דיווח שוטף

סקירה גלובאלית: נתונים מעורבים לפעילות הכלכלית בגוש האירו

ירידה בתשואות לפדיון על אג"ח ממשלתי במדינות המרכזיות בגוש האירו, בדומה לירידה שנרשמה בארה"ב. גוברות ההערכות שה- ECB יעלה ריבית ביולי ובספטמבר, לגארד נוטה להעלות ביולי ב-0.25%

חדשות ספונסר 04/07/2022 16:08

א+א-

החשש ממיתון מכתיב את המגמות בשווקים הפיננסיים. תשואות האג"ח בעולם נפלו בשבוע החולף, תחת הנחה שלבנקים המרכזיים זמן מוגבל להעלאות ריבית, טרם ההאטה בפעילות תיאלץ אותם לסגת. הבנקים המרכזיים מציגים עמדה אגרסיבית מול האינפלציה, אבל המשקיעים התרשמו יותר מהנתונים הכלכליים, ואלו מצביעים על רפיון בצריכה, ירידה בעסקאות נדל"ן וסימנים להאטה בייצור. משקיעי המניות בתחושה אמביוולנטית, מיתון יבלום את עליית הריבית, אבל מנגד הוא יחלחל גם לתוצאות החברות. הביטקויון ירד בשבוע החולף בשיעור חד אל מתחת ל- 19 אלף דולר. הביטקיון מאבד מהאטרקטיביות שלו בתקופות שהבנקים המרכזיים סופגים כסף מהציבור והריביות עולות, וזה אולי אחד ההישגים הראשונים של הפד במלחמה באינפלציה – שיקום האמון ביציבות של המטבעות.

המחצית הראשונה של השנה הסתיימה עם הביצועים השליליים ביותר מאז שנת 1970. מדד ה- S&P500 נמוך כעת בכ-20% מרמת השיא שנרשמה בתחילת השנה. החששות ממיתון הביאו גם לירידה במחירי הסחורות, בתשואות על אג"ח הממשלתיות ובציפיות לאינפלציה. מחיר חבית נפט מסוג ברנט ירד לרמה של כ-112 דולר לחבית, לאחר שכבר הגיע לרמה של 118 דולר לחבית באמצע השבוע.

ירידה חדה בתשואות באג"ח הממשלתיות. התשואה לעשר שנים על אג"ח ממשלת ארה"ב ירדה לרמה של 2.88% מרמה של 3.13% לפני שבוע ו-3.47% באמצע חודש יוני. הירידה בתשואות נרשמה לאורך כל העקום ונרשמה גם במרבית האג"ח הממשלתיות במדינות המפותחות ובהם גרמניה וישראל. גם בציפיות לאינפלציה נרשמה ירידה. הציפיות לשנתיים בארה"ב ירדו לרמה של 3.34% מ-3.74%, ואלו לחמש שנים ירדו ל-2.64% מ-2.84% לפני שבוע. בסוף חודש יולי צפויה העלאת ריבית נוספת בארה"ב ומרבית ההערכות צופות עלייה נוספת של 0.75% בריבית לרמה של 2.5%. עם זאת, בריבית הפד הגלומה בחוזים העתידיים לעוד שנה מהיום חלה ירידה והשוק צופה שבתחילת 2024 ריבית הפד תעמוד על רמה של כ-2.75% לעומת 3.25% בשבוע הקודם.

המדדים המובילים לפעילות הכלכלית מחזקים את החשש ממיתון במשק האמריקני. מדד אמון הצרכנים של הקונפרנס בורד ירד ביוני בשיעור חד לרמתו הנמוכה ביותר מאז פברואר 2021. הירידה החודש הושפעה בעיקר מירידה חדה במדד הציפיות שירד לרמתו הנמוכה ביותר מאז שנת 2013. מדדי מנהלי הרכש למגזר התעשייה של חברת ISM ירד גם הוא השבוע בשיעור חד מהתחזיות, מרמה של 56.1 נקודות במאי ל-53 נקודות ביוני, הרמה הנמוכה ביותר מאז יוני 2020. רכיב ההזמנות החדשות הצביע על התכווצות לראשונה מזה שנתיים, וגם רכיב התעסוקה הצביע זה החודש השני על התכווצות. גם סקרי התעשייה של הפד בדאלאס וריצ’מונד הצביעו על התכווצות בפעילות. כפי שמסתמן מהמדדים המובילים עליית הריבית מתחילה לפגוע בביקושים לצריכה ולתעשייה, והצרכנים חוששים מעליית האינפלציה ומהמיתון המסתמן.

ירידה ריאלית בצריכה בארה"ב. ההכנסה הפרטית גדלה במאי בשיעור של 0.5% וההוצאה הפרטית גדלה ב-0.2%, אך ההוצאה הפרטית הריאלית (בניכוי עליות המחירים) ירדה בשיעור של 0.4%. הירידה הובלה ע"י ירידה בהוצאות על מוצרים, ואלו קוזזו מעט ע"י עלייה בהוצאות על שירותים. שיעור החיסכון הפרטי מתוך ההכנסה הפנויה עלה מעט במאי לרמה של 5.4%, אך הוא עדיין נמוך בראייה היסטורית.

מספר נתונים בארה"ב הפתיעו דווקא בכיוון החיובי. ההזמנות למוצרי בני-קיימא במאי עלו מעבר לצפוי ב-0.7%. הדרישות השבועיות החדשות לדמי אבטלה היו כצפוי 231 אלף, נתון שאפיין גם את שלושת השבועות האחרונים. מהכיוון הזה, אין סימנים לעלייה באבטלה. בנתונים שהתפרסמו משוק הנדל"ן נרשמת יציבות יחסית. החוזים לרכישת דירות חדשות עלו במאי ב-0.7%, לאחר ירידות חדות בחודשים הקודמים. כמו כן, מחירי הדירות, כפי שהם נמדדים במדד קייס שילר ל-20 הערים הגדולות בארה"ב הוסיפו לעלות באפריל, ורמתם כעת גבוהה ב-21.2% לעומת אפריל אשתקד. נתוני ה- PCE הראו סימנים להתמתנות האינפלציה, ורכיב הליבה התמתן מעט ל- 4.7% ברמה שנתית מרמה של 4.9% בחודש אפריל.

גוש האירו: ירידה בתשואות לפדיון על אג"ח ממשלתי במדינות המרכזיות בגוש האירו, בדומה לירידה שנרשמה בארה"ב. גוברות ההערכות שה- ECB יעלה ריבית ביולי ובספטמבר. ככל הנראה, לגארד נוטה להעלות ביולי בשיעור של רבע אחוז אולם לא ניתן לפסול מראש העלאה של חצי אחוז על רקע ההאצה של האינפלציה. האינפלציה בגוש רשמה שיא חדש של 8.6% ב-12 החודשים שהסתיימו ביוני, אך אינפלציית הליבה השנתית התמתנה מעט ל-3.7% מ-3.8% בחודש הקודם.

נתונים מעורבים לפעילות הכלכלית בגוש האירו. מדדי אמון העסקים נותרו יציבים יחסית בחודש האחרון, אך מדד אמון הצרכנים הוסיף לרדת והוא קרוב לרמת השפל שנרשמה במשבר הקורונה. מדד מנהלי הרכש למגזר התעשייה מוסיף להצביע על התרחבות בפעילות, אך הוא ירד ביוני לרמה של 52.1 נקודות מרמה של 54.6 נקודות בחודש הקודם. שיעור האבטלה הממוצע בגוש האירו ירד במאי לרמה של 6.6% מרמה של 6.7%, כאשר הציפיות היו לעלייה באבטלה.

סין: עליה שבועית במדדי המניות, הקלות נוספות בסגר, ונתונים טובים ממפעלי הייצור. המדדים הרשמיים של מנהלי הרכש, בתעשייה ובשירותים, עברו להצביע על התרחבות בפעילות. מדד מנהלי למגזר התעשייה של Caixin עלה אף הוא לרמה של 51.7 נקודות ביוני, לאחר שלושה חודשים בהם הצביע על התכווצות בפעילות.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה