פועלים: פרסום אפקטיביות החיסונים העלה את הציפיות לאינפלציה

לפי נתוני הרבעון השלישי המשק צומח בקצב מהיר כשההגבלות מוסרות; מבחינת בנק ישראל זה אומר שהמגבלה על התוצר היא מצד ההיצע, והמדיניות המוניטרית פחות משפיעה על תוואי הצמיחה

חדשות ספונסר 22/11/2020 15:53

א+א- 2

כלכלני בנק הפועלים מפרסמים היום את הסקירה השבועית ומתייחסים לנתוני המשק ברבעון השלישי של השנה. המשק צמח ברבעון זה בשיעור שנתי של 37.9%, לאחר התכווצות חדה בשני הרבעונים הקודמים.

 

רמת התוצר ברבעון השלישי נמוכה רק ב-1.4% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה. הירידה המתונה בתוצר מעט מטעה. הצריכה הפרטית ירדה בתקופה זו ב-9.7% וההשקעה בנכסים קבועים ב-10.8%. עלייה חדה בעודף היצוא ועליה בצריכה הציבורית קיזזו את השפעת הירידה בצריכה הפרטית ובהשקעות.

 

חצי הכוס המלאה היא שבאופן יחסי המשק שומר על רמת פעילות גבוהה, חי הכוס הריקה היא שזה קורה בעזרת גורמים שאינם בני קיימא, כמו סגירת השמיים ומדיניות פיסקאלית מאד מרחיבה, שלא ניתן להתמיד בה לאורך זמן.

 

יתרת המזומנים במחזור עלו בקצב מהיר של 19% מתחילת השנה והן הגיעו בחודש אוקטובר לכ-104 מיליון ש"ח. הגידול ביתרות המזומנים אינו קשור באופן ישיר לכך שבנק ישראל "מדפיס" כסף תוך כדי זה שהוא מגדיל את הנכסים שלו (אג"ח ומט"ח). הוא גם לא קשור לריבית האפסית שכן זו נמוכה כבר שנים.

 

העלייה משקפת את העדפות הציבור, משקי בית ועסקים להגדיל את יתרות המזומנים. השינוי בהעדפות הציבור הושפע אולי מהחשש של משקי בית מסוימים שמשתמשים במזומן לצריכה, מהיעדר יכולת ניוד בתקופת סגרים ולכן אגרו יותר מזומן ואולי גם תוצאה של עליה בכלכלה השחורה שעושה שימוש במזומן. כלכלני הבנק לא חושבים שהעלייה בהחזקות מזומנים מהווה אינדיקציה לכך שיעשה בהם שימוש מאוחר יותר לצריכה או שזה איתות ללחצים אינפלציוניים עתידיים.

 

השקל המשיך להתחזק גם בשבוע שחלף בשיעור של 0.5 מול הדולר ומעט פחות מזה מול הסל. שער השקל מול הדולר הוא החזק ביותר משנת 2008 . יצוא הסחורות והשירותים של ישראל, למעט תיירות, כמעט ולא נפגע מהמשבר, והעודף בחשבון השוטף גדל.

 

רכישות המט"ח של בנק ישראל הגיעו כבר ל - 15 מיליארד דולר עד סוף אוקטובר. לחצי הייסוף צפויים להיחלש רק כשהכלכלה תיפתח, הצריכה הפרטית תגבר ונראה עלייה ביבוא. עד אז כנראה נראה את בנק ישראל ממשיך לרכוש מט"ח על מנת להאט את קצב הייסוף.

 

מדד המחירים לחודש אוקטובר עלה ב -0.3%, זאת בהשפעת גורמים עונתיים בלבד. פרסום אפקטיביות החיסונים העלה את הציפיות לאינפלציה, בהנחה שחזרה לשגרה תעלה את המחירים. אנו סבורים כי תהיה עלייה מסוימת במחירים של שירותים, שלא נמדדים באופן שוטף בתקופה זו, כמו נסיעות לחול, אירוח בארץ וכדומה.

במחירי הסחורות קיימת כבר מגמת עלייה בעולם, וסביר להניח שזו תגיע גם אלינו בשנה הבאה. מנגד, הייסוף בשער השקל ימשיך למתן את עליית מחירי היבוא, וקשה גם לראות את מחירי שכר -הדירה עולים ברמת אבטלה דו -ספרתית.

 

אנו צופים אינפלציה בשיעור של 0.5 ב-12 החודשים הקרובים, שהיא גבוהה מזו המגולמת בשוק היום. בהסתכלות ארוכת טווח מחירי הסחורות בעולם עשויים להמשיך לעלות הן בשל תהליכי דה -גלובליזציה, והתייקרות עלויות הייצור בשווקים המתעוררים.

 

הבנקים המרכזיים יגלו סבלנות רבה לעליית מתונה באינפלציה, והמדיניות תיוותר מרחיבה, דבר שתומך גם הוא באינפלציה גבוהה יותר, לאורך זמן. שוק ההון מגלם אינפלציה ממוצעת של כ- 1% לחמש השנים הקרובות, ו – 1.3% לטווח של עשר שנים.

 

נתוני הרבעון השלישי מראים שהמשק צומח בקצב מהיר כשההגבלות מוסרות. מבחינת בנק ישראל זה אומר שהמגבלה על התוצר היא מצד ההיצע, והמדיניות המוניטרית, בשלב זה, פחות יכולה להשפיע על תוואי הצמיחה. אנו מעריכים לכן שהוועדה מוניטרית תסתפק בכלים שהיא מפעילה עד כה, כלומר בעיקר רכישות אג"ח ומט"ח.

 

שווי שוק איגרות החוב הממשלתיות עלה מתחילת השנה ועד חודש ספטמבר ב - 65 מיליארד שקל, מתוך זה בנק ישראל הגדיל החזקה בכ - .34 מיליארד. הגופים הנוספים שהגדילו החזקה הם הבנקים המסחריים והזרים. הציבור והמשקיעים המוסדיים, שהם הכיסים העמוקים שאמורים לממן את הממשלה, צמצמו החזקות באג"ח הממשלתיות.

 

היכולת של הממשלה להמשיך לממן את הגירעון במחירים נמוכים תלויה לכן לדעתנו ברכישות האג"ח של בנק ישראל, וכלהאטה בקצב הרכישות תביא לעליית תשואות.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  בנק הפועלים פתח פוזיציה בצמוד מדד, אחרת רשה להבין את התחזית ההזויה הזו. אין אינפלציה ולא תהייה בעשר השנים הקרובות בשום מקום בעולם המערבי.

  רוני צפון 22/11/2020 18:02

 2. 2
  בלי פיחות השקל לא יהיו הכנסות מיסים

  מיצואנים. אולי בונים יותר על מיסי יבוא בעיקר שהיבואנים קונים במט"ח בזול ומייקרים מוצרים ומוכרים בשקלים.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  קורא-בעיתון 22/11/2020 17:30