כריסטין לגארד, נשיאת הבנק האירופי המרכזי<br>קרדיט: depositphotos / Ale_Mi
כריסטין לגארד, נשיאת הבנק האירופי המרכזי קרדיט: depositphotos / ale_mi

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) העלה היום (ה’) את גובה הריבית ב-0.25%, בהתאם לציפיות המוקדמות בשוק, לרמה של 3.75%. במקביל, ה-ECB מצמצם רכישת אג"ל ב-15 מיליארד אירו בחודש וצפוי להפסיק לרכוש ובכך לצמצם את המאזן החל מיולי הקרוב.

הבנק האירופי מזהיר כי האינפלציה עודנה גבוהה, והיו"ר קריסטין לגארד, אמרה במסיבת העיתונאים שלאחר ההודעה כי "די ברור שאנו לא עוצרים את העלאות הריבית", וזאת לעומת הודעת הפד אתמול שהעלה את האפשרות לעצירה של העלאות הריבית שנמצאת כעת מעל לגובה האינפלציה. השוק מתמחר עוד שתי העלאות ריבית באירופה של 0.25% כל אחת.

יוני פנינג, אסטרטג עסקאות ראשי בבנק מזרחי טפחות, אמר כי "החלטת ה-ECB עמדה במרכז הקונצנזוס, לאור רמות האינפלציה הגבוהות ביבשת, והמשך יישום המדיניות המצמצמת על ידי הפד. באותו האופן, למרות שככל הנראה מסעו של הפד בהעלאות הריבית הגיע לקיצו, השוק צופה העלאה נוספת באירופה ביוני ובהסתברות גבוהה, אחת נוספת ביולי. פער המדיניות הזה, של כרבעון, בין אירופה וארה"ב מתמשך עוד מתחילת השנה שעברה וסגירתו תהווה מהלך מאתגר אל מול ציפיות להורדת ריבית בארה"ב, אשר עתידות להצטבר בחודשים הקרובים.

"האינפלציה העולמית נמצאת במגמת ירידה תלולה יחסית. בהתחשב בגל המכירות של הימים האחרונים בנפט, וככל שארגון אופ"ק לא יודיע על קיצוץ נוסף בתפוקת הנפט שלו, סביר גם שנראה האצה של התהליך הזה. מנגד, רטוריקת ה-ECB מביעה חשש להתמשכות האינפלציה האירופאית, ובצדק, אל מול מנעד ניכר של ענפים ביבשת שעוד טרם סיימו לפצות את עצמם על עליית מחירי האנרגיה והמזון של השנה האחרונה. הודעת הריבית הקודמת של ה-ECB, במרץ, פורסמה בסמוך לקריסת בנק SVB. ועקב כך, על רקע מתח פיננסי ניכר. בסקר האשראי של ה-ECB, אשר פורסם השבוע, הבנק המרכזי ציין כי אותו מתח פיננסי היתרגם בחודש האחרון להידוק חריג במדיניות האשראי של בנקים ביבשת "ברמה הגבוהה מאז משבר החוב האירופי של 2011".

"במקביל, העלאות הריבית של הבנק עד כה כבר הביאו להתמתנות בקצב הגידול של היצע הכסף ביבשת, לרמת 2.5% - חיובי לכשעצמו, אבל שלילי אם נתקן לאינפלציה בתקופה האחרונה וצפוי, כמובן, להתמתן עוד, עם המשך העלאות הריבית ורצון הבנקים המסחריים להגדיל את כריות ההון שלהם. בנאומו בכנס ג’קסון הול, באוגוסט אשתקד, יו"ר הפד הנוכחי פאואל ציטט את מי שכיהן ארבעה נגידים לפניו, פול וולקר, שאמר ב-79’ ש-"אינפלציה ניזונה בחלקה מעצמה, אז חלק מהעבודה של לשוב לכלכה יציבה ויצרנית יותר חייבת להיות לשבור את אחיזת ציפיות האינפלציה". על רקע אותם מחירי נפט יורדים, ציפיות שוק ההון לאינפלציה במדינות אירופה נעו השבוע אל קרוב ליעד יציבות המחירים של ה-ECB. כמו שזה נראה כעת, ובהנחה שהבנק בראשותה אכן יעמוד באתגר, נצפה כי נשיאת ה-ECB כריסטין לגארד תהיה זו שתאוזכר בעוד 40 שנה באירופה בתור זו שהביסה את האינפלציה ביבשת", אמר פנינג.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש