גיל רונן, מנכ"ל ומייסד אנרג'ין<br>קרדיט: שי בראל
גיל רונן, מנכ"ל ומייסד אנרג'ין קרדיט: שי בראל

חברת אנרג’ין, הפועלת בתחום תעשיית השבחת הצמחים והמזון באמצעות בינה מלאכותית, הודיעה היום כי התקשרה בהסכם שיתוף פעולה עם חברת הזרעים הבינלאומית טופ סידס אינטרנשיונל בע"מ, חברת בת בבעלות מלאה של תאגיד הענק היפני Mitsui & Co. Ltd שנסחר בבורסה בטוקיו בשווי של כ-36 מיליארד דולר.

 

במסגרת הפרויקט, אנרג’ין וחברת הזרעים יבצעו מחקר ופיתוח משותף ולאחר מכן מסחור, של זני עגבניות שרי בעלי תכונות משופרות. אנרג’ין תיישם את כלי הבינה המלאכותית שלה לשם האצת ודיוק תהליך הטיפוח, ותישא במימון הוצאות שלבי המחקר והפיתוח.

 

טופ סידס מצידה, תישא בעלויות שלבי פיתוח המוצר, הפיתוח העסקי ומסחור הזנים המשופרים לחקלאים. כתלות בהצלחת הפרויקט, תהיה החברה זכאית לתמלוגים ממכירת הזנים המשופרים בשיעורים בטווח של 70%-35% מהמכירות הסופיות של הזנים המשופרים, לפי הרכב הזנים המשופרים שיימכרו, בקיזוז עלויות שיווק, הפצה וייצור וכל זאת ללא הגבלת זמן.

 

להערכת החברה, ההשקעה מצידה בפרויקט צפויה לעמוד על כ-400 אלפי דולר, וגודל השוק הפוטנציאלי של המוצרים בגאוגרפיות היעד עמד בשנת 2020 על כ-25 מיליון דולר. שוק זרעי העגבניות העולמי עומד על למעלה ממיליארד דולר בשנה וצפוי, לפי מחקר עדכני, לצמוח בקצב שנתי של כ-6% בין השנים 2021-2026, כאשר סגמנט זרעי עגבניות השרי צומח בקצב גבוה יותר משאר הסגמנטים. היה והפרויקט יושלם בהצלחה וחברת הזרעים תצליח במסחורו, המועד הראשון הצפוי לקבלת הכנסות מתמלוגים מהפרויקט הינו שנת 2025.

 

ד"ר גיל רונן, מייסד ומנכ"ל אנרג’ין: "פרויקט זה יהווה הוכחת התכנות נוספת לכך ששימוש בכלי הבינה המלאכותית שלנו יכולים לקצר את תהליך ההשבחה בצורה משמעותית ולאפשר השלמת פיתוח של זני עילית, במחצית מהזמן המקובל בשוק הזרעים. מבחינה זו, מדובר בהתפתחות אסטרטגית במודל הפעילות של אנרג’ין, כאשר לראייתנו להצלחת הפרויקט עשויה להיות תרומה משמעותית לצמיחתה העתידית של החברה".

 

אלון לרנר מנהל חדשנות ושיתופי פעולה, טופ סידס אינטרנשיונל: "כחלק מהעלייה המתמדת בצריכת המזון בעולם, שוק הירקות חווה אתגרים רבים נוספים בעקבות שינויי האקלים, הופעת מחלות חדשות ואף שינויים תכופים בטעמי השוק ואופי הצריכה.

 

טופ סידס משקיעה רבות בפיתוח ושיווק זני ירקות בעלי תכונות משופרות שיאפשרו לחקלאים להתמודד עם אתגרים אלו ולצרכנים להנות מירקות איכותיים, בדגש על מרכיבי הטעם והבריאות. טיפוח זן חדש אורך שנים ודורש השקעה רבה. אנו מקפידים להיות בחזית הטכנולוגיה בכדי לאתר תכונות טובות, ליעל את עבודת הטיפוח ולקצר זמן -עד מסחור זן. שיתוף הפעולה עם אנרג’ין הוא חלק מישום תפיסה זו"

 

בנוסף, ביום חמישי האחרון עדכנה אנרג’ין על התקשרות עם חברת אגרוכימיה בינלאומית, לקוח חוזר של החברה, בעסקת המשך למתן שירותי ניתוח מידע גנטי ופיתוח ערכת בדיקות דנ"א ייעודית לשם השבחת צמח הקנולה. בתמורה להעמדת השירותים, תהיה אנרג’ין זכאית לתשלום בסך של כ-400 אלף דולר, שישולמו לפי אבני דרך. התקשרות זו נשענת על מאגר המידע הגנומי של צמח הקנולה אשר פיתוחו הושלם על ידי החברה בחודש מרץ 2021.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש