נשיא ארה״ב ג'ו ביידן<br>קרדיט: פלאש 90, אריה לייב אברמס
נשיא ארה״ב ג'ו ביידן קרדיט: פלאש 90, אריה לייב אברמס

מדד המחירים לצרכן בארה"ב עלה ב-0.4%, זאת מעל לצפי שעמד על עלייה של 0.3%. בכך קצב האינפלציה הסתכם ב-12 החודשים האחרונים ב-3.5% לעומת הצפי לקריאה של 3.4% ולעומת קריאה קודמת של 3.2% כך שהתמתנות המגמה נקטעה והורדת הריבית בארה"ב מתרחקת.

מדד הליבה עלה ב-0.4%, גם כן מעל לצפי לעלייה של 0.3% בלבד ולעומת עלייה של 0.4% בחודש הקודם. בכך מדד הליבה עלה ב-3.8% בקצב שנתי מעל לצפי לקריאה של 3.7% בקצב שנתי.

הנתונים הלא מעודדים עשויים לדחות את הורדת הריבית בארה"ב והחוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט עברו לירידות בעקבות הפרסום. החוזים על מדד S&P 500 מאבדים 0.9% לאחר שנסחרו בעליות לפני פרסום נתוני האינפלציה.

"מחירי הנפט הגואים הם כמובן ’הכוכב התורן’ בתמונת האינפלציה האמריקאית", אמר יוני פנינג, אסטרטג ראשי מזרחי טפחות. "חשוב לציין כי המדד הנוכחי משקף ממוצע של 80 דולר במחירי הנפט בארה"ב, במהלך החודש, לעומת קרוב ל-90 דולר כרגע. אז יש פה עליית מחירי אנרגיה שכמו שזה נראה בשלב הנוכחי, עוד צריכה להיכנס באפריל. ועל על זה אפשר עוד להוסיף כמה סחורות בולטות, בעיקר מתכות כמו נחושת ואלומיניום, על רקע מה שנראה כמו התאוששות מחודשת בביקושים בארה"ב.

"הפער בין האינפלציה הכוללת המתונה, למרות עליית מחירי האנרגיה, לאינפלציית הליבה הגבוהה נובע במידה רבה מעליית מחירי השכירויות. ופה אפשר להגיד שמדובר בתוצר לוואי, בלתי נמנע במידה מסויימת, של הריביות. אבל מעבר לזה, בשלב הנוכחי הוא נובע במידה רבה גם מהעובדה שמחירי שירותים שונים עוד ’עסוקים’ בלהדביק את עליית מחירי המוצרים של השנתיים האחרונות. בין היתר זה כולל, לדוג’, שירותים פיננסיים, או מחירי טיסות.

"מבחינת ציפיות הריבית בארה"ב, נתון האינפלציה של היום פוגש שוק ’חם’ מאוד. בין היתר בגלל אותה עליית מחירי אנרגיה וסחורות. אבל לא מעט גם בזכות האינרציה של דו"ח התעסוקה מהשבוע שעבר, שהמשיך להצביע על גיוס מהיר של עובדים. אכן, כמו שנוכחנו לראות בהודעת הריבית של בנק ישראל אצלנו השבוע, תנאי השוק עדיין רחוקים מאוד מכאלה שניתן להוריד בהם ריביות בביטחון. באופן טבעי, ציפיות השוק מצביעות על אי שינוי הריבית בהודעה הקרובה, בתחילת מאי. עד להודעה אחריה, ביוני, יפורסמו עוד שני מדדי מחירי CPI, אלה של אפריל ומאי. שני מדדי PCE, דוחות של שוק התעסוקה, וכמובן שגם מחירי הסחורות בעולם צפויים לזוז בצורה מהותית. זה הרבה שיכול להשתנות. אבל לתפיסתנו הנתון הגבוה היום קצת מרחיק את הבשורה הזו", אמר פנינג.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש