קרדיט: unsplash
קרדיט: unsplash

מה שלא עשתה המלחמה, העלייה בריבית והמחסור בעובדים - החשש ממחסור בחומרי גלם לענף הבנייה בצל אפשרות לחרם מצד טורקיה נותן אותותיו על מניות הנדל"ן למגורים. הודעתה של טורקיה על רצונה להשית הגבלת ייצוא לישראל של חומרי גלם, כמו מלט, מתכות, צמנט ועוד, מכבידה על המניות בסקטור, דווקא אחרי שאלו צלחו את השפעות המלחמה על אף המחסור החמור בעובדים.

בתחילת מלחמת ’חרבות ברזל’ מניותיהן של חברות הנדל"ן היזמיות למגורים עלו בעשרות אחוזים, כפי שבא לידי ביטוי בזינוק דו ספרתי של מדד הנדל"ן ומדד הבנייה, בין היתר, על רקע הורדת הריבית בינואר שמקלה על החברות הממונפות, אלא שהאפשרות שטורקיה תגביל את הייצוא משפיעה לשלילה.

כך למשל, מניית אזורים יורדת 2.8% בהמשך לירידה של 3% אתמול, אאורה מאבדת 2% דמרי יורדת 1.3%, ישראל קנדה יורדת ב-3%. מדד הבנייה מאבד 2% ומדד הנדל"ן יורד ב-1.3%.

על פי דו"ח היציבות הפיננסית שפרסם בנק ישראל בינואר האחרון, גברו הסיכונים לחברות הבנייה בישראל עם פרוץ המלחמה על רקע סגירת אתרי הבנייה בצל העדרות עובדים פלסטינים, אז רק מחצית מאתרי הבנייה בארץ פעלו והתחלות הבנייה ברבעון הרביעי של 2023 ירדו. בנק ישראל הזהיר כי "הקיפאון בבנייה עלול להשפיע משמעותית על קצב התקדמות הפרויקטים, על תזרים ההכנסות הצפוי לחברות ועל היכולת של לקן להמשיך לשרת את חובותיהן למערכת הפיננסית". כאמור, דברים אלו נכתבו לפני האפשרות לחרם על יצוא מטורקיה לישראל ולא כולל את ההשלכות האפשריות לצעד שכזה.

מחכים להורדת ריבית

נזכיר כי החל מאמצע שנת 2022 בנק ישראל הוביל מהלך אגרסיבי של העלאות ריבית, לאחר שנים בהן המשק התרגל לסביבת ריבית אפס. בהחלטת הריבית מינואר 2024, החליט בנק ישראל להפחית את הריבית ולהעמידה על רמה של 4.5%, אחרי כמעט 4 שנים שבהן נמנע מהורדתה. ההחלטה נבעה בעיקר בשל הרצון להקל בעת הזאת את הנטל על בעלי העסקים, נוטלי המשכנתאות ולעודד צריכה במשק. ההחלטה הקלה על ענף הנדל"ן שמתאפיין במינוף, יחד עם זאת, ההורדה קטנה ואיטית מידי ולא תפתור את הבעיות של הענף שעשוי קבל מכה נוספת.

"קיים חשש אמיתי מפני חרם וסנקציות כלכליות מטעם מדינות נוספות וחברות בינלאומיות", הזהיר יו"ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי. "הדיווח בדבר הגבלות הייצוא של טורקיה לישראל, מחייב בחינה רחבה וראייה אסטרטגית של מגבלות הסחר, אשר מצטברות כביטוי כלכלי לבידוד מדיני של ישראל. הקשיים בשרשראות האספקה ופערי ההיצע שנוצרים, ישפיעו באופן משמעותי על התייקרות המחירים, שישליכו באופן מיידי על יוקר המחיה ועל פעילות המשק כולו".

לאור המצב, אמיתי הציע לגבש אטסטרגיה עם העקרונות הבאים: "ראשית, יש לתמרץ ולפתח בישראל יכולות ייצור עצמי בתחומים קריטיים הנוגעים לביטחון מזון וחקלאות, תעשיית נשק, מוצרי רפואה, ברזל ומלט לבנייה ועוד. כמו כן, יש לעודד ולתמרץ עסקים להתקשר עם מגוון ספקים ממדינות שונות ובכך להבטיח רציפות אספקה, תוך בחינה של רכיבי הייבוא לפעילות המשק. בנוסף, יש לבחון מדיניות הממנפת הסכמי סחר ורכש גומלין גדולים של ישראל מול מדינות אחרות, לצורך הבטחת אספקת חומרים ומוצרים קריטיים למשק. אמיתי סיכם את דבריו ואמר "נוסף על מאמצים מדיניים להסרת מגבלות על ישראל, על הממשלה לקיים דיון חירום בנושא מגבלות המסחר, לבחון כיווני הפעולה ולגבש תכנית פעולה הולמת".

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש