פועלים: שיא חודשי ברכישות המט”ח של בנק ישראל

השפעת רכישות המט“ח הגדולות של בנק ישראל תורגש כאשר יעצרו עליות השערים בשוקי המניות בעולם, ויקטנו צרכי הגידור של המוסדיים

חדשות ספונסר 07/02/2021 15:41

א+א- 3

כלכלני בנק הפועלים מתייחסים היום בסקירת המאקרו השבועית למצב המשק ומציינים כי השבוע מתחיל עם הקלות בסגר כמו ביטול האיסור להתרחק מהבית, אישור לעבודה במקומות שלא מקבלים קהל ואפשרות לטייק אווי עצמאי ממסעדות. מאוחר יותר השבוע תתקבל החלטה לגבי מוסדות החינוך.

 

להקלות אלו לא צפויה להיות השפעה משמעותית על היקף הפעילות הכלכלית, שכן מידת הציות לסגר לא הייתה גבוהה, וחלק גדול מהעסקים המשיך לפעול גם בעת הסגר. שיעור האבטלה הרחב עלה בשבועיים הראשונים של ינואר לרמה של 16.7%, וניתן לזהות מגמה של עלייה במספר העובדים שיצאו מכוח העבודה בעקבות הקורונה, אם זה בגלל פיטורים או סגירת מקום העבודה. מספרם של אלו הגיע לכ-120 אלף איש, שמהווים כ-3% מכוח העבודה. סיכוייהם של אלו לחזור למעגל העבודה נמוכים ביחס לעובדים שיצאו לחל"ת.

 

ישראל מובילה בעולם בשיעור המתחסנים, כ-3.4 מיליון איש חוסנו זה מכבר והם מהווים 51% מכלל האוכלוסייה מעל גיל 16. יחד עם זאת, נתוני התחלואה עדיין קשים ובשבוע האחרון נדבקו בממוצע כ-6.7 אלף איש ליום.

 

כלכלני הפועלים מפחיתים את תחזית הצמיחה לשנת 2021 ל-3.5%, זאת על רקע התחלואה הגבוהה, המשך מגבלות על הפעילות הכלכלית, וקצב התחסנות נמוך בעולם, שלא יאפשר חזרה מלאה לשגרה השנה. הירידה המתונה בצמיחה בשנת 2020 הושפעה ממדיניות תקציבית מאוד מרחיבה שהביאה למצב בו הכנסות משקי הבית כמעט ולא נפגעו. לאורך זמן הממשלה לא תוכל להתמיד במדיניות הגירעונית הזו.

 

בעת המשבר הציבור הקטין צריכה וצבר חסכונות, לאחריו יקרה תהליך הפוך – תשלומי ההעברה יקטנו, סך הכנסות הציבור ירדו, וההוצאה לצריכה פרטית תגדל. ההשפעה של זה על הצמיחה תהיה קצרת טווח יחסית, כי חלק ניכר מהביקושים יופנה להוצאות בחו"ל.

 

צמיחה איטית יותר תתבטא גם בגירעון תקציבי שיגיע לכעשרה אחוזים מהתוצר, ויחס חוב ציבורי לתוצר שיחצה במהלך השנה את הרמה של 80% מהתוצר. הממשלה החדשה שתקום תצטרך לאשר תקציב לשנת 2021, ובסמוך לזה כבר תקציב ל-2022 שיכלול צעדים לריסון הגירעון.

 

בנק ישראל רכש 6.8 מיליארד דולר במהלך ינואר, סכום שיא לחודש, שנדרש על מנת לעצור את מגמת התחזקות השקל. לאחר הרכישות הגדולות של ינואר נותרו לבנק ישראל 23.2 מיליארד דולר ליתרת השנה, שהם 2.1 מיליארד בממוצע לחודש.

 

בבנק ממשיכים להעריך כי סכומים אלו הם גבוהים ובחודשים הקרובים הם צפויים להחליש את השקל. השפעת הרכישות הגדולות של בנק ישראל תורגש כאשר יעצרו עליות השערים בשוקי המניות בעולם, ויקטנו צרכי הגידור של המוסדיים.

 

מחיר חבית נפט זינק בשבוע שעבר לרמה של כ-60 דולר לחבית. בד בבד רואים גם עלייה במחירי הסחורות החקלאיות. החשש לעלייה בשיעור האינפלציה בעולם עולה. עלייה חדה רואים בכל העולם בכמות אמצעי התשלום הנזילים, שהיא תוצאה ישירה של "הדפסות הכסף" של הבנקים המרכזיים.

 

הקשר האמפירי בין אמצעי התשלום לבין האינפלציה הוא לא חזק בשנים האחרונות, אולם רכישות אג"ח שמממנות גירעונות תקציביים גבוהים לאורך זמן, ומביאות לגידול בנכסים הנזילים של הציבור וגם בסך הנכסים הפיננסיים שלו, מהוות טריטוריה חדשה, שקשה לדעת לאן היא תוביל.

 

כלכלני בנק הפועלים מעלים את תחזית האינפלציה לשנה הקרובה לשיעור של 0.8%, בעיקר בשל עליית מחירי הנפט, ועדיין מעריכים כי עליית האינפלציה בישראל תהיה הדרגתית יותר ביחס לעולם.

 

הבנקים המרכזיים בעולם לא צפויים להגיב לעליית האינפלציה, וכנראה אף יראו בה הישג. עקומי התשואות בעולם הפכו לתלולים יותר, תחת ההנחה שבעוד שנתיים שלוש הבנקים המרכזיים יחלו להגיב. בישראל האינפלציה נמוכה יותר מזו שבארה"ב ובאירופה, ושיפוע העקום תלוי מאוד במדיניות רכישות האג"ח של בנק ישראל.

 

ככל שהתשואות בעולם יעלו, הנחישות של בנק ישראל להמשיך לרכוש אג"ח ממשלתיות תקטן. בחודש ינואר רכש בנק ישראל אג"ח ממשלתיות בהיקף של 4.2 מיליארד שקל, ומתחילת המשבר 50.4 מיליארד. זה מותיר לבנק ישראל 34.6 מיליארד בכדי להגיע למכסת הרכישות של 85 מיליארד שקל.

 

בקצב הרכישות הממוצע הנוכחי כמות זו תספיק עד לרבעון האחרון של השנה. מתחילת השנה תשואת איגרת החוב לטווח של תשע שנים (330) עלתה ב-12 נקודות בסיס לרמה של 0.89%. בארה"ב התשואה לעשר שנים עלתה ב-25 נקודות בסיס לרמה של 1.17%.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

חדשות ספונסר

3 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  השקל ימשיך להחלש

  בבנק ממשיכים להעריך כי סכומים אלו הם גבוהים ובחודשים הקרובים הם צפויים להחליש את השקל. השפעת הרכישות הגדולות של בנק ישראל תורגש כאשר יעצרו עליות השערים בשוקי המניות בעולם, ויקטנו צרכי הגידור של המוסדיים. תחזית האינפלציה לשנה הקרובה לשיעור של 0.8%, בעיקר בשל עליית מחירי הנפט, ועדיין מעריכים כי עליית האינפלציה בישראל תהיה הדרגתית יותר ביחס לעולם. בישראל האינפלציה נמוכה יותר מזו שבארה"ב ובאירופה
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  SMENDELSON20 07/02/2021 19:29

 2. 2
  הם אמרו ש30 מיליארד זה המינימום

  ואם יהיה צריך לקנות יותר - הם יקנו יותר.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  shaharr1212 07/02/2021 15:54

 3. 3
  זה אומר שלא יישאר מספיק לסוף השנה

  אם רוצים לרכוש 30 מיליארד בשנה ורוכשים 7 בחודש - בעיה.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ATUK19 07/02/2021 15:52