ועידת "פנים אל הצפון" נפתחה הבוקר בנהריה, בהשתתפות שר הכלכלה, אלי כהן, מנכ"ל המשרד ובכיריו – יו"ר הרשות לחדשנות, מנהל הרשות להשקעות, מנהלת הרשות לקידום השקעות זרות, ראש אגף אסטרטגיה המובילה את תוכנית צפון, סמנכ"ל המחוזות, מינהל מינהל תעשיות, נציגי התאחדות התעשיינים בצפון, תעשיינים וראשי ערים.

 

במסגרת הפאנלים שהתקיימו בכנס - פאנל למשיכת תעשיית ההייטק לצפון ושיתופי פעולה בין רשויות ופאנל בנושא אתגרים והזדמנויות לתעשייה, אמר עמי אפלבום, יו"ר הרשות לחדשנות והמדען הראשי במשרד הכלכלה והתעשיה –ישראל מושכת מדינות רבות שרוצות ללמוד איך עשינו את מהפכת ההייטק שלנו. התעשייה הזו מושכת את כל מנהיגי העולם והם לא היו מגיעים לישראל, ללא ההזדמנויות הכלכליות והטכנולוגיות הקיימות כאן עבורם. לצד זאת אנחנו נמצאים בפתחו של אתגר משמעותי – מחד יחד מחסור משמעתי של כח אדם מקצועי, בעיקר מהנדסים במרכז הארץ ומאידך, יש עודף כח אדם איכותי בצפון בתחום זה, אך מחסור משמעותי במקומות תעסוקה. זה האתגר שלנו – יצירת תעסוקת הייטק איכותית בצפון הארץ.

 

מוטי דותן, ראש מועצה גליל תחתון ציין כי הרגולציה הממשלתית היא החסם המשמעותי ביותר לתעשייה. "משרד הכלכלה אומרים צמצם את הרגולציה באופן משמעותי, אך משרדי ממשלה רבים אחרים עדין לא פעלו בנושא ואנו סובלים". אליו הצטרף סולומון לוינסקי, מנהל פארק תעשיות דלתון, שציין כי כל פעולה מצריכה כל כך הרבה אישורים של כל כך הרבה רגולטורים, שמקשה מאוד לפעול בתנאים כאלו".

 

ג’וליה זהר, הבעלים של טחינת אל ארז, ציינה שהחלה את דרכה עם קשיים רבים - כאישה במגזר הערבי, כאישה בתחום התעשייה וללא ידע בענף הטחינה, קשיים מול בנקים ומול ספקים, אבל קיבלה סיוע ותמיכה לאורך הדרך והצליחה. "אנחנו צריכה לשלב בתעסוקה אנשים עם מגבלות ונשים מהמגזר. אני משלבת נשים שמעולם לא יצאו מהבית לעבוד, כי לא מצאו עבודה ליד הבית. השילוב שלהן בעבודה מסייע להן בכלכלת הבית, אבל גם לפיתוח הכלכלה הלאומית וזו מצווה עבורי. החיבור לגז גם הוא משמעותי לקידום התעשייה ואנו מקווה שיתקדם בקרוב".

 

רים יונס, הבעלים של מפעל אלפא אומגה, ציינה כי אין מספיק תקציבים לפיתוח אזורי תעשייה. ככל שיהיו יותר תקציבים – יהיו גם ביקושים. ככל שיפותח אזור תעשייה בנצרת למשל, נוכל לשלב בתעשייה יותר נשים המעוניינות לעבוד באזור הבית, לסייע בכלכלת הבית ולקידומן העצמי.

 

נחום איצקוביץ, מנהל הרשות להשקעות במשרד הכלכלה, ציין כי קרוב ל- 70 אחוז מהמשאבים של הרשות במסגרת חוק עידוד השקעות ומסלולי תעסוקה מופנים לצפון ואנו גאים בכך. אנחנו מסייעים בקליטת עובדים ועובדות חדשים בכל המיומנויות, ונותנים למעסיקים סיוע בהיקף של כ-25-35 אחוז מעלות השכר למספר שנים, כאשר המעסיק מחויב בשכר גבוה. האתגר שלנו הוא לסייע בקליטת עוד עובדים ערבים, בדגש על נשים, גברים חרדים ואנשים עם מוגבלות. בעשור האחרון סייענו בקליטות למעלה מ-20 אלף עובדים.

 

מיכל פינק, סמנ"לית אסטרטגיה במשרד הכלכלה סקרה את פעילות משרד הכלכלה במסגרת תוכנית צפון ומספר תוכניות ייעודיות נוספות לצפון וכלי הסיוע השונים של המשרד ופנתה אל התעשיינים, המשקיעים וראשי הרשויות: "יש לנו מגוון פעילויות. תכירו את כלי הסיוע, תיפנו אלינו ותפנו אלינו. אנחנו לשירותכם גם לקידום כל מפעל ועסק וגם לייצר תשתית משמעותית שתאפשר לתעשייה הישראליות להיערך לאתגרים הצפויים לה בעשור הקרוב, בידע, בהון האנושי, בחדשנות ופיתוח".

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש