”יהיה חורף קר באירופה והבנק המרכזי והממשלות יצטרכו לחמם את הארנקים”

כלכלני הראל פיננסים צופים שבעקבות ההידרדרות בכיוון הצמיחה, הבנק המרכזי בגוש האירו ירחיב את תוכנית הרכישות בהחלטתו בעוד כשבועיים, למרות הדיווחים החיוביים על החיסונים

חדשות ספונסר 24/11/2020 12:51

א+א-

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מתייחס היום בסקירת המאקרו השבועית למצב הכלכלי באירופה על רקע משבר הקורונה ואומר כי אירופה תהיה בין המרוויחים הגדולים מהחיסונים, בגלל שהיא נפגעה הכי הרבה - בעיקר בשל השיעור הגבוה של התיירות והאירוח מהתוצר.

 

אך בינתיים התוצר באירופה חזר להתכווץ במהירות ברבעון האחרון בשל ההגבלות שהכריזו הכלכלות הגדולות ביבשת, כך על פי מדד מנהלי הרכש הראשוני לנובמבר שירד יותר מהצפי ל-45.1 נקודות, בעיקר בשל ירידה צפוייה במדד ענפי השירותים ל 41.3 נקודות. נקודת אור קיימת בענפי התעשייה שממשיכים להציג חוזקה בשל המשך השיפור בסחר העולמי והעלייה בביקושים, במיוחד בסין שמטיב עם גרמניה.

 

אנו צופים שבעקבות ההידרדרות בכיוון הצמיחה הבנק המרכזי בגוש האירו ירחיב את תוכנית הרכישות בהחלטתו בעוד כשבועיים, זאת למרות הדיווחים החיוביים על החיסונים.

 

עוד מתייחסים כלכלני הראל בסקירה לשובה של ג’נט ילן, שבהנחה שמינוייה יאושר ע"י הסנאט, צפויה להיות שרת האוצר בממשל החדש. בפן הכלכלי היא ידועה בגישה המוניטרית ה"יונית" שלה ובתמיכתה בתוכנית הרכישות שעזרה ליזום עם ברננקי.

 

בנוסף, היא הדגישה בעבר גם בנאומים וגם במחקרים את חשיבותו של שוק העבודה והפערים בו כסיבה מרכזית לקבלת החלטות. לכן סביר שתלחץ שהתוכנית הפיסקאלית החדשה תתמקד בסיוע לעובדים, ושההרחבה לא תסתיים עד ששוק העבודה לא יחזור לרמתו טרום המשבר.

 

לאחרונה, שר האוצר האמריקאי הודיע במפתיע שמשרדו ייתן למימון של מספר תוכניות מרכזיות שהוקצאו לבנק המרכזי לפקוע בסוף השנה זאת בנימוק שהתוכניות מילאו את תפקידן נוכח הירידה במרווחי התשואות, הבנק המרכזי השתמש רק בקמצוץ מתוך כ-454 מיליארד דולר שהוצאו לו ולדעת שר האוצר הכספים צריכים לחזור לאוצר כדי שישתמשו בהם.

 

הנימוק אמנם נשמע הגיוני, אך יש לזכור שעצם ה"גיבוי" שמהווה הבנק המרכזי לחלקים במערכת הפיננסית שומר על המרווחים ועלויות הגיוס הנמוכות, לכן הסרתו יכולה לצמצם את כוחו לסייע במקרה שנראה הידרדרות מהירה בכלכלה. יחד עם זאת, רק כ-3 שבועות בלבד לאחר שתפוג התוכנית תיכנס לתפקידה שרת האוצר החדשה, ג’נט ילן, שסביר שתחזיר חזרה לבנק לפחות חלק מהמימון.

 

בארץ, הצפי לחיסון מחזק את ביטחון משקי הבית. מדד אמון הצרכנים של הלמ"ס ממשיך לעלות במתינות ובעקביות בעיקר בשל אופטימיות קלה של משקי הבית לגבי מצבן הכלכלי בשנה הקרובה, כאשר ההודעה על חיסון קרוב לצד המשך החזרה לשגרה תרמו לכך. גם מצבן של החברות שאינן תלויות בהתקהלויות לצורך פעילותן ממשיך להשתפר.

 

אנו מאמינים, מסכמים בהראל, שהצמיחה תעמוד השנה על מינוס 3.5 אחוזים ו 4.4 אחוזים ב-2021 (בהנחה שהחיסון יופץ במחצית השנייה של השנה). בנוסף, אנו סבורים שבנק ישראל ייקח הפוגה ארוכה לפני שישקול הרחבה נוספת, במיוחד לאחר ההרחבה בהודעה הקודמת והדיווחים על ההתקדמות בפיתוח החיסון.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה