ג'רום פאוול, יו"ר הפדרל ריזרב<br>קרדיט: Federalreserve
ג'רום פאוול, יו"ר הפדרל ריזרב קרדיט: federalreserve

לאחר שהפד הותיר אמש את הריבית בארה"ב ללא שינוי, ברמה של 5.5%, יו"ר הבנק המרכזי, ג’רום פאוול, צינן את ציפיות השווקים להורדת ריבית ראשונה בחודש מרץ הקרוב, כאשר נתוני הכלכלה האמריקאית מצביעים על חוזקה ובעוד האינפלציה עדיין נמצאת ברמה גבוהה מהרצוי מבחינת חברי ועדת השוק הפתוח של הפד.

"המסר הוא שכל המשתנים החשובים לבנק הפדראלי אינם תומכים, בשלב זה, בהורדת ריבית", אמר רונן מנחם, כלכלן שווקים ראשי, מזרחי טפחות. "מדובר בצמיחה חזקה, תעסוקה גבוהה, אבטלה נמוכה ואינפלציה גבוהה מהרצוי. בשני הפרמטרים האחרונים אמנם חלה התמתנות, לדברי הפד, אך לא במידה מספקת. אז בהודעת הפד כבר אין אזכור לאפשרות שהריבית תעלה עוד, אך להערכתי, המשפט החשוב בהודעת הריבית נועד דווקא להפחית את ההתלהבות והציפיות שהריבית תרד כבר בחודש מרץ".

הפד מסר בהודעה כי לא ימהר להוריד ריבית לפני שירגיש בטוח יותר בירידת האינפלציה לרמה של כ-2%. "האינפלציה כיום אכן רחוקה באחוז ויותר מהיעד", אמר מנחם. "הסתייגות זו לא הופיעה בהודעת הריבית הקודמת וקשה להניח שהפד ישתכנע בכך בחודש-חודשיים הקרובים. משפט זה עשוי לאותת לשוק כי לאט להם והתרחיש הסביר יותר כעת הוא שהריבית לא תרד כאמור גם בחודש מרץ. חשוב לציין כי בכך מאמץ הפד קו די קשוח שנקט גם הבנק המרכזי של אירופה בשבוע שעבר. גם האחרון סבור כי ירידת האינפלציה עדיין לא משכנעת מספיק".

ההסתברות להורדת ריבית מרץ ירדה

למרות שההחלטה היתה צפויה, בשווקים מאוכזבים מהנכונות של הפד להמתין עם שינוי המדיניות. "לדעתי, הנוסח הקשוח יחסית של ההודעה הפתיע את השוק. אך כדאי לשים לב שהפד לא סוגר לחלוטין את הדלת ומותיר לעצמו פתח תמרון. לדבריו, מאזן הסיכוי-סיכון להשגת יעדי האינפלציה (2 אחוזים) והתעסוקה המרבית נמצא כיום במקום טוב יותר. זו לא הערה בעלמא. הפד גם ער להודעת משרד האוצר של ארצות הברית כי ינפיק פחות חוב מכפי שסברו קודם לכן. זו סביבה תומכת יותר בהורדת ריבית, אם יחפוץ בכך. בשל התמונה המורכבת, הפד מציין את אי הוודאות גבוהה והצורך לנקוט מדיניות תלוית נתונים ולעקוב מקרוב אחר התפתחות האינפלציה.

"עד הודעת הריבית הבאה עוד יפורסמו נתוני התעסוקה ומדדי המחירים לצרכן לחודשים ינואר ופברואר ולכן דברים יכולים להשתנות. הפד יודע זאת. בהמשך, אמר הנגיד פאוול כי יהיה נכון להתחיל להוריד את הריבית בשלב כלשהו השנה, אך ההחלטות תתקבלנה, כאמור, מפגישה לפגישה וכרגע הוא אינו סבור כי הורדת הריבית הבאה תהייה כבר במרץ. בעקבות דבריו עבר השוק לתמחר הסתברות של שני שלישים שהריבית בחודש מרץ תישאר ללא שינוי ושליש בלבד כי תרד בכל זאת ברבע אחוז. לפני ההודעה היו ההסתברויות די מאוזנות וחודש קודם לכן היה המצב הפוך: סיכוי של שלושה רבעים שהריבית תרד ברבע אחוז. מטבע הדברים, הסייג החשוב שנכלל בהודעת הריבית עשה את שלו – מדדי המניות עברו לירידות, תשואות הפדיון על האג"ח של ממשלת ארה"ב קיזזו חלק מהירידות הקודמות והדולר רשם תיסוף משמעותי כנגד האירו. במאמר מוסגר, מצב דברים זה גם יצטרך להילקח בחשבון ע"י בנק ישראל ככל שבכוונתו להוריד את הריבית בחודשים הבאים", אמר מנחם.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש