דולר

התחזקות השקל נבלמת מול סל המטבעות

השקל התאפיין, עד לאחרונה, במגמה מתמשכת של התחזקות מול הדולר, באופן שבולט ביחס למטבעות אחרים בעולם, בינואר המגמה התהפכה האם היא תימשך ?!

חדשות ספונסר 08/02/2022 12:50

א+א-

השקל התאפיין, עד לאחרונה, במגמה מתמשכת של התחזקות מול הדולר, באופן שבולט ביחס למטבעות אחרים בעולם. כפי שניתן לראות בגרף, מגמת ההתחזקות של השקל מול הדולר נמשכה גם בזמן משבר הקורונה. כך, בתקופה שבין 01/2020-01/2021 השקל התחזק מול הדולר בכ-6.5%, ובתקופה שבין 01/2021-01/2022 נרשם ייסוף של כ-2.4% בשערו של השקל מול הדולר, שירד לרמת שפל היסטורית.

מנגד, המטבעות האחרים שמופיעים בגרף, ובהם המטבעות המובילים של הכלכלות המפותחות הגדולות בעולם אירו, ליש"ט וין, וכן מטבעות של כלכלות בנות השוואה לישראל (וון דרום קוריאני וקורונה צ’כית), אמנם התחזקו מול הדולר במהלך שנת 2020, אולם בתקופה שבין 01/2021-01/2022 כל המטבעות שמופיעים בתרשים נחלשו מול הדולר, להוציא השקל. ההתחזקות של הדולר בעולם, חלה, בין היתר, על רקע התאוששות הכלכלה האמריקאית והתגברות חוסר הודאות לגבי פעילות הכלכלה הגלובלית בהמשך, בעיקר עקב התפרצויות התחלואה בקורונה לאורך שנת 2021.

 

 

 

 

השקל המשיך להתחזק מודל הדולר גם במהלך 2021, בניגוד למגמה של המטבעות המובילים, כאמור. זאת, בין היתר, על רקע ההתאוששות הכלכלית המהירה בישראל, השיפור המהיר בפרופיל הפיסקאלי של המשק, וכן בתמיכתם של הגורמים הבסיסיים, ובראשם: העודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים (שנתמך בצמיחה מהירה ביצוא השירותים) וההשקעות הישירות הנכנסות למשק, אשר הגיעו להיקף שיא בשנים 2020-21. כמו כן, עליות השערים בשווקים הפיננסיים העולמיים (בדגש על אלה של המשק האמריקאי) תמכו בהתחזקות השקל, דרך פעולות הגידור של המוסדיים, אשר מכרו מט"ח.

אולם, במהלך חודש ינואר 2022 המגמה התהפכה, ברקע ירידות השערים החדות בשווקים הפיננסיים העולמיים, בהובלת מניות הטכנולוגיה בבורסת הנאסד"ק בארה"ב. התפתחות זו, משפיעה בכיוון של היחלשות השקל דרך מספר אפיקים, כאשר אחד מהם הוא הפעולה מצד הגופים המוסדיים שבוחרים לרכוש מט"ח תוך כדי ירידות שערי מניות בחו"ל, בכדי לשמור על שיעור החשיפה הרצוי למט"ח, גורם אשר תמך בהיחלשות השקל מול הדולר.

 

בסוף חודש ינואר 2022 שער החליפין של השקל מול הדולר עמד על 3.195 ₪, הרמה הגבוהה ביותר מאז סוף חודש אוקטובר 2021. התפתחות אשר משקפת היחלשות של השקל מול הדולר, שעמד בשיא עוצמתו על 3.07 ₪ באמצע נובמבר 2021 ועל 3.09 ₪ בתחילת ינואר. ההגעה לשער זה משקפת במידה דומיננטית את תרומת התחזקותו של הדולר בעולם במהלך רוב חודש ינואר 2022 ויציבות יחסית של השקל האפקטיבי (ביחס לסל המטבעות). כלומר שהפיחות של השקל ביחס לדולר במהלך חודש ינואר משקף יותר מאשר כל דבר אחר את עוצמתו של הדולר בעולם ולא שינוי בסיסי בכיוונו של השקל.

במבט קדימה, אנו מעריכים כי הלחצים לייסוף השקל צפויים להתמתן באופן זמני במהלך 2022, זאת לאור התחזית להיחלשות מסוימת של הגורמים הבסיסיים בהשוואה לרמתם אשתקד. השקל צפוי להיות גם תנודתי במידה רבה מהרגיל, זאת על רקע שינויי במדיניות הרכישות של בנק ישראל וגם לאור הצפי כי השווקים הפיננסיים לא ירשמו עליות שערים חדות כמו ב-2021 ואף יתאפיינו במידה מוגברת של תנודתיות, שנוטה להשפיע לשלילה על השקל. עם זאת, בטווח הבינוני-ארוך, השקל צפוי לשמור על עוצמתו, בתמיכתם של הגורמים הבסיסיים של המשק והתחזית להמשך התרחבות הפעילות הכלכלית.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה