קרדיט: depositphotos

דולר

הדולר ימשיך להתחזק

כלכלני דיסקונט יודעים שזה נשמע לכם מוזר אבל הדולר התחזק מול רוב המטבעות החזקים בעולם, הקדמת סיום הרכישות ע"י הפד והעלאת הריבית הצפויה תגרום לדולר להמשיך להתחזק

מערכת ספונסר 03/01/2022 14:42

א+א-

הדולר מתחזק בעולם על רקע עליה בציפיות הריבית בארה"ב

המגמה הבולטת בשוקי המט"ח בעולם בשנת 2021 הייתה התחזקות הדולר בעולם בשיעור של 6.9%, התחזקות שהפתיעה את האנליסטים, בדומה לאירועים רבים בשוקי המט"ח, ונתמכה בעיקר בהתרחבות פערי הריבית בין הדולר למטבעות אחרים.

ההתאוששות החזקה והמהירה בכלכלת ארה"ב, יחד עם עליה חדה בסביבת האינפלציה, גרמה למשקיעים להפנים שהמדיניות המרחיבה של הפד תסתיים מוקדם מכפי שצפו תחילה, וציפיות הריבית עלו בחדות. במקביל, הסתמן כי הצמצום המוניטרי בארה"ב יקדים את הצמצום במדינות אחרות, מכיוון שהאינפלציה בארה"ב גבוהה יותר והתאוששות הכלכלה מהירה יותר, כתוצאה, פערי הריבית בין הדולר למטבעות אחרים התרחבו והדולר המשיך להתחזק.

אנו מעריכים כי, ציפיות הריביות בארה"ב המגולמות בשוק כיום, משקפות נכונה את מסלול העלאת הריבית של הפד, כלומר, שלוש העלאות ריבית ב-2022 ושתי העלאות נוספות ב-2023. לכן, ההעלאה הצפויה של הריבית הדולרית מגולמת בשער הדולר, והסיכוי שפער הריביות יוביל להתחזקות משמעותית נוספת של הדולר ב-2022 הינו נמוך. הערכה זו באה לידי ביטוי בעובדה, שלמרות העלאת תחזיות הריבית על ידי הפד בהודעתו בדצמבר, ולמרות שהשווקים הופתעו מהעמדה השורית של הפד, הדולר נותר יציב בעולם ולא המשיך להתחזק. בהקשר זה נציין כי, התחזקות הדולר לרוב מקדימה את העלאת הריבית בפועל, היות שהשוק מושפע מציפיות. לפיכך, הדולר מגיע לשיא קרוב למועד תחילת מחזור העלאת הריבית. מנגד, למרות הערכתנו כי הריבית הדולרית לטווח קצר מגולמת בשוק ואינה צפויה להוביל להתחזקות הדולר, הרי שבמידה ותירשם עליית תשואות באג"ח לטווח ארוך, ובפרט, עלייה בתשואות הריאליות, יש מקום להתחזקות נוספת של הדולר.

להערכתנו, השונות במדיניות הבנקים המרכזיים בעולם תשפיע באופן מתון בלבד על שוקי המט"ח בשנת 2022, מכיוון שעיקר ההפתעות נרשמו והשפיעו על השווקים בשנת 2021.העמדה השורית יותר מהצפוי, ששידרו מרבית הבנקים המרכזיים במדינות המפותחות בהודעותיהם בדצמבר, צפויה להוביל לריסון מוניטרי במרבית המדינות בשנה הקרובה, אולם, השווקים מגלמים את שינוי הכיוון במדיניות המוניטרית, ולכן לא צפויה השפעה משמעותית נוספת על שע"ח. מנגד, בנקים מרכזיים אחרים אינם צפויים לצמצם את המדיניות המוניטרית בקצב דומה לשל הפד, ובפרט ה-ECB, והבנקים המרכזיים של יפן ושל שווייץ. לפיכך, פערי הריביות צפויים לשמור על עוצמת הדולר מול מטבעות אלה.

בעוד שב-2021 כל המדינות חוו התאוששות מהירה ומפתיעה בעוצמתה מהמשבר, שלוותה במדיניות פיסקלית ומוניטרית מרחיבה בהיקפים חסרי תקדים, ב-2022 תהיה שונות גבוהה יותר בקצבי הצמיחה והאינפלציה, והיא צפויה להשפיע על שערי המטבעות ולתמוך בהתחזקות מתונה נוספת בשער הדולר בעולם.

התרחבות מהירה יותר בכלכלת ארה"ב בהשוואה למדינות מפותחות אחרות, והמשך חולשה במשקים המתפתחים, צפויה להמשיך ולתמוך בעוצמת הדולר גם ב-2022. בנוסף, האטה בקצבי הצמיחה הגלובליים הינה לרוב חיובית לדולר, בעוד שצמיחה גלובלית מהירה חיובית לשווקים מתפתחים. לפיכך, הסביבה העולמית ב- 2022, הצפויה להתאפיין בסביבת צמיחה מתונה יותר בהשוואה ל-2021, תומכת בהתחזקות מתונה בדולר. להערכתנו, שילוב גורמים אלה יוביל להתחזקות מתונה בלבד בדולר בעולם בשנת 2022, במקביל, היקף הפוזיציות הספקולטיביות בדולר עלה לרמות הגבוהות ביותר מאז 2019.

 

חולשה במרבית המטבעות

בולטת במיוחד בשנת 2021 הייתה החלשות מטבעות הנחשבים לבטוחים כמו היין היפני 10%-, והפרנק השוויצרי 3.5%-, במקביל, נחלש האירו ב-7% , החלשות זו נתמכה בציפיות כי הריבית במדינות אלה תישאר נמוכה למשך זמן ארוך במיוחד. בנוסף, העלייה בתיאבון המשקיעים לסיכון ומעבר לנכסים מסוכנים, פגעה אף היא במטבעות אלה. על מנת שיירשם שינוי מגמה במטבעות הבטוחים יש צורך באירועים משמעותיים של אי ודאות המובילים לירידות בשוקי המניות ומעבר לנכסים בטוחים. ככל הנראה, ההתנהלות במקביל למגפת הקורונה תוביל למספר אירועים כאלה במהלך 2022, אם כי עוצמתם תהיה נמוכה בהרבה מאירועי 2020.

במקביל נרשמה חולשה משמעותית במטבעות השווקים המתפתחים, לאור החולשה בכלכלות והחשש כי הצמצום המוניטרי בארה"ב יוביל לבריחת כספים ממדינות אלה. עם זאת, מצב מאזן התשלומים של מרבית המשקים המתפתחים טוב יותר מהמצב לאחר המשבר הפיננסי ב-2008, לכן לא צפוי פיחות חד כפי שנרשם בעקבות הודעת נשיא ארה"ב ב-2013 על כוונתו להתחיל לצמצם את המדיניות המרחיבה.

חולשה נרשמה גם במטבעות כמו הריאל הברזילאי שפוחת ב-8%, למרות שהריבית בברזיל עלתה מ-2% ל-9.25% במהלך השנה, חולשה זו ממחישה את היעדר משקיעי ה-carry מהשוק.

מטבע בולט לשלילה הוא הלירה הטורקית שפוחתה ב-34%, אולם, המקרה של טורקיה הינו ייחודי ונובע מאובדן עצמאותו של הבנק המרכזי שנאלץ לנהל מדיניות מוניטרית ייחודית ולהפחית את הריבית, למרות האינפלציה הגבוהה.מנגד, המטבעות העיקריים שהתחזקו מול הדולר היו היואן הסיני הרובל הרוסי והשקל.

השקל לא עוצר באדום

השקל התחזק מול הדולר מתחילת השנה ב-3%, למרות רכישות המט"ח העצומות של בנק ישראל. בנק ישראל נאלץ להאיץ את קצב הרכישות בנובמבר ל-4 מיליארד דולר, לאור התיסוף החד בשקל בשבועיים הראשונים של החודש, שנבע מרמיזות של בנק ישראל על כוונתו להפחית את מעורבותו בשוק המט"ח. מתחילת השנה ועד נובמבר רכש בנק ישראל סך של 34 מיליארד דולר, יותר מהיקף תכנית הרכישות עליה הכריז בתחילת השנה.  

הגורמים התומכים בעוצמות השקל הינם, העודף בחשבון השוטף, ובפרט, הגידול החד ביצוא שירותי ההייטק. מגזר זה מושך הון זר רב הן על רקע הגידול בייצוא והן באמצעות השקעות זרות. במקביל, גופים מוסדיים הגדילו את ההשקעה בחו"ל באופן משמעותי, לאור הגידול החד בהיקף הנכסים וגודלם ביחס לשוק המקומי. עם זאת, לאור החשש שהתחזקות השקל תפגע בתשואה, המשקיעים המוסדיים מגדרים חלק משמעותי מהשקעתם בחו"ל וכתוצאה, מחזקים את השקל. אנו מעריכים כי גורמים אלה ימשיכו לתמוך בעוצמת השקל גם ב-2022.

כתוצאה מפעילות המוסדיים, הקורלציה של השקל עם הנאסד"ק עלתה באופן משמעותי, גורם זה יחד עם ההיקף העצום של פעולות הגידור של המוסדיים, צפוי להגביר את התנודתיות של השקל.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה