דיווח שוטף

סקירת שווקים - טרם תחילת שבוע המסחר

המלחמה באוקראינה נמשכת כבר יותר מחודש, והתנודתיות בשווקים ובמחירי הסחורות היא גבוהה. אומדני האינפלציה בגוש האירו כמו גם דוח התעסוקה בארה"ב הם איתות לכך שהאינפלציה הופכת להיות בעיה

חדשות ספונסר 03/04/2022 15:22

א+א-

עליות במרבית מדדי המניות בשבוע האחרון תוך ירידה חדה במחיר הנפט בעולם. אי-הוודאות לגבי ההתפתחויות במלחמה בין רוסיה לאוקראינה השפיעה על התנודתיות בשוקי הסחורות ובשווקים הפיננסיים בעולם. מדדי ה-S&P500 והנאסד"ק סיימו את השבוע עם עליות של 0.1% ו-0.7% בהתאמה. באירופה, מדדי המניות בגרמניה, בצרפת ובאנגליה רשמו עליות שבועיות של 1%, 2% ו- 0.7% בהתאמה, ומדד היורוסטוקס 50 עלה ב-1.3%. באסיה, מדד CSI300 בסין עלה השבוע ב- 3.6%, אולם ירד בכ-13% מתחילת השנה. גם מדדי המניות של הודו והונג קונג רשמו עליות שבועיות של כ-3%. בשוקי הסחורות, בלטה השבוע הירידה החדה של כ-8% במחיר חבית נפט מסוג ברנט לרמה 104.4 דולר לחבית, בעיקר כתוצאה מהחלטת נשיא ארה"ב לפתוח את מאגרי רזרבות הנפט של המדינה ולהזרים לשוק כל יום כמיליון חביות נפט במשך חצי השנה הקרובה, אך גם בשל ההאטה בביקושים בסין על רקע הסגר שהוכרז בשנחאי עם ההתפרצות המחודשת של הקורונה. סין מוסיפה לנקוט במדיניות של צמצום ההדבקות עד כמה שניתן, גם במחיר של האטה בפעילות הכלכלית.

דוח תעסוקה חיובי בארה"ב תומך בהעלאות ריבית מהירות של הפד. מספר המועסקים בחודש מרץ עלה ב-431 אלף משרות, נמוך מעט מהתחזית למספר המשרות החדשות שעמדה על 490 אלף. עם זאת, נתוני החודשיים הקודמים עודכנו כלפי מעלה ב-95 אלף משרות, כך שמתחילת השנה הגידול החודשי הממוצע במשרות החדשות הגיע ל-562 אלף, נתון המעיד על שיפור ניכר במצב התעסוקה. מספר המועסקים כעת נמוך רק בכ-1.6 מיליון עובדים (המהווים כ-1% מכלל המועסקים) מהרמה ששררה בפברואר 2020, לפני פרוץ הקורונה. שיעור האבטלה ירד במרץ ל-3.6% מ-3.8% בפברואר ושיעור ההשתתפות עלה ל-62.4%, השיעור הגבוה ממרץ 2020. השכר הממוצע לשעת עבודה עלה 0.4% בחודש האחרון, בדומה לתחזית, והעלייה השנתית בשכר העבודה הגיעה לשיעור של 5.6%. מספר המשרות הפנויות התייצב ברמה גבוהה של כ-11.3 מיליון משרות, רמה המעידה על עודף ביקוש לעובדים אשר תומך בהמשך עליות שכר.

הפעילות הכלכלית בארה"ב מתרחבת, אם כי בקצב איטי יותר. בחודש פברואר ההכנסות של משקי בית עלו ב-0.5%, אולם ההוצאות עלו בשיעור של 0.2%. שיעור החיסכון הפרטי מתוך ההכנסה הפנויה עלה מעט ל-6.3% לעומת 6.1% בחודש ינואר. שיעורי החיסכון בארה"ב ומדינות מפותחות נוספות, שעלו בחדות בזמן המשבר ירדו בחודשים האחרונים לרמתם טרם המשבר. הירידה בשיעורי החיסכון בעולם הייתה אחת הדרכים של משקי הבית להתמודד עם השחיקה בכוח הקניה שלהם כתוצאה מעליות המחירים של השנה האחרונה. מדד מנהלי הרכש של התעשייה, של ה-ISM, ירד בחודש מרץ ל-57.1 נקודות, מ-58.6 בפברואר, אך רמתו עדיין מצביעה על התרחבות בפעילות. בניתוח רכיבי המדד, נרשמה האטה בהזמנות החדשות ובתפוקה, ופיגור במועדי אספקת הזמנות קודמות. עם זאת, חלה עלייה ברכיב התעסוקה. מדד אמון הצרכנים של הקונפרנס בורד ירד ב-3.3 נקודות לעומת הנתון המקורי של חודש פברואר, אך מכיוון שזה עודכן בחדות כלפי מטה, המדד של מרץ הצביע על עלייה קלה. רמתו הנמוכה יחסית של המדד הושפעה מחששם של הצרכנים מהשפעות האינפלציה.

היפוך בעקום התשואות של אג"ח ממשלת ארה"ב. בשבוע האחרון התשואה לעשר שנים ירדה מ- 2.5% ל-2.39%, בעוד שהתשואה לשנתיים עלתה מ-2.37% ל-2.47%. השינוי בתשואות נובע בעיקר מהתחזקות ההערכות להעלאות ריבית של חדה, של חצי אחוז, בישיבות הקרובות של הפד. בציפיות לאינפלציה משוק אג"ח נרשמה בשבוע החולף התמתנות. הציפיות לאינפלציה לחמש שנים ירדו מ- 3.59% ל-3.29% והציפיות לעשר שנים ירדו מ- 2.95% ל- 2.79% לשנה.

גוש האירו: שיעור האינפלציה עלה לרמה של 7.5% ב-12 החודשים שעד מרץ 2022. אומדן ראשון לאינפלציה בגוש האירו הצביע על עלייה נוספת בסביבת האינפלציה, מרמה שנתית של 5.9% בפברואר ל-7.5% במרץ. העלייה במחירי האנרגיה מהווה את הגורם העיקרי להאצת האינפלציה בגוש האירו, כשמחירים אלה עלו במרץ בשיעור שנתי של כ-45%. ללא מחירי האנרגיה, שיעור האינפלציה השנתי הגיע במרץ ל-3.4%, ואינפלציית הליבה (ללא אנרגיה ומזון) עלתה ב-12 החודשים האחרונים ב-3.0%. שיעור האבטלה ירד בפברואר ל-6.8%, רמה נמוכה ביחס לעבר, אך מרבית מדדי האמון הכלכליים הוסיפו לרדת בחודש מרץ. מדד מנהלי הרכש למגזר התעשייה ירד מעט במרץ, אך עדיין מצביע על התרחבות ברמה של 56.5 נקודות. הבנק המרכזי של גוש האירו הפחית את תחזית הצמיחה לשנת 2022 ל-3.7% בתרחיש הבסיס. בתרחיש בו מתעצמות ההשפעות השליליות של המלחמה בין רוסיה לאוקראינה, כולל הסנקציות שהוטלו על רוסיה, תחזית הצמיחה ל-2022 נמוכה ב-1.2% ומוערכת ב-2.5%.

באשר ליבוא הגז הטבעי מרוסיה, הנשיא פוטין הכריז על דרישה שהתשלומים יבוצעו ברובל החל מתחילת אפריל, אולם גרמניה, ובכלל מדינות ה-G7, דחו את הדרישה החדשה והצהירו שהתשלומים יימשכו, בדומה לעבר, בדולר או אירו. מוקדם עדיין לקבוע האם העימות בנושא הזה יוביל לשיבושים נוספים באספקת גז טבעי לגוש האירו. בכל מקרה, בגרמניה הוכנה תכנית חירום לקיצוב גז טבעי במידה והיבוא מרוסיה יפסק.

סין: חזרת הקורונה וחששות ממשבר בענף נדל"ן מעוררים ציפיות למעורבות של הממשלה והבנק המרכזי. זאת, על רקע החזרה לסגרים ומגבלות במטרה לבלום את התפשטות זן אומיקרון, ובכלל לאור חולשה מסוימת במגמות הכלכליות האחרונות. נתוני מדדי מנהלי הרכש של ענפי התעשייה והשירותים הצביעו על התכווצות מפתיעה בפעילות בחודש מרץ. מדד מנהלי הרכש של ענפי התעשייה ירד מ-50.2 נקודות בפברואר ל-49.5 נקודות במרץ, והמדד לענפי השירותים ירד מ-51.6 נקודות ל- 48.4 נקודות. נתונים אלה הושפעו מההתפרצות המחודשת של הדבקות מזן אומיקרון של הקורונה. בדוח הרבעוני שפורסם על ידי הבנק המרכזי, הודגשה העלייה באי-הוודאות במשק, ובצורך לשקול צעדים מונטריים מרחיבים. בינתיים, נמשכים הדיונים בין המפקחים על שוק ההון בארה"ב ובסין לגבי דרישת האמריקנים לחשיפת כל נתוני החשבונאות של חברות סיניות הנסחרות בארה"ב, שאם לא כן, תיתכן מחיקה של חברות אלה מהמסחר שם.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה