נשיא סין שי ג'ינפינג נואם בקונגרס המפלגה הקומוניסטית בבייג'ינג<br>קרדיט: depositphotos / ChinaImages
נשיא סין שי ג'ינפינג נואם בקונגרס המפלגה הקומוניסטית בבייג'ינג קרדיט: depositphotos / chinaimages

ממשל ביידן צפוי להכריז בשבוע הבא על שורה של מכסים על מגזרים אסטרטגיים בכלכלה הסינית, כולל מכוניות חשמליות ומוצרים בתחומי השבבים והאנרגיה הסולארית, כך לפי דיווח של "בלומברג", שצוטט מקורות אנונימיים הבקיאים בעניין.

ביידן מתכוון להקדים את קודמו ויריבו דונלד טראמפ, שהצהיר שוב ושוב כי הוא רוצה להעלות באופן ליניארי את המכסים על סחורות המיובאות מסין אם ינצח בבחירות לנשיאות המתוכננות בארה"ב בנובמבר הקרוב.

לפי הדיווח, המכסים החדשים שעליהן יכריז ביידן יהיו שוות בהיקפן לאלו הקיימות. במהלך ארבע השנים האחרונות, ממשל ביידן העניק פטורים למאות קטגוריות של סחורות שיובאו מסין, עליהן הטיל טראמפ מכסים ב-2018 וב-2019.

הצמיחה הסינית שנהנתה מרפורמות כלכליות ופתיחת השוק החופשי, והשקעות זרות, הפכו את סין למעצמה כלכלית, אך לאחרונה, סין מראה סימני חולשה שעלולים להתפתח למשבר כלכלי. להאטה סיבות רבות שמתחילות בראש ובראשונה בממשל המקומי וכלה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין שהחלה ב-2018, כאשר טראמפ הטיל מכסים על מוצרים סינים בשווי 250 מיליארד דולר, וסך הכל הוטלו מכסים בשווי של 350 מיליארד דולר. בתגובה לכך, סין הטילה מכסים על מוצרים אמריקאים בשווי של 110 מיליארד דולר.

עבור הממשל הסיני, ענף הרכב נחשב לענף אסטרטגי והממשל צפוי להשקיע מיליארדי דולרים בחברות המובילות לפיתוח רכבים חשמליים, להרחבת תשתיות הטעינה, לעידוד שיתופי פעולה בין חברות טכנולוגיה סיניות לחברות רכב, ועידוד החברות לייצור רכבים חשמליים אטרקטיביים לצרכן הסיני. הצעד של ממשל ביידן בהחלט לא משתלב עם התוכניות של סין לשנים הקרובות.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש