דר גיל בפמן, ראש אגף הכלכלה בחטיבה הפיננסית של לאומי<br>קרדיט: אורן דאי
דר גיל בפמן, ראש אגף הכלכלה בחטיבה הפיננסית של לאומי קרדיט: אורן דאי

הכלכלן הראשי של בנק לאומי, ד"ר גיל בפמן, בהתייחסות להעלאת הריבית היום: "בנק ישראל העלה את הריבית ב-75 נ"ב, יותר מאשר תחזית הקונצנזוס (50 נ"ב), ובדומה לדעת המיעוט בקרב החזאים. הגורמים להחלטה הם האינפלציה בישראל אשר מצויה מעל הגבול העליון של היעד, עליית האינפלציה שהייתה רוחבית ותרמו לה מרבית הסעיפים שבמדד, הפעילות הכלכלית האיתנה בישראל ושוק העבודה שמוסיף להיות הדוק ומצוי בתעסוקה מלאה. כמו כן תרמו להחלטה מגמת העלייה של מחירי הדירות שבאה לידי ביטוי גם במחירי השכירות, שוק ההון המקומי שבו נרשמו מגמות חיוביות וסקר המגמות של הלמ"ס, שאיננו מצביע על קשיי המימון בקרב העסקים.
מנגד, הוועדה המוניטרית של בנק ישראל לוקחת בחשבון גורמים אשר עשויים למתן את העלאות הריבית הבאות, בהם: הציפיות לאינפלציה לשנה שירדו ומצויות בתוך תחום היעד (1-3%), הציפיות החל מהשנה השנייה ואילך שממשיכות להימצא בתוך תחום היעד והציפיות לטווחים הארוכים מעוגנות במרכז היעד. עוד גורמים ממתנים הם תיסוף השקל מול סל המטבעות בשיעור ניכר, והפעילות הכלכלית בעולם, שממשיכה להתמתן על רקע האינפלציה הגבוהה וההידוק המוניטרי, לצד המלחמה באוקראינה ומשבר האנרגיה באירופה, ההאטה בסין והקשיים בשרשראות הייצור.

החלטת המדיניות המוניטרית הבאה של בנק ישראל, תתפרסם ב-3 באוקטובר ולאחריה יתקיים תדרוך בהשתתפות הנגיד וגם פרסום תחזיות עדכניות של חטיבת המחקר. מדובר בפרק זמן ארוך יחסית, שבמהלכו יתפרסמו בישראל כמה וכמה נתונים:

מדד המחירים לצרכן של חודש אוגוסט, אשר צפוי לרדת (בסדר גודל של מינוס 0.2%), תוך הורדת הקצב השנתי אל מתחת ל-5%.

שיעור האבטלה לחודשים יולי - אוגוסט, אשר צפוי להצביע על תעסוקה מלאה.

עדכון לנתוני התוצר של הריבע השני של 2022, אשר צפויים להצביע על צמיחה.

כמו כן יתפרסמו נתונים נוספים של הפעילות הכלכלית ולבסוף תחזיות בנק ישראל העדכניות, אשר צפויות לכלול העלאה של תחזית הצמיחה של ישראל מ - 5% בתחזית הקודמת, לכ-6% ושמירה על צמיחה בסדר גודל של 3.5% בתחזית לשנת 2023.

בנתוני חו"ל צפויים פרסומים המעידים על התמתנות הצמיחה ובעיקר החלטת ריבית הפד, אשר בה הריבית צפויה לעלות בכ - 50 נ"ב, מגובה של 2.25% - 2.50% לגובה של 2.75% - 3%. החלטת הריבית של ה-ECB, הבנק המרכזי של גוש האירו, צפויה לכלול העלאה בשיעור של 50 נ"ב מריבית 0.0% (פיקדונות) ל - 0.50%.

על רקע זה, צפוי שבנק ישראל יעלה את הריבית בהחלטה הקרובה בכ - 50 נ"ב ל - 2.50%. ברמת ריבית זו, בנק ישראל כבר מתחיל להתקרב לרמה הניטרלית, אשר צפויה לשקף במהלך 2023 ריבית ריאלית שכבר איננה שלילית, זאת בהנחה של אינפלציה בשיעור של כ - 2.4% בשנת 2023. בתלות ברצף הנתונים, תתכן העלאה נוספת של ריבית בנק ישראל, בהחלטה של חודש נובמבר, בכ - 25 נ"ב נוספים לכ - 2.75% ואז צפויה עצירה".

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש