כריסטין לגארד, נשיאת הבנק האירופי המרכזי<br>קרדיט: depositphotos / Ale_Mi
כריסטין לגארד, נשיאת הבנק האירופי המרכזי קרדיט: depositphotos / ale_mi

הבנק המרכזי של אירופה הותיר היום (ה’) את הריבית ללא שינוי זו הפעם החמישית ברציפות, ורומז על הורדת הריבית ביוני. מאז שהריבית הועלתה לשיא של 4% בספטמבר, הבנק המרכזי הותירה ללא שינוי בכל התכנסות מאז.

חודש יוני מסתמן כמו החודש בו הבנק ישנה מדיניות ויתחיל להוריד את הריבית, לאחר שה-ECB קיצץ את תחזית האינפלציה לטווח הבינוני שלו. קצב האינפלציה בגוש האירו התקרר והשוק מתמחר קיצוץ של 25 נקודות בסיס ביוני.

רונן מנחם, כלכלן שווקים ראשי, מזרחי טפחות, אמר: "בעוד הודעת הריבית הקודמת הייתה מסויגת והדגישה כי לחצי האינפלציה בתוך הגוש עדיין גבוהים, הפעם הודגש כי רוב מדדי האינפלציה הבסיסית מתמתנים (הדרגתית) וכך גם קצב צמיחת השכר והחברות העסקיות סופגות חלק מצמיחת עלויות הייצור. כמו כן, נכתב כי תחזיות האינפלציה, שהופחתו בפעם הקודמת, קיבלו חיזוק מהנתונים שהתקבלו מאז. נקודה זו חשובה, שכן הבנק המרכזי של אירופה נוקט מדיניות תלוית נתונים.

"נקודה חשובה היא השמטת הסייג מהודעות הריבית הקודמות לפיו כי הריבית הנוכחית צריכה "להימשך תקופה ארוכה מספיק" על מנת לתרום להשגת יעד האינפלציה של 2 אחוזים. מדובר באיתות ברור לקראת מעבר למדיניות מאוזנת יותר. איתות ברור נוסף לשינוי המדיניות הקרב מופיע בפסקה הבאה, שהתווספה הפעם: אם אומדן האינפלציה המעודכן יתאמת וההשפעות המרסנות של הריבית ישכנעו את הבנק המרכזי של אירופה כי האינפלציה מתכנסת ליעד בצורה מסודרת, יהיה נכון מבחינתו להפחית את מידת הריסון קרי להוריד את הריבית.

"יש לציין כי הסיכוי להורדת ריבית בארצות הברית ירד, לאחר נתון אינפלציה גבוה מהמשוער שפורסם אתמול. על פניו מדובר בקושי בפני הורדה משמעותית של הריבית בגוש האירו ולכן נראה כי הורדת הריבית אולי תחל בקרוב, אך לא תהיה חדה ומהירה ותתקבל החלטה בכל פעם מחדש. אין מעבר מוצהר למדיניות מרחיבה יותר. רמז לכך ניתן למצוא בהדגשה כי לחצי המחירים המקומיים עדיין חזקים וכי דביקות האינפלציה קרי, עליית מחירי השירותים, נמשכת. סייג זה לא הופיע כך בהודעה הקודמת. בשורה התחתונה, נכון להיום, רוב הסיכויים שהריבית תרד לראשונה בחודש יוני", אמר מנחם.

אין צורך למהר

לעומת גוש האירו, בארה"ב התקררו הציפיות להורדת הריבית בקיץ בצל נתוני האינפלציה המאכזבים שפורסמו אתמול. מדד המחירים לצרכן בארה"ב לחודש מרץ הפתיע כלפי מעלה בכ-0.1% את התחזיות, תוך האצה בליבת השירותים ללא דיור, נתון שהפד מעניק לו חשיבות גבוהה. כמו כן, המגמה בשלושת החודשים האחרונים מצביעה על האצה גם באינפלציית הליבה הכוללת לשיעור שיא (במונחים שנתיים) מאז מאי 2023. "נראה כי הפד יתקשה להפחית את הריבית ביוני ותהליך הפחתות הריבית ידחה, אך להערכתנו עדיין יחל ב-2024", כך לפי שמואל קצביאן, אסטרטג שווקים של בנק דיסקונט.

"בתקופה האחרונה חברי פד רבים ציינו ש"אין צורך למהר" לגבי תחילת מחזור הפחתות הריבית וכי הם רוצים להיות יותר בטוחים כי ההאטה באינפלציה נמשכת לפני ההחלטה להתחיל ולהפחית את הריבית. הנתונים האחרונים מצביעים כי האינפלציה "עדיין איתנו", כך שבשלב זה נראה כי גם הפחתת ריבית ביוני פחות סבירה. יחד עם זאת אנו מעריכים כי מחירי השכירות ורכיבים נוספים ירשמו האטה בהמשך השנה, כך שריבית הפד תופחת 2-3 פעמים, החל מהמחצית השנייה של השנה. נדגיש כי הנתונים שיפורסמו עד אז, ובפרט נתוני האינפלציה, יהיו חשובים מאוד בהקשר החלטת הפד", אמר קצביאן.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש