסגרת מחר, XRP ממשיך להתקיים. שנית, קוד התוכנה פתוח והטכנולוגיה מבוזרת, ולבסוף - אם קונים את המטבע XRP, לא קונים מניה בחברת ריפל – כלומר קניית XRP לא נותנת זכות בעלות בחברת ריפל".

 

מהלך גאוני מצד צוות ההגנה

לפני כחודש יצא צוות ההגנה של ריפל במהלך אסטרטגי שפרשנים מוכרים מגדירים כגאוני, כאשר הגיש בקשה לבחינת איחוד ארבע התביעות שהוגשו בבית משפט המדינתי של קליפורניה, לתביעה אחת בלבד שתיבחן בבית משפט פדרלי.

 

ג’ייק צ’רבינסקי, עורך דין שמתמחה בניירות ערך ובקיא בעולם המטבעות הדיגיטליים, אמר שמדובר במהלך מתוחכם ביותר בציוץ בטוויטר, והוסיף: "אינני יכול לבחון את הסיכויים של ריפל לנצח משום שהתיק בתחילתו ועוד לא התעמקתי בכל העובדות, אך יהיה זה הוגן לומר שצוות ההגנה של ריפל מאמין שסיכויי ההצלחה שלו גבוהים יותר בבית משפט פדרלי מאשר מדינתי (אחרת הם לא היו מנסים בכזאת קדחתניות להעביר את התיק)."

 

בעוד שעל בית המשפט לאשר את איחוד התביעות והמעבר לרמה הפדרלית, שני הצדדים כבר החלו בהיערכות מקדימה, כאשר בצוות ההגנה של חברת ריפל אף לוקחת חלק ראש הרשות לניירות ערך האמריקנית (ה-SEC) לשעבר, מרי ג’ו ווייט.

 

ריפל – מטבע דיגיטלי מבוזר או מכונת רווחיות משומנת?

לפי ראש מחלקת הפיננסים לתאגידים ב-SEC, וויליאם הינמן, ישנם מספר כללי אצבע כאשר בוחנים האם מטבע דיגיטלי הוא נייר ערך:

  1. האם המשווק גייס סכום כסף אשר חורג ממה שנחוץ לו על מנת ליצור רשת פונקציונלית?
    אם כן, האם צוין על ידו כיצד אותו כסף יתמוך בערכם של המטבעות הדיגיטליים המונפקים או לחלופין, האם ייעשה בכסף שימוש על מנת להגדיל את ערכו של התאגיד המנפיק?
  2. האם המשווק ממשיך לבזבז כספים מההכנסות או הפעילות השוטפת על מנת להגביר את הפונקציונליות ו/או הערך של המערכת בה המטבעות פועלים?

 

בבחינת השאלות הללו על המטבע XRP, ניעזר בציטוטיהם של בכירים בחברת ריפל או בהודעות רשמיות של החברה, על מנת לנסות לענות על שאלת השאלות: האם ריפל הוא נייר ערך, או לא?

 

ובכן, ברבעון השלישי של 2018 מכרה חברת ריפל מטבעות XRP בשווי 163 מיליון דולר, אשר היוו לא פחות מ-0.43% מנפח המסחר באותו רבעון. אם לא די בכך, דיוויד שוורץ – מומחה ההצפנה הראשי של חברת ריפל, אמר בסוף שנת 2017: "ככל שהמחיר של XRP גבוה יותר, כך חברת ריפל מרוויחה יותר כסף ע"י מכירת XRP. כך גם ערך החברה עולה, ויכולותיה לתמרץ שותפים עסקיים גדלות". ב-2013 אמר שוורץ: "אנו משווקים ומפתחים את ריפל לפרויקט מצליח ועצום של מערכת תשלומים מבוזרת בעלת קוד-פתוח. מקור הרווחיות שלנו יהיה מכירת מטבעות XRP".

 

בכירים נוספים מלבד שוורץ התבטאו באופן דומה לאורך השנים, ואם בכירי החברה מתבטאים בכזה אופן ביחס למטבע שהנפיקו, ככל הנראה שהוא אכן שימש כמקור הרווחיות העיקרי של החברה.

 

השליטה בהיצע המטבעות

מנקודת מבט אחרת, לאחרונה התבטא ראש ה-SEC הנוכחי, ג’יי קלייטון, בנושא הקונספט של מטבעות דיגיטליים מבוזרים: "כאשר אמצעי לשמירת ערך מבוזר באמת, אין אדם או קבוצה של אנשים אשר ששולטים בהיצע המטבעות, במסחר בו, או שהינם בעלי גישה לאינפורמציה א-סימטרית." בנוסף, אמר קלייטון שמטבעות דיגיטליים יכולים להיהפך יותר או פחות מבוזרים ככל שהזמן עובר, להחליף ייעוד ותועלת (מבחינת השימוש בהם), ואף עשויים לשנות הגדרתם מנייר ערך, ללא.

 

כאשר נשאל ישירות קלייטון האם המטבע XRP הוא נייר ערך, הוא התחמק מלענות באופן ישיר על השאלה אך אמר שה-SEC פתוחה לפרויקטים מכל הסוגים ושדלתו תמיד פתוחה.

 

מחקר שנערך ע"י צוות המחקר של בורסת ביטמקס (BitMEX) מראה שכאשר חוקרים את היסטוריית המטבע XRP ומערכת היחסים שלו עם חברת ריפל מראשית דרכו ועד היום, יהיה כמעט בלתי-אפשרי עבור החברה להציגו כמבוזר באמת. בעוד שרשת XRP כבר פועלת ונמצאת בשימוש, חברת ריפל עדיין ממשיכה למכור מטבעות XRP בכמויות שחורגות את מה שהיה נחוץ לה.

 

אך כיצד היא יכולה לעשות זאת מלכתחילה? ובכן, התשובה די פשוטה. חברת ריפל נמצאת בשליטה מלאה על מטבעות XRP: היא מחזיקה במעל 55% מהיצע המטבעות בנאמנות, ובפברואר 2014 אף הכניסה תוסף למערכת אשר מאפשר לה להקפיא או להחרים מטבעות ברשת בכל זמן נתון. חברת ריפל נמצאת בשליטה על רוב מטבעות XRP, על מנת שתוכל באמצעותם לתמרץ שותפים עסקיים – ולהרוויח יותר.

 

אז האם המטבע ריפל נייר ערך?

אינני עורך דין או בעל סמכות מקצועית לקבוע האם המטבע ריפל (XRP) הוא אכן נייר ערך או לא, אך כאשר בוחנים את התבטאויותיהם של בכירי החברה לאורך השנים ושליטת החברה בהיצע המטבעות – ומשווים זאת לקריטריונים שהגדירה הרשות לניירות ערך, נדמה שלצוות ההגנה של חברת ריפל תהיה משוכה קשה לעבור.

 

כך או כך, בין אם יאושר המעבר לבית משפט פדרלי ובין אם לא, התביעה צפויה להימשך זמן רב ולא צפויה החלטה בטווח הזמן הקרוב. בינתיים, בורסת קוינבייס (Coinbase) האמריקנית הודיעה שהיא בוחנת פתיחת שווקי מסחר במעל 30 מטבעות נוספים, ו-XRP ביניהם.

 

על הכותב

בן סמוחה הוא מייסד ומנכ"ל קריפטו ג’ונגל וממייסדי עמותת בלוקצ’יין B7

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש