פרופ אמיר ירון, נגיד בנק ישראל<br>קרדיט: פלאש 90
פרופ אמיר ירון, נגיד בנק ישראל קרדיט: פלאש 90

מדד המחירים האחרון הפתיע את כולנו. הסטייה מהתחזיות הפתיעה בעיקר בגלל הסעיף נסיעות לחו"ל, ובשורה התחתונה, נגיד בנק ישראל, אמיר ירון, אמר היום (ג’) בכנס אלי הורוביץ’ לחברה וכלכלה כי "האינפלציה דביקה".

"אינפלציית השירותים דביקה גם בישראל, גם בארה"ב וגם באירופה. בחודש הקרוב אנחנו צפויים לראות מדד לא נמוך אולם במהלך השנה האינפלציה צפויה לרדת ולהתכנס לתחום הייד במהלך הרבעון הראשון של השנה הבאה", אמר ירון.

"בהחלטת הריבית האחרונה ציינה הוועדה המוניטרית כי הריבית נמצאת ברמה מרסנת, כזו התומכת בהתמתנות האינפלציה, אבל זאת כל עוד לא יהיו שינויים מהותיים בפעילות ובסביבת האינפלציה. מאז חווינו פיחות של 2%-3%. ככל שמגמה זו תימשך ייתכן ותידרש מדיניות מוניטרית מרסנת עוד יותר", אמר ירון.

"יציבות מחירים היא תנאי הכרחי ליציבות כלכלית, תנאי בסיסי לצמיחה כלכלית והגנה על משקי הבית. סביבה יציבה תורמת ליציבות ומסייעת למשקי הבית לתכנן את העתיד. מעבר לכך, בקרב השכבות החלשות שיעור ההוצאה על צירה פרטית מסך ההכנסה גדול יותר ולכן החשיפה לעליית מחירים גבוהה יותר. השכבות החלשות מוציאות באפן יחסי יותר על מוצרים שאינם ברי החלפה.

בקשר להעלאות הריבית שגוררות עלייה בהחזרי המשכנתאות, ירון הראה סימולציה על התפתחות ההחזר החודשי של משכנתא בגובה מיליון שקל שנלקחה בינואר 2022, בתמהיל של 40% פריים, 30% קבועה לא צמודה ו-30% קבועה צמודה, ל-25 שנים. בריביות הממוצעות שנרשמו אז בכל מסלול.

לפי הסימולציה, ההחזר החודשי של המשכנתא לנוטלים היה עולה בצורה ניכרת לו בנק ישראל לא היה מגיב והאינפלציה היתה עולה ל-10% ונשארת ברמה זו. כלומר, הפגיעה היתה עלולה להיות גבוהה יותר. אם הריבית לא היתה עולה והאינפלציה היתה גבוהה, ההחזר החודשי הנומינלי של בעלי המשכנתאות שהתייקרו בכ-1,000 שקל בממוצע עד היום, היה עשוי להיות גבוה הרבה יותר בטווח הרחוק בשל עלייה אקספונונציאלית בתרחיש של אינפלציה קבועה של 10%. בסימולציה שהציג הנגיד ההחזר החודשי היה עולה מסביבות 4.7 אלף שקל בחודש לרמה של כ-8 אלף שקל לחודש.

חשוב להזכיר כי אינפלציה קבועה בגובה של 10%, תוך אי העלאת הריבית אינה באמת בת קיימא, אמר ירון. "ההיסטוריה מלמדת כי כאשר האינפלציה מגיעה לסביבות גבוהות כאלה וללא מדיניות מוניטרית מרסנת – היא נוטה להמשיך ולעלות ומהר ולכן בתרחיש שכזה הפגיעה תהיה גדולה הרבה יותר. המסר מהסימולציה הזו הינו: לצד השיח הער בנוגע לכאב הנלווה לעליות הריבית על המשכנתא חשוב להבין כי באם האינפלציה לא תרוסן – הפגיעה בנוטלי המשכנתאות תהיה קשה וכואבת אף הרבה יותר", אמר ירון.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש