קרדיט: depositphotos/kaowenhua

דיווח שוטף

פתיחת 2022 בשווקי העולם

אירופה פתחה בטריטוריה הירוקה מעל 1% בפרנקפורט פריז ומילאנו מנגד פוטסי בירידה של 0.25%, בארה"ב השווקים קרובים לשיא ובטרום עולים כ - 0.5%, הדולר יורד מ - 3.1

חדשות ספונסר 03/01/2022 15:41

א+א-

שנת 2021 הסתיימה בתשואות דו-ספרתיות במדדי המניות העיקריים בארה"ב ובאירופה. מדד S&P500 רשם עלייה שנתית של 27%, והעליות בנאסד"ק ובדאו ג’ונס הגיעו ל- 21% ו- 19% בהתאמה. הסקטורים שהובילו את העליות היו אנרגיה, נדל"ן וטכנולוגיה. העליות הנאות במדדי המניות שיקפו, בין היתר, את ההתאוששות המהירה של הפעילות הכלכלית, כולל בשוק העבודה, את המשך מדיניות המקרו המרחיבה, ואת הרווחיות הגבוהה של החברות העסקיות. באירופה, מדדי יורוסטוקס 50 ו- 600 עלו בכ- 21% בממוצע במטבע מקומי, ומדד המניות בצרפת הוביל עם עלייה של 29%. ביצועי מדדי המניות באסיה היו לא אחידים. מצד אחד, מדדי המניות בטייוואן והודו עלו בכ- 24%, אולם מאידך מדד המניות בהונג קונג ירד ב- 14% ומדד CSI300 בסין רשם ירידה של 5%. בשנה החולפת בלטה גם העלייה במחירי הסחורות. מדד הסחורות הכללי (ה-(CRY Index עלה בכ- 39%, בין היתר בהשפעת העלייה במחיר הנפט (מסוג ברנט) בשיעור של 50%.

ארה"ב: מספר דורשי העבודה מוסיף לרדת. לעת עתה, השפעות התפשטות האומיקרון לא ניכרות בשוק העבודה, והדרישות השבועיות המתמשכות לדמי אבטלה ירדו מעל ומעבר לתחזית והגיעו לרמה הנמוכה מפרוץ הקורונה ב-2020. מדד קייס שילר למחירי הבתים בעשרים הערים הגדולות בארה"ב עלה ב-0.9% באוקטובר, והשלים עלייה שנתית של 18.4%, האטה קלה לעומת הקצב השנתי בחודשיים הקודמים. התפשטות האומיקרון צפויה להשפיע להערכתנו על הפעילות הכלכלית ברבעון הראשון, ובעיקר על הצריכה הפרטית שצפויה להאט, כמו כן עלייה בציפיות לאינפלציה ובתשואות.

גוש האירו: בתי הפרלמנט בספרד ובאיטליה אישרו את תקציבי המדינות ל- 2022. תקציבים אלה כוללים כספים מתוך תכנית השיקום של האיחוד האירופי. באשר להדבקות בקורונה, אלה הגיעו לרמות שיא בחג המולד בצרפת, איטליה, ספרד ובמדינות רבות נוספות. מדינות רבות הידקו את המגבלות על התקהלויות לקראת חגיגות המעבר לשנה החדשה. בפורטוגל, עובדים מתבקשים לעבוד מהבית במהלך כל השבוע, ובצרפת הוחלט על החלטה דומה לגבי שלושה ימי עבודה בשבוע.

סין: שנה של טלטלות כלכליות ורגולטוריות הסתיימה בירידת מדד המניות העיקרי ב- 5%. מדד מנהלי הרכש של סך התפוקה נותר ללא שינוי בדצמבר ברמה של 52.2 נקודות. רווחי הפירמות התעשייתיות עלו בנובמבר בשיעור שנתי נמוך לעומת אוקטובר, בהשפעת ההאטה בענף הנדל"ן וחולשה בביקוש לצריכה פרטית. בתחומי הרגולציה, הפיקוח על שוק ההון פרסם טיוטה ראשונה של כללים קשוחים מאלו הקיימים עבור חברות סיניות המעוניינות להנפיק את עצמן בחו"ל. כמו כן, נקבעו מגבלות חדשות על השקעות ישירות בחו"ל על ידי עסקים סיניים.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה