פרופ אמיר ירון, נגיד בנק ישראל<br>קרדיט: פלאש 90
פרופ אמיר ירון, נגיד בנק ישראל קרדיט: פלאש 90

בנק ישראל הותיר את גובה הריבית במשק ללא שינוי ברמה של 4.75%. בכך בנק ישראל פעל בהתאם להערכות בשוק ולמרות ההחלשות של השקל. נגיד בנק ישראל אמר במסיבת העיתונאים: "אם השקל ימשיך להיחלש כתוצאה מגורמים מקומיים כפי שראינו במחצית הראשונה הדבר עלול להעיב על חזרת האינפלציה ליעדה ויכול להביא להידוק מוניטרי".

משפט המפתח בהודעה

"הפעילות הכלכלית במשק הישראלי מצויה ברמה גבוהה ומלווה בשוק עבודה הדוק, אם כי ישנה התמתנות מסויימת במספר אינדיקטורים. האינפלציה עודנה רוחבית ומצויה ברמה גבוהה. עם זאת, בחודשים האחרונים מסתמנת האטה באינפלציה. לכן, הוועדה החליטה להותיר את הריבית על כנה, אך רואה היתכנות לא מבוטלת להמשך העלאה של הריבית בהחלטותיה הבאות, ככל שסביבת האינפלציה לא תמשיך להתמתן בהתאם למצופה. תוואי הריבית יקבע בהתאם לנתוני הפעילות והתפתחות האינפלציה, זאת על מנת להמשיך ולתמוך בהשגת יעדי המדיניות", כך לפי הודעת הריבית של בנק ישראל.

תחזיות חטיבת המחקר

חטיבת המחקר צופה כי הריבית צפויה להיות ברמה של 4.75% או 5% ברבעון השני של 2024.

חטיבת המחקר בבנק ישראל העלתה את תחזית הצמיחה ל-2023 ב-0.5% לקצב של 3%. לשנת 2024 הנמיכה חטיבת המחקר את התחזית ב-0.5% וזו תיוותר בקצב של 3%.

לגבי הצריכה הפרטית, בחטיבת המחקר הנמיכו את התחזית לשנה הנוכחית ב-0.5% וצופים צמיחה של 3%, והנמיכו ב-1% את התחזית ל-2024 בכל הקשור לצריכה הפרטית.

הסיכונים העיקריים לתחזית

התחזית העדכנית מתבססת על תרחיש שהוצג בתחזית אפריל ובו ההתפתחויות במישור הפוליטי לא ישפיעו מכאן ואילך על הפעילות הכלכלית. בבנק ישראל כותבים כי הסיכון המרכזי הוא ששינויים חקיקתיים ומוסדיים ילוו באחת או יותר מההתפתחויות הבאות: עלייה בפרמיית הסיכון של המדינה שתלווה בפיחות של השקל, פגיעה ביצוא, ירידה בהשקעות המקומיות וביקוש לצריכה פרטית. 

גורם סיכון נוסף לתחזית הוא האינפלציה בחו"ל. זו צפויה להתכנס לסביבה של כ-2% בתקופת התחזית. יחד עם זאת, לאור קצב ירידה איטי יחסית של האינפלציה במחירי השירותים בארה"ב ובגוש האירו, קיים סיכון כי קצב ההתכנסות יהיה איטי מהנחתנו בתחזית ויתרום לאינפלציה מקומית גבוהה יותר ולמדיניות מוניטרית מרסנת יותר.

"בתקופה האחרונה אנו עדים לירידה בהיקף הגיוסים להשקעות בחברות הזנק בישראל. ירידה זו ככל הנראה חזקה מהירידות בהשקעות הזנק בעולם, שאף מתאוששות במידה מסוימת בניגוד להשקעות ההזנק בישראל. אמנם מדדי הפעילות השונים בתעשיית ההייטק בישראל מצביעים על התמתנות קלה בלבד, לאחר קצב צמיחה גבוה ב-2022, אך המשך ירידה בהשקעות ההזנק מהווה סיכון לתחזית הצמיחה", כתבו בבנק ישראל.

לגבי האינפלציה, בחטיבת המחקר הנמיכו את תחזית האינפלציה ל-3.5% ב-2023 - הורידה של התחזית ב-0.4%. הפיחות בשקל מאז פרסום תחזית אפריל ורמת הפעילות הגבוהה תרמו לעדכון מעלה של תחזית האינפלציה בארבעת הרביעים הקרובים: שיעור האינפלציה בארבעת הרבעונים הקרובים צפוי לעמוד לפי בנק ישראל על 3%. לשנת 2024 בבנק ישראל צופים כי האינפלציה תיכנס לתחום היעד ותעמוד על 2.4%, ב-0.1% מעל לתחזית הקודמת.

יוני פנינג, אסטרטג עסקאות ראשי בחדר המסחר של בנק מזרחי טפחות, אמר: "ההחלטה להתיר את הריבית על כנה, לאחר עשר העלאות רצופות נתמכה להערכתנו בעיקר על ידי סימני ההאטה במשק. אותה ההאטה ניכרת גם בניתוח נתוני האינפלציה בחודש מאי. ההחלטה הבאה, בהקשר זה, תושפע ממדדי יוני ויולי. ככל ששער השקל ימשיך להיסחר ברמתו הנוכחית, או אף יעלה, יהיה בכך כמובן כדי לתרום לאינפלציה המקומית. מנגד, אנו מעריכים כי המשך מגמת ירידת מחירי הסחורות העולמיות, והשילוח הימי, יאפשרו לספקים המקומיים למתן את העלאות המחירים המקומיות. על אלה מצטרפת כמובן המשך ההאטה המקומית במשק, המיתרגמת להאטה גם בקצב עליית השכר הריאלי. ומעל הכל, יציאת השפעת עליית מחירי האנרגיה, מהקיץ שעבר, מחישוב האינפלציה, צפויה להביא להתמתנות מקומית משמעותית.

"במצב הנוכחי, ראוי לציין את יציבות פער הריבית מול ארה"ב, לאחר החלטת הפד להשהות את סדרת ההעלאות, בחודש שעבר. נצפה כי במהלך המסחר מחר ומחרתיים, נמשיך לראות את השוק המקומי מתמחר העלאה על ידי בנק ישראל, בהסתברות גבוהה, בראשית ספטמבר. מצב זה נתמך על ידי הציפיות הגבוהות להעלאת ריבית של הפד, בעוד כשבועיים. מנגד, ביום רביעי, נצפה לאיתגור ציפיות אלה אל מול התחזית להתמתנות ניכרת של האינפלציה בארה"ב, אל קרוב לרמת ה-3%. עוד בזירה המקומית, ככל שפרסום מדד יוני, ביום שישי יביא להתמתנות באינפלציה המקומית, יחד עם הגידול בנתח שלוקחים מחירי השכירות מהאינפלציה הזו, יהיה בכך לחדד עוד את הקושיה בדבר הצורך בהעלאת ריבית מקומית ביולי".

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש