ג'רום פאוול, יו"ר הפדרל ריזרב<br>קרדיט: Federalreserve
ג'רום פאוול, יו"ר הפדרל ריזרב קרדיט: federalreserve

הריבית בארה"ב נותרה ללא שינוי ברמה של 5.5%, כך לפי הודעת הריבית של הפד שפורסמה הערב (ד’). עם זאת, רוב חברי הפד צופים העלאת ריבית נוספת של 0.25% עד לסוף השנה. תרשים הנקודות של חברי הפד (Dots) מצביע כי התחזית של חברי הפד עלתה והם צופים כי גובה הריבית יהיה ברמה גבוהה למשך זמן ממושך.

לפי תרשים ה-Dots, הפד הוריד מהתחזית שתי הורדות ריבית ב-2024 והעלה את תחזית הריבית החציונית (צפי לשנה) בחדות מ-4.6% ל-5.1%. גם הצפי לשנתיים עלה מ-3.4% ל-3.9%, והצפי לריבית הארוכת טווח נותרה 2.5%.

קדם להחלטה פרסום נתוני האינפלציה בשבוע שעבר, שהצביעו על מדד גבוה באוגוסט, בעוד העלייה במחיר הנפט מגביר את החשש מהתחדשות האינפלציה. מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.6% באוגוסט (עקב עלייה של 10.6% במחירי הדלקים) ואינפלציית הליבה עלתה ב-0.3% לעומת הצפי לעלייה מתונה יותר של 0.2%. מדובר בשיעור העלייה הגבוה ביותר בשלושת החודשים האחרונים.

"לשון ההודעה היה מעט ניצי יותר בהשוואה להודעה הקודמת מה-26/7/23, אז עלתה הריבית ב-¼ אחוז (לאחר הפוגה של חודש). המסר הפעם הוא שהפעילות הכלכלית רושמת התרחבות חזקה וכי שוק העבודה נותר איתן", אמר רונן מנחם, כלכלן השווקים הראשי של מזרחי טפחות. "בהודעה הקודמת דובר על התרחבות מתונה יותר. האבטלה נותרה נמוכה והאינפלציה גבוהה. כמו כן חזר הפד על מסר של אי וודאות גבוהה של השפעת עלות האשראי על הפעילות הכלכלית, התעסוקה והאינפלציה. המדינות תלוית הנתונים תימשך, על רקע אי ודאויות אלו.

יצוין כי הפד חזר ללא שינוי על הפסקה העוסקת בהשלכות הצטברות של העלאות הריבית עד כה על הפעילות הכלכלית והאינפלציה וכן על הפיגור הכרוך בכך קרי, לא בהכרח הסבב תם. העניין התמקד הפעם בתחזית התלת-חודשית המעודכנת של הפד. לפי התחזית החדשה, ליבת האינפלציה (מדד המחירים של הוצאות משקי הבית ללא מזון ואנרגיה) תרד מ-3.7% השנה ל-2.6% בשנה הבאה ו-2.3% בעוד שנתיים, לעומת 3.9%, 2.6% ו-2.2%, בהתאמה, בתחזית הקודמת). הריבית תרד מ-5.6% השנה ל-5.1% בשנה הבאה ו-3.9% בעוד שנתיים, לעומת 5.6% , 4.6% ו-3.4% בתחזית הקודמת! התוצר יצמח 2.1% השנה ו-1.5% בשנה הבאה, לעומת 1.0% ו-1.1% בתחזית הקודמת.

"מהתחזית החדשה עולה כי האינפלציה תרד הדרגתית בלבד ולא תגיע לרמת היעד של 2% לפני 2025. אשר לריבית, מסתמן כי היא תהייה גבוהה יותר, לתקופה ממושכת יותר, לעומת התחזית הקודמת! מבחינת הפעילות הכלכלית, נמשך האימוץ של תרחיש נחיתה רכה והפעילות תהייה אף משופרת יותר בהשוואה לתחזית הקודמת. ה-Fed, יש לציין, מעוניין לראות התמתנות של הפעילות הכלכלית, על מנת להכיל את לחצי השכר. רוב התצפיות של עקומת התפזורת (dot plot, הערכות הריבית של כל חברי ועדת השווקים הפתוחים של ה-Fed) נעות בן בין ¾4 - ½5 אחוזים, אל מול ½4 - ¼4 אחוזים בתחזית הקודמת. התצפיות כולן נעות בין ¼4 - ½4 אחוזים ל-6 – ¼6 אחוזים), לעומת ½3 - ¾3 אחוזים עד ¾5 – 6 אחוזים בהודעה הקודמת.
עקום התפזורת הוסט משמעותית כלפי מעלה והפער בין התצפיות הנמוכות לגבוהות התרחב. הדבר מצביע הן על גישה ניצית יותר וכן על שונות גבוהה יותר בין החברים במבט להמשך. בשני המקרים לא מדובר במסר מעודד לשוק ההון. עם זאת, תשומת לב רבה מאוד תופנה לדברים שנשא היו"ר ג’רום פאוול. במקרים רבים בעבר היו בדברים שנאמרו על ידו מסרים שונים מאלו שנכללו בדברי ההסבר הכתובים. קודם להודעת הריבית פוחת הדולר ב-0.5% כנגד האירו ותשואות הפדיון על ה-treasuries ירדו בכ-0.05 – 0.06 אחוז לאורך העקום. לאחר ההודעה והתחזית החדשה – עם המסר המרסן יותר, כאמור – עלו תשואות הפדיון בחדות ורוב הפיחות של הדולר כנגד האירו (והשקל) נמחק", אמר מנחם.

צפו במסיבת העיתונאים של יו"ר הפד ג’רום פאוול:

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש