ג'רום פאוול, יו"ר הפדרל ריזרב<br>קרדיט: Federalreserve
ג'רום פאוול, יו"ר הפדרל ריזרב קרדיט: federalreserve

מדד המחירים לצרכן בארה"ב (CPI) עלה ב-0.3% בחודש ינואר - מעל לתחזיות השוק לעלייה של 0.4%. גם מדד הליבה עלה מעבר לתחזיות, מה שמרחיק את הורדת הריבית בארה"ב. 

מדד הליבה טיפס ב-0.4% - מעל לתחזיות לעליה של 0.3%. בכך קצב האינפלציה של מוצרי הליבה הסתכם ב-3.9% ב-12 החודשים האחרונים.

קצב האינפלציה הכללי ירד ל-3.1% במהלך 12 החודשים האחרונים, זאת לעומת הצפי לקריאה של 2.9%, ורחוק מיעד האינפלציה הגמיש של הפד ל-2% בממוצע.

רכיב הדיור רשם עלייה של 0.6% בחישוב חודשי, בהמשך לעלייה של 0.4% בדצמבר. מחירי המזון עלו ב-0.4% בינואר, ומנגד נרשמה ירידה במחירי הרכבים המשומשים בשיעור של 3.4%, ובמחירי הדלקים. 

עוד לפני פרסום נתוני האינפלציה לינואר נרשמה התמתנות בציפיות להפחתת הריבית בארה"ב, שלוותה בעליית תשואות לאורך העקום בשוק איגרות החוב הממשלתיות. 

החוזים העתידיים על המדדים המובלים בוול סטריט יורדים בתגובה למדד סביב ה-1%. הדולר מתחזק מול המטבעות הזרים, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים עולה ל-4.28%.

"בחלוקה לרכיבים, בעוד שירידה חודשית (דפלציה) שמינית ברציפות נרשמה בליבת אינפלציית הסחורות, ליבת אינפלציית השירותים האיצה בינואר באופן ניכר ל-0.50%, על רקע עלייה נוספת במחירי ביטוח רכב, ביטוחי בריאות, מחירי מלונות וטיסות, מחירי החינוך ועוד", אמר מודי שפריר, אסטרטג השווקים בחדר המסחר של בנק הפועלים. "נזכיר שבמסיבת העיתונאים האחרונה, פאוול אמרי כי"בחצי השנה האחרונה ליבת אינפלציית הסחורות ירדה, אך ברור שזו לא המגמה ארוכת הטווח, ולכן צריך יהיה לראות שאינפלציית השירותים תתמתן בהמשך השנה, ותפצה על העלייה המחודשת הצפויה באינפלציית הסחורות".

נתוני האינפלציה המאכזבים הקפיצו את תשואות האג"ח הממשלתיות לצד ירידה חדה בהסתברות הגלומה בשווקים להורדת ריבית קרובה. "השווקים מגלמים הסתברות של 4% בלבד להורדת ריבית במרץ, והסתברות נמוכה מ-50% להורדת ריבית במאי (43%) השווקים מגלמים פחות מ-4 הורדות ריבית ב-2024", אמר שפריר.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש