אושר בטרומית: סכום הפיצוי המרבי על הטרדה מינית יועלה ל- 150 אלף ש”ח

נזק ההטרדות המיניות במקומות העבודה: פגיעה בתוצר השנתי של מיליארד ש"ח

מערכת ספונסר 22/05/2013 12:31

א+א-

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית את הצעת חוק למניעת הטרדה מינית (תיקון – הגדלת סכום הפיצוי ללא הוכחת נזק), התשע"ג-2013 שהגישה ח"כ מיכל רוזין (מרצ) וקבוצת ח"כים.

 

לדברי רוזין, מחקר של משרד הכלכלה מצא כי 165,000 נשים דיווחו על הטרדה מינית במקום עבודתן בשנה החולפת, וכי 83% מנשות ישראל הודו בסקר שנערך, כי הוטרדו מינמית במרחב הציבורי, אך 92% אחוז מהמוטרדות – בחרו לא להתלונן כלל. רוזין הדגישה כי המחקר שנערך עם אגף מינהל מחקר וכלכלה של משרד הכלכלה, אשר בדק את בחינת ממדי ההטרדה המינית במקומות העבודה בישראל היה ניסיון ראשון מסוגו לכמת את המחיר הכלכלי שמשלמות נשים שהוטרדו. 11% מהנשים שנשאלו השיבו כי עברו הטרדה מינית בעבודה בשנה האחרונה, ואחוז זה מתורגם ל-165,000 נשים שהוטרדו בשנה האחרונה. המחיר הכלכלי של ההטרדות עלה מן הסקר, וכ-26% מהנשים שהוטרדו נפגעו בצורות שונות מן ההטרדה, חלקן הפסיקו את עבודתן בשל ההטרדה, חלקן דיווחו כי נעדרו רבות מהעבודה וחלקן על ירידה בפריון העבודה, ו-11,000 נשים עזבו את מקום עבודתן בשל הטרדה מינית.

 

רוזין הוסיפה כי ממוצע אובדן התוצר השנתי בגין פגיעה באישה אחת שהוטרדה מינית הוא 13,500 שקלים, ולהערכת מינהל המחקר והכלכלה קיימת פגיעה בתוצר השנתי בסך מיליארד שקלים כתוצאה מהטרדות מיניות במקומות עבודה. ח"כ ניסים זאב (ש"ס) התנגד לחוק ואמר כי אסור להגביל את בית המשפט ויש לאפשר לו לקבוע כל גובהה פיצוי שייראה לו.

 

סעיף 6 לחוק למניעת הטרדה מינית קובע כי הטרדה מינית או התנכלות הן עוולות אזרחיות ובנוסף, כי בית המשפט רשאי לפסוק בשל עוולות אלה פיצוי ללא הוכחת נזק עד לסכום של 50,000 ₪. ההצעה באה להעלות את הסכום המרבי אותו רשאי לפסוק בית המשפט כפיצוי ללא הוכחת נזק בשל הטרדה מינית או התנכלות ל- 150,000 ש"ח.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה