גילה גמליאל<br>קרדיט: פלאש90, הדס פרוש
גילה גמליאל קרדיט: פלאש90, הדס פרוש

בית המשפט העליון אישר לאחרונה את העיצום הכספי שהטיל המשרד להגנת הסביבה, בגובה של 135.9 אלף שקל, על חברת קווים תחבורה ציבורית. העיצום הוטל על החברה בגין אי פרסום לציבור של דוח שנתי, המכיל את נתוני זיהום האוויר של האוטובוסים בחברה.

 

בית המשפט הורה לשלם את הקנס ולבטל את דמי ההוצאות שהוטלו על המשרד, וקבע כי החברה תישא בהוצאות העתירה, בסך 25 אלף שקל.

 

בעקבות העיצום הכספי שהטיל המשרד להגנת הסביבה על חברת קווים, היא הגישה לבית המשפט המחוזי עתירה מנהלית בבקשה לבטל את העיצום הכספי. בית המשפט המחוזי קבע, כי יש לבטל את העיצום הכספי באופן חלקי, והותיר על כנו רק את העיצום כספי שהטיל המשרד על החברה על אי טיפול בתלונות ציבור שהתקבלו על פליטת עשן הנראה לעין מאוטובוסי החברה.

 

המשרד להגנת הסביבה, באמצעות מחלקת בג"צים בפרקליטות המדינה, הגיש ערעור על קביעה זו ועל נימוקיה לבית המשפט העליון. השופט עוזי פוגלמן, אשר דן בעתירה יחד עם השופטת יעל וילנר והשופט אלכס שטיין, חלק על קביעתו של בית המשפט המחוזי וקיבל את ערעור המשרד להגנת הסביבה.

 

בית המשפט העליון קבע, כי המשרד להגנת הסביבה ביסס את החלטתו להטיל עיצום על תשתית עובדתית מלאה ורלוונטית שהצטברה במשך מספר חודשים, וכי השיקולים שמנה בית המשפט המחוזי לביסוס החלטתו אינם מוליכים למסקנה, כי החלטת הממונה חורגת ממתחם הסבירות. עוד קבע כי אין לקבל את הטענה, כי מדובר בהפרה "טכנית", וכי פרסום דוח באתר האינטרנט של החברה מגשים תכליות נוספות ובהן הפיקוח הציבורי על עבודת הרגולטור.

 

עוד נקבע כי חובת הפרסום והנגשת המידע הסביבתי הן חלק משמעותי וחשוב ברגולציה הסביבתית, והבאת הנתונים לידיעת הציבור מאפשרת לקיים ביקורת ציבורית אפקטיבית ואמצעי ללחוץ על מזהמים לפעול באופן שעולה בקנה אחד עם ערכים סביבתיים. מרגע שמצא הממונה כי הופרו ההוראות, והוחלט כי מוצדק להטיל עיצום כספי על החברה בגין הפרה זו, שיקול הדעת בדבר גובה העיצום הוא מוגבל, ואין מקום לקבוע כי שיעורו של העיצום היה צריך להניא את הממונה מההחלטה להטיל עיצום כספי.

 

לאור נימוקים אלה, נקבע: "החלטת הממונה להטיל עיצום כספי על המשיבה... מצויה במתחם הסבירות, ולא קמה עילה להתערב בה. הפרת חובת הפרסום הקבועה בהוראות החברה אינה הפרה טכנית ואין מקום להקל בה ראש. הבאת המידע הסביבתי לידיעת הציבור היא נדבך מרכזי ברגולציה הסביבתית הקיימת, והיא נועדה לקידום תכליותיו של חוק אוויר נקי. החלטת הממונה במקרה דנן התקבלה בהתאם לסמכותו בחוק ובהתאם לסכום העיצום שנקבע בגדרו".

 

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל: "בית המשפט העליון נתן גיבוי לחקיקה הסביבתית. חוק אוויר נקי נועד למנוע סיכון פוטנציאלי של זיהום אוויר, ולהבטיח את איכות האוויר לכלל הציבור"

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש

  • 1
    how i restore love to my marriage

    נפרדתי מבעלי לפני שלוש שנים. לא הייתה תקשורת בינינו. יעצו לי ממשפחות וחברים לשחרר ולשכוח מהנישואים ולהמשיך בחיי. לא רציתי להתחתן עם מישהו אחר כי עמוק בפנים אני עדיין אוהב את בעלי. סבלתי כל כך מכאבים ובלבול שקראתי המלצה באינטרנט על איך ד"ר אלאבה איחד מחדש נישואים שבורים בעזרת כוחותיו הרוחניים. המשכתי לקרוא כל כך הרבה המלצות על איך הוא עזר לשים קץ לגירושים ולשקם את אהוביהם לשעבר של אנשים ואמונתי התחדשה. אני יוצר קשר עם ד"ר אלאבה מיד כעבור כמה דקות הוא ענה לי ונתן לי הנחיות מה לעשות, לאחר שעמדתי בדרישה הנדרשת יומיים לאחר הטקס, הכישוף שינה את חיי סביב בעלי כי מינון לא מדבר אליי. יומיים הוא התקשר אלי באמצע הלילה בוכה והתנצל שזו עבודת השדים, אז אני עדיין נדהם מהנס הזה אז אני סולח לו. עכשיו הנישואים שלי מאוזנים. טקס ד"ר אלאבה עבד מצוין והנישואים שלי חזקים יותר מבעבר, ושום דבר לא יכול להפריד בינינו שוב. ביקרתי בכל כך הרבה אתרים שחיפשתי עזרה, זה היה חסר סיכוי עד שהתחברתי לד"ר אלאבה, הגבר האמיתי שעזר לי לשחזר את הנישואים השבורים שלי אם יש לך בעיה דומה בנישואיך, אתה רוצה שבעלך או אשתך יאהבו אותך שוב. , יש לך מישהו שאתה אוהב ואתה רוצה שהוא יאהב אותך בתמורה, יש לך אתגר בחיים שלך, תבנית הלחש של ד"ר אלאבה היא הפתרון והתשובה לבעיה שלך, וואטסאפ / ויבר עם מספר הטלפון שלו: +1(425) 477-2744, צור איתו קשר עוד היום על ידי שליחת אימייל אל dralaba3000@gmail.com. אל תיתן לאף אחד לקחת את בן/בת הזוג שלך ממך.

    • isabella ethan
    • 28/06/2022 19:16