איתן כבל קרדיט: פלאש90, הדס פרוש

חפיסות סיגריות יהיו אחידות ויכללו רק את שם המותג ואזהרה

כך אישרה וועד הכלכלה של הכנסת בראשות ח"כ איתן כבל, על פי הצעת החוק של ח"כ יהודה גליק

מערכת ספונסר 15/10/2018 12:12

א+א-

ועדת הכלכלה החלה לאשר היום את סעיפי הצעת החוק הדרמטית של היו"ר כבל וח"כ גליק לאיסור פרסום מוצרי עישון והטלת הגבלות חמורות על שיווקם; היו"ר כבל: הצעת החוק דרמטית ואנחנו נחושים לאשר אותה; ח"כ גליק: אנחנו רוצים לאסור כל דבר שמדרדר בני נוער לעישון; סגן שר הבריאות ליצמן על הצעת ח"כ בן ראובן: קופסאות הסיגריות יכילו גם כרטיסי מידע על סכנות העישון

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, הקדישה את הישיבה הראשונה של כנס החורף לדיון בהצעת היו"ר כבל וח"כ יהודה גליק להכין לקריאה שנייה ושלישית את התיקון לחוק הגבלת הפרסומות והשיווק של מוצרי טבק, על מנת לאסור פרסום מוצרי טבק ולהגביל את שיווקם. כיום קובע החוק הגבלות מסוימות על פרסום מוצרי טבק, וחברי הכנסת מציעים לאסור את הפרסום כליל ולהגביל את שיווקו.לפי ההצעה שאישרה הוועדה לקריאה ראשונה, פרסום מוצרי עישון יאסר, למעט חריגים מצומצמים בעיתונות המודפסת – ובלבד שבצמוד תהייה מודעת אזהרה בגודל זהה. כמו כן הוטלו הגבלות על שיווק ובכללן איסור הצגת מוצרי עישון – והם יחולו גם על הדיוטי-פרי, ואושר הסעיף שיאסור על מכירת הג’ול. עוד אושר כי חברות שיפרו את העבירות החמורות בחוק צפויות לקנס של כ-450 אלף שקל.

היו"ר כבל פתח את הישיבה בהתרגשות והקריא את שירה של לאה גולדברג "על הנזק שבעישון". הוא הוסיף כי, יחד עם ח"כ יהודה גליק וח"כ אייל בן ראובן, בכוונתו להעביר את הצעת החוק הדרמטית הזו כבר בקרוב. "עדיף להשיג ציפור אחת ביד מאשר שתיים על העץ וזו לא קלישאה", אמר. עם זאת הוא הוסיף כי לא יאפשר להפוך את הצעת החוק לאות מתה בשל בעיית האכיפה.

סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן, התייחס להצעתו של ח"כ בן ראובן באשר לאזהרות גרפיות על חפיסות הסיגריות, ואמר כי משרד הבריאות מציע לקבוע חפיסות אחידות, אך ללא אזרה גרפית, כך שעל החפיסה יצוין רק שם המותג והאזהרה. עוד הוא הוסיף כי כל חפיסה תכיל כרטיסי מידע על נזקי העישון. ח"כ גליק שאל מדוע השר מתנגד לאזהרות הגרפיות וליצמן השיב: "זה לא אסתטי". באשר לאכיפה אמר סגן השר ליצמן כי הוא דורש תוספת בתוך תקציב המשרד. באשר להחרגת העיתונים אמר סגן השר ליצמן כי הוא לא רואה סיבה לסגת מסיכומים שהשיג בעבר. ח"כ בן ראובן ציין כי המלחמה שלו היא על בני הנוער, שהיום מעשנים סיגריות מגולגלות, כדי שלא יתחילו בכלל לעשן. היו"ר כבל אמר כי מבחינתו חפיסות הגלגול הן כמו חפיסות סיגריות.

היועץ המשפטי של חברת פיליפ מוריס, עו"ד דוד קינן, טען כי משרד הבריאות מסרב להיפגש עם נציגי החברות וקרא לאמץ חקיקה אירופית שעושה אבחנה בין סיגריות לסיגריות אלקטרוניות. ח"כ עיסאווי פריג’ ציין כי האובססיה נגד כל סוגי העישון לא לרוחו ומנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, שבי גטניו, התפרץ לעבור בקריאות כי התחשבות בעמדת נציגי חברות הטבק פוגע באינטרס הציבורי. לאחר חילופי דברים בניהם הוצא גטניו לזמן קצר מהישיבה. ח"כ יהודה גליק אמר כי תעשיית העישון היא תעשיית רצח וכמו שאין גבול לרדיפה אחר המחבל שביצע את הרצח באזור התעשיה בברקן כך אין גבול לרדיפה אחרי תעשיית הרצח. "כל שעה מת אדם בישראל בגלל עישון ואנחנו רוצים למנוע כל דבר שמדרדר בני נוער לעישון", אמר.

היו"ר כבל ביקש מנציגי משרד הבריאות להיפגש עם נציגי כל החברות, על מנת לשמוע את טענתם אך להשאיר את ההחלטה בידי חברי הכנסת. במהלך הדיון היום אישרה הוועדה מספר סעיפים בהצעת החוק והיו"ר כבל הבהיר כי בכוונתו לסיים את הכנת ההצעה לקריאה שנייה ושלישית כבר בישיבה הבאה.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה