ג'רום פאוול, יו"ר הפדרל ריזרב<br>קרדיט: Federalreserve
ג'רום פאוול, יו"ר הפדרל ריזרב קרדיט: federalreserve

הפד העלה הערב (ד’) כצפוי את גובה הריבית בארה"ב ב-0.25% לרמה של 5.25% - הרמה הגבוהה ביותר מאז אוגוסט 2007.

בכך הפד מעלה ריבית בארה"ב בפעם העשירית ברציפות תוך כשנה על מנת לרסן את האינפלציה, וזאת למרות המשבר בבנקים האיזוריים בארה"ב שהביא לקריסה של כמה מהם.

עם זאת, הפד מעלה את האפשרות לעצירת העלאות הריבית בהמשך. הפד השמיט בהודעה את הצפי להעלאה נוספת של הריבית ו"הותיר את הדלת פתוחה לעצירת העלאות הריבית", ("FED OPENS DOOR TO RATE-HIKE PAUSE"). 

צפו במסיבת העיתונאים של יו"ר הפד, ג’רום פאוול:

"עיון בדברי ההסבר בהודעת הריבית מצביע על נימה מעט קשוחה פחות מבעבר, בעטיה דומה כי הפד ערוך לקחת פסק זמן על מנת לבחון את השפעת עליית הריבית עד כה ולהקל על משבר הבנקים, ששב להרים ראש בימים האחרונים", אמר רונן מנחם, כלכלן שווקים ראשי של בנק מזרחי-טפחות. "להערכתי, השינוי הגדול ביותר בהשוואה להודעה הקודמת הינו השמטת האמירה כי להערכת הפד נחוצה מידה מסוימת של ריסון נוסף על מנת להגיע לריסון מספק כדי להשיג את יעד האינפלציה.

"בתוך כך, נותרה האמירה כי תיבחן השלכת העלאות הריבית הקודמות ויילקח בחשבון הפיגור הנחוץ לפני שהן תשפענה על האינפלציה בפועל. הבדל קל נוסף בכיוון זה נמצא בין המלל בהודעה הקודמת, לפיו סביר כי ההתפתחויות האחרונות תגרורנה סביבת אשראי מרוסנת יותר למשקי הבית והחברות, לבין הודעת הריבית הערב, לפי סביבת האשראי אכן התרסנה וסביר כי תשליך על הפעילות הכלכלית, התעסוקה והאינפלציה, משקף זאת. כמו כן, בנוגע לשוק העבודה, הושמטה האמירה כי מספר המשרות נמצא בסימן עלייה.

"הטון הקשוח פחות של הודעת הריבית הפעם מוליך, כמובן, סמוך לאחר ההודעה לעליות של איגרות החוב ולפיחות של הדולר כנגד האירו. עם זאת, יש לציין כי בעבר הביאו דבריו של יו"ר הפד פאוול לשינוי כיוון, היות והשתמע מהם נוסח נחרץ יותר מאשר דברי ההסבר. להערכתי, לא ניתן לשלול לחלוטין העלאה נוספת של הריבית בחודש הבא (ב-14 ליוני), אם כי נכון לעכשיו הסיכוי לכך נמוך, יחסית", אמר מנחם.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש