קרדיט: depositphotos

דולר

כיצד נראה מאזן הפד והדרכים לצמצום כמותי בהמשך 2022

ישנן כמה דרכים שבהן הרחבה (QE) וצמצום (QT) כמותית יכולה להשפיע, הפד חושש "לייבש נזילות" אשר יכול לגרום לבנקים להפחית את האשראי לחברות ומשקי בית.

ד”ר גיל בפמן 22/02/2022 09:25

א+א-

ישנן כמה דרכים שבהן הרחבה (QE) וצמצום (QT) כמותית יכולה להשפיע. הערוץ המוניטרי יכול "לייבש נזילות" באמצעות QT על ידי הפחתת הרזרבות של בנקים מסחריים לאחר שאלו עלו בצורה ניכרת בזמן הרחבה באמצעות QE. מצב כזה, יכול לגרום לבנקים להפחית את האשראי לחברות ומשקי בית.

 

 

 

 

מבחינת מאזן הבנק המרכזי, צמצום היקף הנכסים שהוא מחזיק מחייב גם צמצום היקף ההתחייבויות שלו, הכוללות, בין היתר, את הרזרבות של הבנקים, שלעיתים קרובות מופקדות אצל הבנק המרכזי. צמצום הרזרבות מותיר לבנקים המסחריים פחות אמצעים פנויים ליצירת אשראי ומכאן הצמצום המוניטרי שמשפיע על הסקטור הפרטי. הבנקים המרכזיים יצטרכו לפעול בהקשר זה בזהירות רבה, זאת בכדי שלא לייצר משבר נזילות מערכתי, זאת כפי שהיה בספטמבר 2019.

ערוץ השפעה נוסף נוגע לטווח לפדיון בשוק האג"ח, וזאת משום שבמהלך פעולות  QE הבנקים המרכזיים קונים נכסים לטווח ארוך, משפיעים על מחירם, ובכך מקטינים את הסיכון הקשור לתשואות על נכסים ארוכים. מצב של הידוק כמותי, QT, שבו הבנק המרכזי מצמצם את האחזקות של נכסים לטווחים ארוכים, יכול להשפיע על פרמיית הזמן ועל התשואות של נכסים אלו, מה שיכול להוביל לתנאים הפיננסיים הדוקים יותר.

 

 

 

גורם נוסף נוגע "לאיזון תיק ההשקעות", וכאשר בנק מרכזי קונה אג"ח ממשלתי בשוק, המשקיעים שמכרו את הנכס הזה מחליפים אותו בתיק שלהם בנכס אחר, חלופי, כמו לדוגמא אג"ח קונצרני ברמת סיכון נמוכה יחסית. מהלך כזה עשוי להשפיע באופן רוחבי על מחירי הנכסים הפיננסיים, זאת כאשר בשוק מנסים לשמור על תיק בהרכב מסוים. לפיכך, צמצום כמותי, QT, שבו הבנק המרכזי מוכר חזרה אג"ח ממשלתי לשוק, או שלכל הפחות כבר איננו קונה, יכול למתן את מחירי הנכסים החלופיים לאג"ח ממשלתי וגם להדק את התנאים הפיננסיים.

"ערוץ האיתות לשוק" משפיע על התוואי העתידי הצפוי של הריבית על ידי השוק. הרחבה כמותית, QE, משדרת מסר לשווקים של מחויבות הבנקים המרכזיים לשמור על שיעורי ריבית נמוכים התומכים במשק. צמצום כמותי עשוי לשדר מסר הפוך,  עם איתות לקראת הידוק התנאים המוניטריים והעלאת הריבית.

בסופו של דבר, אם מהלך ה- QT מוביל להידוק בתנאים המוניטריים מעבר למה שיושג רק על ידי העלאת הריבית, ניתן לראותו כתחליף חלקי לעוד העלאות ריבית. במובן זה, בעת הנוכחית יש מספר כלים בערכה של הבנקים המרכזיים: בראש ובראשונה ריבית, ורק לאחר מכן צמצום כמותי, ושידור של מסרים מכוונים אל השוק ועיצוב הציפיות. נראה שהריבית תישאר כלי המדיניות העיקרי משום שקל לשלוט בו במהירות, ויש לו קשר פחות או יותר צפוי מבחינת התנאים הפיננסיים והאינפלציה. צמצום כמותי הינו כלי עם הרבה פחות ניסיון מאחוריו ויהיה צרוך לפעול בזהירות. זה נכון במיוחד לגבי ה- ECB, זאת משום שההרחבה הכמותית שם הינה כלי חשוב לשם שמירה על מצב שוק איגרות החוב של מדינות חלשות יותר, כמו יוון, איטליה, ספרד ופורטוגל.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה