מדד ה- VIX (מדד הפחד)

מדד ה- VIX הוא אחד הכלים החשובים ביותר למשקיע הטכני, מדד זה מסייע בחיזוי של מגמות שוק ההון היות והוא מגלם מדד שמבטא ציפיות עתידיות של מחירים בניגוד לכלים טכנים אחרים המתבססים על אירועי העבר

עדי דובין 13/05/2010 12:12

א+א- 16

ביום 6/5/10 בשעה 21:25 שעון ישראל החלו המדדים בוול סטריט לצנוח מירידה של 2.4% לירידות של עד 10% וזאת תוך פחות מ-15 דקות וללא כל אירוע כלשהו באירופה או בארה"ב. במקביל עלה מדד ה- VIX, הידוע בשם "מדד הפחד"’, בלמעלה מ-40 נקודות וסימל את החרדה שאחזה בשוק.


מדד ה- VIX Volatility Index או בשמו המלא "מדד התנודתיות של בורסת האופציות של שיקגו" פותח בשנות השמונים על ידי פרופסור דן גלאי ופרופסור מנחם ברנר והוא מודד את תנודתיות הצפויה במדד סטנדרד אנד פורס 500 S&P500, מדד שמשקלל 500 מניות של חברות ציבוריות גדולות הנסחרות בבורסות האמריקאיות הראשיות ונחשב כמדד מוביל למצב הכלכלה האמריקאית לצד מדדים אחרים כגון הדאו ג’ונס. מדד ה-VIX מחושב על ידי ביטוי של סטיית התקן הגלומה במחיריהן של האופציות על מדד S&P500 הפוקעות בתקופה של כשלושים יום מיום חישובו.


הסיבה לכך שמדד ה-VIX מבטא את התנודתיות בשוק נובעת מכך שסטיות התקן הגלומות במחיריהן של אופציות נוטות לעלות ככל ששוק המניות נעשה תנודתי יותר בשל העובדה שמשקיעים נוטים לחשוש מכתיבת אופציות ואילו קוני האופציות מוכנים לשלם יותר כדי להגן על עצמם מפני תנודתיות למעלה או למטה.


מבחינת ערכי המדד, עד המשבר של שנת 2008, נהוג היה לקבוע כי מדד מתחת ל- 20 נחשב מדד נמוך שמסמל רגיעה השווקים בעוד שמדד מעל 30 נחשב כמדד גבוה יחסית, ואולם כיום, לאחר המשבר, מקובל לייחס לשווקים לחץ כאשר מדד ה-VIX מעל שער 45.


בבורסת תל אביב קיים מדד דומה ששמו VIXTA אשר עוקב אחרי התנודתיות במחירי האופציות על מדד תל אביב 25. מדד זה פותח בידי פרופ’ שמואל האוזר, דקאן הפקולטה למינהל עסקים בקריה האקדמית אונו, ובשיתוף חברת אי־אונליין קפיטל. מפתחי מדד זה הגדירו רמות לתיאור רמת הפחד, כך שרמה מתחת ל18 נקודות הוגדרה כרמת פחד נמוכה, רמה שבין 18 ל-30 כבינונית, רמה של בין 30 ל-40 נקודות כגבוהה, ורמה של מעבר ל-40 כפאניקה. בשיאו של המשבר של שנת 2008 המדד הגיע לשיא של מעל ל-65 נקודות. יש לציין שבעוד שמדד ה-VIX הוא מדד סחיר מדד ה-VIXTA הוא מדד חישובי בלבד ולא ניתן לסחור עליו.


את מדד ה-VIX אפשר לנצל באופן פרקטי למסחר יום יומי במניות היות ורמות קיצוניות של ה-VIX הן איתות אפשרי להליכה נגד העדר. ניתן לנתח את הגרף של ה-VIX, להעריך את המגמה שלו ולפיכך את מגמת הפחד ולזהות תבניות של תפנית בסנטימנט של המשקיעים. לדוגמא, נסתכל על גרף העליון בקובץ המצורף ("תמונה מקושרת" בסוף המאמר) של מדד ה- VIX וה- S&P500 בין השנים 2010– 2000.


מהגרף ניתן לראות שיש קורלציה בין המדדים שמתבטאת בכך שמדד ה-VIX עולה מהר כאשר ה S&P500 יורד, ומדד ה-VIX יורד כאשר ה S&P500עולה. הסיבה הבסיסית לכך היא ששווקים פיננסיים נוטים לרדת מהר יותר מאשר הם נוטים לעלות ולכן תנועת ירידה מהירה בשווקים מקבילה לתנועת עליה במדד ה-VIX.


אם נסתכל על סוף שנת 2008 נראה שכאשר מדד ה- S&P500 הגיע לשפל מדד ה-VIX החל לרדת. מצב זה מעיד על כך שיש פחות חשש מתנודות קיצוניות בשוק, במקרה זה ירידות, ולכן מדד ה-VIX היווה איתות להגדלת חשיפה למניות ואכן ניתן לראות שמרגע זה החל לטפס מדד ה-S&P500. רמת קיצון כמו בשנת 2008 מדגימה את האופי ההפוך של תנועת מדד VIX לעומת תנועת השוק לטווח ארוך.


בגרף התחתון בקובץ המצורף ניתן לראות דוגמא נוספת של רמות קיצון ב-VIX במסחר טווח קצר. במקרה זה הגרף מתאר את המסחר בחודשים שמסביב לתאריך 11/9/2001 תאריך שבו אירע אסון התאומים. בגרף זה אפשר לראות בגרף שלאחר ההתהפכות על נקודת הקיצון של מדד ה-VIX הגיע תיקון במדד ה- S&P500.

לסיכום, מדד ה- VIX הוא אחד הכלים החשובים ביותר למשקיע הטכני, מדד זה מסייע בחיזוי של מגמות שוק ההון היות והוא מגלם מדד שמבטא ציפיות עתידיות של מחירים בניגוד לכלים טכנים אחרים המתבססים על אירועי העבר. בכך מאפשר מדד ה-VIX למשקיע כלי מרכזי במערך השיקולים ובקביעת אסטרטגיית ההשקעה שקולה.תוכן מסמך זה מביע את דעתו הפרטית והאישית של הכותב. הוא אינו מהווה המלצה להשקעה או להמנעות ממנה בחברות נשוא הכתבות הנכללות במסמך. השקעות בניירות ערך ראוי שיבוצעו לאחר הערכה מדוקדקת של צרכי המשקיע ורמות הסיכון שבנכונותו לשאת וראוי שייעשו בהתייעצות עם יועץ מוסמך להשקעות בניירות ערך. הכותב אינו מוסמך לייעץ בנושאי השקעות בניירות ערך של חברות ציבוריות ואין לראות בתוכן מסמך זה ייעוץ להשקעה בשום צורה שהיא. הכותב עשוי להחזיק בניירות הערך להם יש התייחסות במסמך.

16 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  loved it...thanks

  from london 14/05/2010 19:34

 2. 2
  עדי- תודה-מעניין...וגם למלאך..

  סקראט 14/05/2010 06:09

 3. 3
  בקשר לvix

  עדי נהנתי לקרוא תודה

  yosef_shlom 13/05/2010 23:47

 4. 4
  תגובה לדובי

  מקריאת תגובתך אני מסיק שלא הבנת עד הסוף את מה שאני כתבתי. באומרי שלא נתקלתי רבות בניתוחי מדד התנודתיות לא התכוונתי לכך שזה חסר בפורום או שזה באג פורום. התכוונתי לחזק את טענתי שהמדד כמדד הנו משני בקבלת החלטות ולכל היותר בא לחזק את מגמת הניתוח ברמה העיקרית.

  אקסקליבר 13/05/2010 23:13

 5. 5
  VIXTA עוד כלי שבארץ לא יודעים

  להשתמש בו כמו אופציות על מניות פוטים וקולים. בורסה קקמייקה. תודה עדי.די

  מוישה אופניק 13/05/2010 21:20

 6. 6
  ArchAngel

  תעשה חיפוש בגוגל + PDF זה יופיע ...

  עדי 13/05/2010 20:50

 7. 7
  עדי...

  קודם כל, אני אשמח לראות את המאמר בלי קשר לכלום... אבל אני יכול למצוא (אם אני אחפש מספיק) - מאמר שמראה איך לסחור אך ורק על ה-ADX מכה את השוק... בדיוק כמו שאמרת - לחכות למצב קיצון ולקחת לכיוון השני... כמו שאמרתי - לא מזלזל ב-VIX, אבל לא חושב שהוא אינדיקטור מוביל...

  ArchAngel 13/05/2010 20:43

 8. 8
  למגיב מספר 6 - ArchAngel

  לאחרונה קראתי מחקר בנושא ה-VIX ששמו an the VIX Signal Market's Direction? An Asymmetric Dynamic Strategy במחקר הם עמדו על החשיבות שבמדד ותרומתו לסוחר. אני לא אכנס איתך לבעייתיות שאני רואה במחקר, אבל אחד הדברים שהם עשו הוא בניית כלי פשוט שסוחר רק על ידי סגנלים ממד הויקס והראו שהכלי שהם בנו מכה את השוק לאורך זמן. יש לי הרגשה שזה אולי ישנה את דעתך במעט

  עדי 13/05/2010 20:38

 9. 9
  תגובות לחברים

  אקסקליבר- אין מה לנתח את המדד כי הוא אינו סחיר, הוא עוד כלי לקבלת החלטות למי שחושב להכנס לשוק המניות, סטייה נמוכה השוק אין מסוכן, סטייה בינונית שוק תנודתי ומסוכן, סטייה גבוה פאניקה (הרחצה אסורה) עדיף לא להכנס לשוק. כמו שכתב זהו עוד כלי לקבלת החלטות, סוחרי אופציות מקבלים עליו יותר החלטות ויכולים לסחור עליו בעקיפין דרך אופציות המעו"ף ע"י הימור על עליה או ירידה של הסטיה (כניבה וקניה של אופציות) אבי, הכתבה לא יכולה לפרט גם על האנשים בשביל זה המציאו מנועי חיפוש אם אתה רוצ הלהשכיל יותר ולדעת מי האנשים חפש בגוגל. עדי יופי של כתבה יישר כוח.

  דובי 13/05/2010 20:02

 10. 10
  המשך (הקודם נחתך)

  כי הזחילה של המעוף כלפי מעלה בחודשים שקדמו לירידות האחרונות לוותה ב-VIXTA נמוך ומי שמכר בגלל רמת קיצון חיובית פספס כנראה כמה שבועות של עליות עד שהירידות הגיעו בסופו של דבר... לכן לדעתי, למרות הכתבה היפה, ה-VIX הוא "עוד כלי" (לדעתי אפילו לא כלי מרכזי, למעט סוחרי אופציות שרמת התנודתיות חשובה להם מאוד לאסטרטגיות מסויימות ולהחלטה אם לקנות או למכור אופציות) ככל כלי טכני אחר, עם היתרונות והחסרונות שלו... אבל מה אני מבין?

  ArchAngel 13/05/2010 20:01

 11. 11
  אחלה כתבה, עם זאת - לא מסכים להכל...

  דבר ראשון - תודה! דבר שני - ה-VIX הוא אולי כלי שיכול מאוד לעזור אך לא הייתי הולך ומגדיר אותו כ"אחד הכלים החשובים ביותר למשקיע הטכני"... ולמה? ה-VIX, למרות שנקרא מדד הפחד, הוא מדד תנודתיות כפי שציינת וככזה, הוא לא יכול לבוא ו"לצפות את העתיד"... כמובן שבירידות התנודתיות גבוהה יותר בגלל אפקטים פסיכולגיים כאלו ואחרים. אבל מה זה אומר? שאם ה-VIX עולה צריך לרוץ ולמכור? לא ממש... כי תנודתיות גבוהה יכולה להתבטא גם בדשדוש רחב (ובנוסף, ה-VIX יודע לרדת מהר כמו שהוא יודע לעלות מהר, אז נקבל החלטה לפי כל תנודה שלו?). ו-VIX נמוך שאומר שאין הרבה תנודתיות, יכול עדיין להיות במקביל לזחילה איטית כלפי מטה... לכן הוא לא כלי צופה עתיד, הוא כלי להערכת תנודתיות וניסיון לצפי מסויים. אם ציינת שאפשר לסחור עליו ברמות קיצון - אז כמעט כל כלי טכני (מתנדים, בולינגר) נותן את האפשרות הזו... אבל הנה - לפני כמה שבועות ראינו את ה-VIXTA בערכים נמוכים מאוד שהראו ביטחון אינסופי בחוזק השוק... ועדיין הגיעו ירידות... אז נגיד "הוא היה בקיצוניות לטובה, אולי סימן למכור מניות?" - עדיין לא... כי הזחילה של המעוף כלפי מעלה בחודשים שקדמ

  ArchAngel 13/05/2010 19:58

 12. 12
  דן גלאי, מנחם ברנר - אפשר היה קצת לפרט מי האנשים האלה

  יפה שנתתם קרדיט לשני הפרופסורים הישראליים דן גלאי ומנחם ברנר, אבל יכולתם לכל הפחות לפרט טיפה על אודות הרקע האקדמי של שני האישים. הנה יש לנו סיבה נוספת להתגאות במשהו מתחום הכלכלה, וראוי היה להקדיש לכך ולו משפט או שניים. אפילו לא טרחתם לציין את מוצא שני האנשים, ובכלל הכתבה נקראת כאילו תורגמה מעמוד הוויקיפדיה על ה-VIX. חבל.

  אבי 13/05/2010 19:37

 13. 13
  תודה

  המטרה היא לכתוב ב"שפת העם" כדי שכולם יבינו. לא צריך מילים גדולות כדי להסביר נושא מורכב. היות ובארץ המדד VIXTA אינו סחיר אנשים לא משתמשים בו וחבל. בחו"ל מדד ה-VIX הוא חלק נכבד משיקולי המסחר של המערכות מסחר אוטומטיות והסוחרים המוסדיים.

  עדי 13/05/2010 19:04

 14. 14
  סוף סוף מאמר על ה-VIX

  תודה רבה עדי ותודה רבה ליאור על כל המאמרים המחכימים האלו.

  אבירם מעיין 13/05/2010 19:02

 15. 15
  תודה. אבל

  עד היום משוטטות בפורום לא מצאתי או ראיתי ניתוחים או לפחות ברמה היומית של מדד התנודתיות. אני חושב שהכלי הטכני העיקרי הוא ניירות הערך והמדדים. המדד האמור הנו לטעמי כלי עזר בדומה למתנדים השונים. אבל אל תתן לי להסעיר את לבך. אתה אכן כותב בלשון העם וזה חשוב להדיוטות שביננו.

  אקסקליבר 13/05/2010 18:57

 16. 16
  נושא מאוד מעניין

  תודה, אין כמו לקרוא כתבות בשפת העם

  מנחם54 13/05/2010 18:44