נפט

לאומי: ”עלייה עתידית בייצור הנפט בעולם עלולה להכביד על מחיר הנפט”

"רוסיה מעריכה כי פגישת OPEC+ שתתקיים השבוע ב-28 לאפריל תתמקד בהערכת סביבת שוק הנפט ולא בשינוי מכסות הייצור, זאת מאחר ולעת עתה נראה שהשוק מאוזן."

חדשות ספונסר 26/04/2021 10:30

א+א-

ד"ר גיל מיכאל בפמן, הכלכלן הראשי של לאומי, מתייחס הבוקר לירידות המחירים בנפט השבוע ומציין כי "ירידות המחירים הקלות התרחשו על רקע עליית התחלואה בהודו והמהלך האיטי של חיסון האוכלוסייה במספר רב של מדינות, מה שעשוי להכביד על הביקוש הגלובלי בשבועות הקרובים."

 

בפמן צופה כי "על אף עליית התחלואה בהודו, יבואנית הנפט הגדולה בעולם, שעלולה להשפיע לרעה על הביקוש הגלובלי בשבועות הקרובים, קבוצת OPEC+ צפויה להמשיך לעת עתה את ההקלות במכסות הייצור שהוסכם עליהם. המשך העלאת מכסות הייצור צפויה להתרחש בהדרגה על רקע הערכה ששוק הנפט יציב. זאת, על רקע סימנים מעודדים המצביעים על צמיחת הביקושים בטווח הבינוני לצד צמצום היצע הנפט הגולמי בים הצפוני.

 

"בנוסף, התקדמות שיחות הגרעין בין ארה"ב ואיראן יכולה להוסיף לשוק, בטווח הבינוני, עוד 2 מיליון חביות נפט "חוקי" נוספות ביום במידה והסנקציות יוסרו מעל איראן כחלק מהסכם שיחתם ביניהן. תוספות אלה צפויות להכביד על מחיר הנפט, בפרט אם הביקושים במדינות אירופה, שהידקו את המגבלות בשל עליית התחלואה, לא יחזרו בחודשים הקרובים למגמת עלייה. במידה והביקושים במדינות שהידקו לאחרונה את המגבלות יעלו בשלב מאוחר יותר של 2021, אזי יתכן שהשוק יצליח לספוג את עליית ההיצע הצפויה להיות בחודשים הקרובים, בפרט על רקע האפשרות של האצה בתהליך של חיסון האוכלוסייה העולמית במהלך המחצית השנייה של השנה.

 

"נראה שרמת המחירים הנוכחית מתומחרת במידה הכוללת צפי לעליית הביקושים בשלב מאוחר יותר של השנה, באופן שיספוג את עליית ההיצע של יצרני OPEC+ ואחרים. ההתקדמות בשיווק גלובלי מגוון של חיסונים, שניתן לשנע בקלות, ולהביא למדינות העולם המתפתח במחיר נמוך, מהווה איתות חשוב לגבי פוטנציאל עליית הביקוש לנפט גולמי בהמשך, מה שנראה כגלום כבר כיום במחירי הנפט. עלייה עתידית בייצור הנפט בעולם עלולה להכביד על מחיר הנפט ובהתאם לכך, החוזים העתידיים צופים שמירה על סביבת המחירים הנוכחיים בטווח הקצר וירידה מסוימת בטווח הבינוני והארוך."

 

עוד כותב בפמן כי "רוסיה מעריכה כי פגישת OPEC+ שתתקיים השבוע ב-28 לאפריל תתמקד בהערכת סביבת שוק הנפט ולא בשינוי מכסות הייצור, זאת מאחר ולעת עתה נראה שהשוק מאוזן." ומוסיף כי "רוסיה עשויה לאסור זמנית בזמן הקרוב על יצוא של חלק מיצואני הנפט במדינה בשל עליית מחירי חומרי הגלם ברוסיה שהביאו לעליית מחירי הדלק בשוק המקומי, בדגש על בנזין."

 

כמו כן מציין בפמן כי "יבוא הדלק של ארה"ב מאירופה עלה בשבוע השני של אפריל ל-572,000 חביות ביום, הרמה הגבוהה ביותר מתחילת אוגוסט 2019."

 

בצד הביקושים יצוין כי "תנועת הרכבים ופעילות המפעלים בסין עלו לרמות הגבוהות מאלו שהיו טרום המגיפה והן מהוות את בסיס ההתאוששות של הביקושים הגלובליים לנפט. הצריכה החזקה בסין, שהיא יבואנית הנפט הגדולה בעולם והיא עשויה להיות גם המדינה בעלת קיבולת זיקוק הנפט הגדולה בעולם, תומכת בהמשך הביקושים בשוק".

 

"הביקוש לדלק למכוניות בארה"ב המשיך את מגמת העלייה של השבועות האחרונים ולראשונה מחודש ספטמבר 2020 הוא חצה את את הרף של תשעה מיליון חביות ביום. זאת, על רקע החזרה לשגרה בחלק מהאזורים בארה"ב שהביאו לעליית הביקושים וכתוצאה מכך אף לעליית מחירי הדלק. הביקוש לדלק מטוסים ירד ל-1.176 מיליון חביות ביום, אך קיימים סימנים מקדימים להמשך עליית הביקוש לטיסות אשר צפוי להביא בחודשים הקרובים לעלייה נוספת בביקושים לדלק מטוסים. כך למשל, בחוף המערבי של ארה"ב ייבאו מאסיה שלושה מטעני דלק מטוסים במטרה לספק את הביקושים הצפויים לטיסות."

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה